Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Üveit nedir? Üveit atağı nedir?

Gözün iris, siliyer cisim ve koroid'den oluşan tabakalarında (bazen damar tabaka da denilir) meydana gelen iltihaplanmaya "üveit" adı verilir. Müzmin seyirli olan bu hastalıkta zaman içinde tekrarlayan şekilde görülen alevlenmelere "üveit atağı" adı verilir. Uvea bölgesindeki iltihaplar yerleşim durumlarına göre 2 gruba ayrılır. Önde daha çok irisin ve siliyer cismin ön bölgesinin iştirak ettiği iltihaplar "ön üveit" olarak adlandırılır ve tedaviye kolay ve iyi cevap verir. Arka bölgede koroid ve bazen da retinanın iştirak ettiği iltihaplar ise "arka üveit" olarak adlandırılır. Arka üveit özellikle tedavisiz bırakıldığında ciddi kalıcı görme kayıplarına yol açabilir. "Pars planit" ise koroid ve retinanın periferik bölgesinde yani siliyer cisme yakın bölgelerinde meydana gelen özel iltihabi durumlara verilen addır. Görmenin riske edilmediği durumlarda tedavisiz sık kontroller ile izlenebilir. Ciddi hasar bırakmayan özelliğe sahiptir. Arka üveitlerde koşuluk yolu ile retinanın iştiraki yada kendisinin direkt olarak olaya katılması ile görülen durum "korioretinit" olarak bilinir. Gözün arka kısmında görme siniri ve makula dediğimiz merkezi bölgeleri ilgilendiren iltihaplar ciddi görme azalmasına yol açar, periferik bölgede ise görme keskinliği direkt olarak etkilenmez adacık tarzında görme kayıplarına neden olur.

Üveitin nedenleri nelerdir?
Üveitte sorumlu etkenler çoğunlukla bilinmemektedir, bunları "idiyopatik" olarak adlandırıyoruz. Bir grup üveitler ise vücudun diğer bir bölgesindeki spesifik bir hastalığın eşliğinde görülebilir. Bunlar arasında sifiliz, tüberküloz, bruselloz, herpes, ve AIDS gibi enfeksiyöz hastalıklar vardır. Ayrıca kollajen doku ve otoimmün kaynaklı olarak tanımladığımız sistemik hastalıklar eşliğinde de üveit görmekteyiz. Bunlara örnek olarak Behçet hastalığı, sarkoidoz, ankilozan spondilit, ve romatoid artrit verilebilir. Yine bazı tümörlerin eşliğinde de üveit gelişebilir. Bu nedenle üveit gelişen hastaların göz doktorlarınca ayrıntılı tıbbi hikayeleri alınmalı ve ayrıntılı göz muayenesi yapılmalıdır. Sistemik hastalık şüphesi uyandıran hastalara ise altta yatan hastalığın ortaya çıkarılması için ilgili vücut muayenesi ve laboratuar testleri gerekebilir.

Üveit atağının belirtileri nelerdir ?
Üveit gözün ön bölgesinde lokalize olduğunda alevlenme dönemlerinde gözde kızarıklık, bulanık görme veya görmede azalma, göz çevresinde ağrı, ışığa karşı hassasiyet ve uçuşmalar şeklinde belirti verir. Alevlenme veya aktivasyon arkada ise belirtiler çoğunlukla bulanık görme ve görme azalması şeklindedir. Alevlenme merkezi bölgede ise ortaya çıkış ani görme azalması şeklindedir ve dokularda hasar oluşturduğundan kalıcı görme kayıpları ortaya çıkar. Merkezi bölgenin dışında meydana gelen alevlenme ve hasarlar görmede bulanıklık ile kendini gösterir ve bunlar her ne kadar sekel bırakarak sonlansa da makula etkilenmediği sürece kalıcı görme kaybı yoktur.

Üveit tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir ?
İzole, idiyopatik veya sistemik hastalıkların varlığında olan üveitler detaylı olarak değerlendirildikten sonra tedavi programlarına alınır. Örneğin tüberküloz enfeksiyonu nedeni ile üveit gelişen bir hastanın üveit tedavisi ile birlikte tüberküloz enfeksiyonunun tedavisi yapılmalıdır.

Üveit tedavisinde kullanılan başlıca ilaçlar:

I. Kortikosteroidler: İzole ön üveiti olan hastalarda genellikle kortikosteroid içeren damlalar ve bazen merhemler kullanılır. Arka veya panüveiti olan hastalara ise sistemik kortikosteroidler verilir. Sistemik kortikosteroid kullanamayan, tek taraflı tutulumu olan, pars planitli veya hastalığın takibinde makula ödemi gelişen hastalara ise gözün çevresinden kortikosteroid enjeksiyonu uygulanabilecek tedavi modellerinden biridir. Kortikosteroid tedavisi aniden kesilmemelidir ve zaman içerisinde hastalığın ve alevlenmenin şiddeti göz önünde bulundurularak azaltılmalı ve fizyolojik dozda devam edilmelidir. Kortikosteroidler ciddi yan etkileri olan ilaçlardır.

II. Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar (azatioprin, siklosporin A, siklofosfamid ve interferon gibi): Arka veya panüveiti olan olgularda tutulumun şiddeti ve atakların sıklığına göre bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar tek veya kombine olarak kullanılır. Bu tip hastalarda bu ilaçların sürekli kullanımı programlanan şekilde devam ederken yeni ve özellikle görmeyi tehdit eden alevlenmelerde sistemik kortikosteroidler zaman zaman devreye sokulabilir.

III. Diğer: Ön üveitte kortikosteroid içeren damlaların yanı sıra göz bebeğini genişletici damlalar yapışıklıkları önlemek ve göz çevresindeki ağrıyı azaltmak amacı ile kullanılırlar. Kolşisin ve talidomid zaman zaman kullanılır. Son dönemlerde kullanılan etenercept ve remicate konusunda çalışmalar devam etmektedir.


Bu ilaçların özellikleri ve yan etkileri nelerdir?
Her ilacın bir veya birden çok yan etkisi bulunur. Düzenli kontrole gelen hastalardan istenilen kan tahlilleri ilaçların yan etkilerini kontrol etme şansı verir. Kortikosteroidlerin vücutta yağ dağılımının değişimi, ciltte çatlama ve sindirim, iskelet ve kalp-damar sistemi üzerinde yan etkileri olduğu gibi, gözde de glokom ve katarakt yapma riski vardır. Siklosporin A böbrekler ve kalp-damar sistemi üzerinde, azatioprin ise kemik iliği ve karaciğer üzerinde yan etkilere sahiptir.

İlaç kullanan hastaların dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?
Hastalara bu ilaçların verilmesi halinde gerekli açıklamalar yapılmalıdır ve yan etkilerin takibi için tahliller istenmelidir. Ayrıca hastalardan beklenilen hekimin önerilerine dikkatle uymaları ve takiplerini düzenli olarak yaptırmalarıdır. Bu arada ilaçların düzensiz kullanımı veya aniden kesilmeleri sonucu üveit atakları gelişebileceğinden bu hususta da titiz davranılmalıdır.

İlaç tedavisinin süresi nedir ?
Tedavide kullanılan ilaçlar, iltihap belirtilerini baskılamasına karşın hastalığı tedavi etmemektedir. Bu nedenle tedavinin iyi planlanması ve hekimin oluşturduğu protokole göre makul bir süre kullanılması gereklidir. Özel bazı üveit tiplerinde tedavisiz dahi takip mümkündür.

Ne gibi durumlarda göz ameliyatı önerilir ?
Üveitli gözlerde zaman içinde hastalığa veya tedavide kullanılan ilaçlara bağlı komplikasyonlar gelişebilir. Katarakt bu komplikasyonlardan biridir ve tedavisi ameliyat ile yapılır. Bazı özel üveit tipleri dışında genellikle göz içine mercek yerleştirilebilir. Yeni damar oluşumları neticesinde meydana gelen ve gerilemeyen vitreus içi kanama, vitreus içinde yoğun iltihabi yanıt neticesinde gelişen yoğunlaşma ve kesiflikleri olan ve ayrıca ilaçla tedaviye yanıt alınamayan kistoid makula ödemli hastalara ise vitrektomi adı verilen ameliyatın uygulanması gerekebilir.

Facebook Google +1 Tweet

186 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 köksal
  -
  23-12-2010 12:20:48 +5

  46 yaşındayım 16 yıldır üveit hastasıyım kullandığım damlalar SİKLOPLEJİN PRED FORTE HİÇ Bİ SONUÇ ELDE EDEMEDİM HERAY KONTROLE GİDİYORUM SÜREKLİ AYNI DAMLA KIZARIKLIK OLDUĞUNDA GÖZDEN İĞNE OLUYORUM ALTIAY SONRA GENE GÖZLERİM AYNI

 2. #2 ENGİN ŞAHİN
  -
  04-04-2011 09:27:43 +17

  stresli ortamdan uzak durmak en ii ilaçmış doğrumu

 3. #3 elçin bayram
  -
  06-06-2011 21:36:06 +23

  ben 5 yıldır üveyit hastasıyım pred forte alcon trompamid sikloplejin damlalarını maxıdex göz merhemini 5 yıldır kullanıom halen göz iyileşmedi br keresinde doktor gözüme 3 kat damla damlattı
  göz için iğne oluyor ve kortozon kullanıom
  bu hastalık romatizmadan kaynaklanıyor
  eklemdeki yani dizdeki iltihap göze vurdu

 4. #4 hakan balak
  -
  21-07-2011 13:14:50 +7

  bugün itibariyle üveit hastası olduğumu öğrendim.. arkadaşlar romatizmayla alakası olduğunu söylemişler bende 12-13 yaşındayken eklem romatizması hastalığı çıkmıştı 5-6 yıl boyunca her ay iğne vurularak kurtuldum ama yan etkileri peşimizi bırakmıyor anlaşılan.. şimdi merak ettiğim bu hastalık ilaçlarla düzelir mi ? düzelirse tekrarlar mı ? hastalığı geçiren arkadaşlar önereceğiniz bişey varmı ? Benim teşhis biraz da geç kaldı sağolsun bizim numunede çalışan doktorlarımız sağlam adamı hasta ederler 2 farklı doktora gittim özellikle vurguladım bakın bende enfeksiyon olunca böyle böyle oluyoır gözüm kaşınıyor vs vs.. bu farklı bişey gözümde ağrıyla başladı enfeksiyon belirtisi görmedim dememe rağmen ikiside enfeksiyon ilaçlarını dayayıp dayayıp gönderdiler..sonuçta bi sürü zaman kaybı kıpkırmızı ağrılı gözle boğuşma ve o ilaçların olabilecek yan etkilerii..

 5. #5 üveitzede
  -
  29-08-2011 17:38:32 +10

  bi buçuk yılönce bu hastalıkla aşırı şiddette ağrı ve görmede azalma şeklindeki şikayetlerle doktoruma başvurdum.bi çok tedaviden sonra kortizonlu ilaçlara başladım altında yatan gercek neden bulunamadığı için de bu ilacın dozunu artırarak sürekli kullandım.gecen yıl ekimde bırakmıştım şikayetlerimde son bulmuştu takii bugüne kadar...şu anda bütün doktorlar tatilde ve ben ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olur musun bana lütfenn:(

 6. #6 serpil akdeniz
  -
  03-09-2011 13:47:17 +2

  allah yardımcınız olsun arkadaşlar bende 15 gün önce öğrendim bu hastalığımı behçet hastasıymışım ve üveyt oluşturmuş gözümde tedaviye başlandı ama tadavi tekrar atak yaşamamı engellermi hiç bir bilgi vermiyolar allah hepimize şifa versin:(

 7. #7 esma
  -
  04-09-2011 18:51:26 +9

  bende üveyit hastasıyım 17 yıldır gözümde yüzde yetmiş ğörme kaybı var bide gözümden anjiyo yaptılar genede fayda yok ışığa karşı hassasiyet başladı gölgede daha rahatım ama dün gece cok kötö diz kapaklarım dirseklerim bileklerimde inanılmaz arıyla kalktım doktorun söylediği romatizma atriyit olabilirmiş üveyiti tetiklermiş bu hafta tahlillere başlıyorum bakalım ne cıkacak herkese şifa diliyorum

 8. #8 esma serin
  -
  04-09-2011 19:02:52 +4

  bende üveyit hastasıyım verilen damlalar diç işe yaramadı birde ğörme kaybım var anjiyo oldum oda bi fayda etmedi behcet hastalığı gecirmişim oda üveyiti tetiklermiş 55yaşından sonra tetiklemezmiş ama romotizmal atriyit tetiklermiş ve benim gece bütün eklemlerim şişti ağrılar içinde uyandım bu hafta tahlil oluçam bakalım neler cıkıcak herkese şifa dilirorum

 9. #9 endercan koca
  -
  08-09-2011 12:39:55 +11

  bence bizler kendimize teselli veriyoruz ama nafile benim anlamadığım bu üveit denilen hastalıkla neden tıp ilerleme alamıyor bu kullandığımız ilaçları aynen hepimizde kullanmışız ama hiç faydasını göremiyorum bana senede 1 defa geliyor 1 ayı aşkın görmem düzelmiyor şiddetli ağrı kızarıklık psikolejim bozuluyor asabileşiyorum ben burdan p rofösörlerimizden rica ediyorum lütfen bu hastalığı ciddiye alınız bizleri bu dertten kurtarın göz elden gidiyor tüm hastalara geçmiş olsun dileklerimle allah şifalar versin

 10. #10 tekin
  -
  09-09-2011 17:42:20 +13

  ben daha 11 yaşındayım ve hastalık yeni başladı ama bunun üveit olduğundan emin diilim sol gözümün sağ kısmı full kırmızı görüşüm hala bozulmadı tam olarak sizinki ne zaman bozuldu

 11. #11 üzeitkaynaks
  -
  29-09-2011 22:02:21 +9

  S.a 2.5 yıldan beri gözümde kızarıklık war yanma kaşınma ışığa duyarlılık bi çok ilaç çeşitlerinide kullandım 1 hafta önç doktora tekrar qitdiqimde üveit tanısını koydu birazçık araştırma yaptım ve bendeki belirtilerin aynısı üstüne üstelik ben bide kaynakçıyım qeceleri uyamıyorm sürekli qözümü kaynak etkiliyor büyük iktimal buna üveit sebep oluyor arkaşlar sizçe ne yapmalıyım

 12. #12 deniz savas
  -
  18-10-2011 18:19:42 +17

  arkadaşlar yaklaşık 9 yıldır bende üveit hastasıyım. bu konuda ankara hastanesi uvea-behçet bölümü (DR.GÜLTEN SUNGUR'DUR) çok iyi doktorumuza diyecek yok.Allah ondan razı olsun özele gtseniz bu kadar iyi ilgi göremezsiniz.Bu hastalıkta üzüntü-stres olmayacak.Gözler yorulmayacak her yarım saatte bir 10 dak. dinlendirilecek, ilaçlar zamanında kullanılacak, sürekli kontrollere gidilmesi gerekli.ataklarda bayağı zor oluyor ama müzmün bir hastalık olduğunu kabul edersek daha rahat hastalığı kontrol edebilirsiniz.Allah hepimizin şifamızı versin.

 13. #13 Selcuk
  -
  29-10-2011 13:32:50 +7

  Ben ilk hasta oldugumu 12 yasimda ogrendim bu uveitimle gecirdigim 9. yilim ilk olarak sol gozumde cikti o zaman yasim itibariyle ciddiye almamistim bulaniklik basladiktan cok sonra gittim tedavi yaklasik 6 ay surdu tekrar atak yapmadi yada gorme kaybina neden olmadi,yaklasik 3 yil once sag gozumde sabah kalkinca isiga tepki olarak gozumde agri,aci arasi bi tepki cikti gozum kanlaniyodu,doktora gittim malesef sag gozumdedee uveit oldugunu ogrendim,tedavi tam 6 ay surdu bu sefer o kadar sansli olamadim gorme kaybi var sag gozumde ama sizi korkutmasin muhtemelen yerine gore degisiyodur fakat sag gozumle belli bir noktayi cok ufak dahi olsa bulanik goruyorum doktoruma sordugumda o kadar iz kalabilir yapilabilicek birsey yok malesef dedi tam alistim diyodum bu yaziyi yazarken gozum atakli su anda yine sag daha fazla gorme kaybi istemiyorum hepiniize gecmis olsun

 14. #14 lazım değil
  -
  30-10-2011 15:32:17 +7

  hepinize geçmiş olsun dilerim. bende bu hastalığa yakalandım 2 yıl oldu ve bende hıc bı nedenı yok olmasının okadar arastırıldı denılense geçmiyecegı sadece atak zamanlarını erkenden bılıp hekıme gıdecegımmıs sonuc tıp caresiz saygılarla.........

 15. #15 boşver
  -
  02-11-2011 02:56:50 +6

  Ben 27 yaşındayım ve malesef ki bende bu hastalığa yakalandım.Benimki Toxoplazmadan kaynaklanıyor yani kedi veya köpekten bulaşmış hayvanları sevmenin bu kadar ağır bedeli olduğunu bilmiyordum...Şu an tedavim bitti epeyde oldu biteli ama görmemde azalma oldu:((( Psikolojim bozuldu dr lar bilemediler ilk hastalığımı snra bende başka bir ilde muayene oldum burdaki drlara kalsam şimdiye kör olmuştum bile:((( Şimdi tekrar atak yapacak die diken üstünde yaşıyorum.Hepinize geçmiş olsun...

 16. #16 üveit hastası
  -
  05-11-2011 14:08:44 +1

  bende 1.5yıl önce öğrendim bu hastalığımı dün doktora gittim iğne vuracaklarını söylediler ama çok korkuyorum acaba iğneden sonra gözüme herhangi bir şey olacak diye yani kaybetme korkusu iğne vurulan arkadaşlara sesleniyorum her hangi bir yan etkisi varmı bana acil cevap yazarsanız sevinirim bir nebzede olsa içimin rahat etmesini istiyorum herkese çok geçmiş olsun.....

 17. #17 üzgün
  -
  16-11-2011 11:55:10 +7

  bende 2 yıldır üveit hastasıyım çeşitli tahliller yaptırdım. ama her hangi bir sonuç bulunamadı ..3 kere göze iğne yaptırdım çok fazla acılı değil ama yine de insan tedirgin oluyor.. atağım yeni bitmişti ama tekrardan sol gözde ışıga tepki var..Allah hepimize yardımcı olsun...

 18. #18 şenay
  -
  03-12-2011 14:49:30 +3

  rabbim hepimize şifa versin arkadaşlar ben üveit olduğumu lisede öğrendim gözlerim görmüyodu kaldırımlardan düşüyodum kimse derdimden anlamıyodu ameliyat oldum gözlerim gördü ama orjinali gibi olmuyo 10 yıl üstüne tekrar atak oldu 2.5 sene sandiumum kullandım bıraktım tekrar atak yaptı ve şuan sağ gözüm bulanık görüyo hatta şuan bunları yazarken yazdığımı bile zor okuyorum çok kötü bi hastalık göz bu rabbim gözleri hiç görmeyenlere sabır versin ümmeti muhammede şifa versin inşallah

 19. #19 urfa63
  -
  04-12-2011 13:40:10 +1

  bende de 6 aydır çıkmış benimki doğuştan dedi doktor

 20. #20 Arslan
  -
  24-12-2011 04:35:42 -2

  Slm arkadaşlar behçet ten kaynaklanan uveit te sandimun predbl gibi ilaçlar kullanılıyor bu hastalık tamam en psikolojik olarak ortaya çıkıyor stres ten yani ağır dönemlerde oluyor nemli yerlerde olma olasılığı daha fazla ve ayrıca temizlik olayına biraz dikkat edilmeli yani kişisel bakım olayı gözlerde yüzde yetmiş seksen kayıp oluyor malesef dua ederek ve kafa rahat olmalı bu şekil düzelme ihtimali var sigara alkol kesinlikle kullanılma mali ve duman dan uzak durmalı erkek ve bayanlard a etek bölgesin de yaralar çıktıktan sonra bu olay bir iki yıl içinde başlıyor

 21. #21 emin şahin
  -
  28-12-2011 20:23:30 +9

  saygıdeğer üveitzedeler selam bende 4 yıldan beri ön üveit hastasıyım ama yapacak bir şey yok sinir stres üzüntü moral bozukluğu sigara uykusuzluk bunlardan uzak durulacak tabiki başarabilirsek sizlere tek ve yegane tavsiyem şu atak başladığı zaman ilaçları çok düzenli kullanın yani gerekirse telefona her saat için alarm kurun ben öyle yapıyorum başka çare yok çünkü birde ilcı birdenbire kesmeyin azaltarak bbitirin yani artık kendi doktorunuz olmayı öğrenin bu hastalıkla ilgili inşaallah biran önce tedavisini bulurlarda bizlerde allahın izni ile kurtuluruz karamsar olmayınhastalığı kabullenin vede allaha dua edin başka türlü hayat durur allah hepimize şafi ismi şerifi ile şifa nasip etsin amin saygılar emin şahin

 22. #22 gizem
  -
  08-01-2012 22:08:31 +9

  ben 26 yaşındayım 8 yıl önce üveit hastalıgı oldumu ögrendim ama kaç dk ra gittiysem tedavisi yok dediler uzmanlarımız lütfen bu hastalıgında çaresini bulsunlar gözüm şimdi hiç görmüyor ve 3 çocuk annesiyim hayatımı ciddi bir şekilde etkiliyor benim gibi olan herkese allah yardımcıları olsun diyorum herşeye çare var kansere bile çare bulan hekimlerimiz bu hastalıgada çare bulun lütfen.beni ve benim gibi olan herkesi ışıksız bırakmasınlarrrr :( :( :(

 23. #23 rahime horoz
  -
  11-01-2012 01:59:37 +4

  Ben de 6 yıldır uveit hastayım.. Ama Allah razı olsun doktorumdan ataklarım oldugunda 1 günde rahatlatıyor gözümü..ne yazık ki tek tedavisi ilaçları düzenli kullanmak ve düzenli kontrola gitmek.. böyle yaparsak..fazla acı cekmeden bu ataklardan kurtuluyoruz.. tabiki hassasiyet başladıgı anda doktora gitmek.. doktorunuz verdigi program sayesinde uzun süre rahat kalabilirsiniz.. acil şifalar dilyorum herkese...

 24. #24 berna
  -
  11-01-2012 17:03:19 +4

  Ben 32 yaşındayım.23 yaşında bende toxoplasma üveitini tanıdım.Gözde uçuşmalarla ortaya çıktı.
  Ogün bugündür Çapa Tıp fakültesinin yollarını aşındırdım.Aylarca kortizon tedavisi gördüm.Son 3 yıldır senede bir muayeneye çağırıyorlar.Şuanda hastalığım sakin durumdaymış :)) Ama bana sorarsanız bende birde kronik ileri derecede sinüzit var malesef gözümü etkilediğini düşünüyorum.Sağ gözümün üstüne yatamıyorum.Sabah uyandığımda feci bir ağrı,kızarıklık ve şişle kalkıyorum.Ben biliyorumki bu hastalıkta stres kesinlikle yok,uzun süre okuma yapmak,bilgisayara bakmak,ağlamak,üzülmek ve ışık çokluğu olmayacak.Bağışıklık sisteminiz iyi olacak.Bunlara dikkat edildiği sürece ve kabullenildiği sürece bu hastalıkla yaşamak kolaylaşıyor.Teşekkürler.

 25. #25 BİRCAN
  -
  13-01-2012 12:15:49 +4

  üveit hastasıyım izmirde muayene olababileceğim iyi bir doktor tavsiye edermisiniz?

 26. #26 ergün
  -
  14-01-2012 02:37:14 +11

  ben 38 yaşındayım.askerlik görevimi yaparken hastalıga yakalandım.benimki arka üveit erken tedavi ile bir gözümü 10 da 5 görme ile kurtardım fakat ilk aşamada bayagı kortizonlu ilaç kullandım.şu anda iltihap kurumuş vaziyette fakat herzaman için aktif olma ihtimali var.mutlaka stresden uzak durmalı tedavi sürecinde olan hastalar mümkünse iş okul ev stresi olmamalı hayatlarında.ankara gazi hastanesi bu alanda çok iyi tavsiye ederim.fakat bu hastalıgın kesin tedavisi yok.açıkcası şansı olan görme derecesini arttıran haline sevinsin.ben gözü alınanı bile gördüm.ve kimse tedavisini ve ilaçlarını aksatmasın.stres yok unutmayın.herkese allah yardım etsin ve çok geçmiş olsun

 27. #27 nur başak
  -
  14-01-2012 19:21:53 -5

  sag gözümde üveit var ilac kullandım şimdilik iyi hamileyim hamilelik gözümü etkilermi

 28. #28 rahime horoz
  -
  17-01-2012 20:45:42 +8

  nur başak ... ben ilaç kullanırken hamile kaldım ve dogum yaptım... doktoruma sormuştum... dogurmak istiyorum die o da hiç bir sakıncası yok demişti... şuanda 3 yasında saglıklı bir kızım var cok şükür..ayrıca doktorum bu konuda cok iyilerden profosör...

 29. #29 havva özkan
  -
  27-01-2012 18:15:40 +8

  lütfen kendinizi üzmeyiniz.ben 2002 den bu yana bu hastalıkla yaşıyorum.ilk iki senem yanlış teşhis yüzünden boşa geçti.şu an bir gözümü kaybettim.benim de hatalarım varmış.hastalık bana anlatılmadığı için ilaçlarımı düzensiz kullandım.ve hep geçici bir hastalık olarak düşünüyordum.fakat geçici değilmiş.ama iyi bir doktor ve ilaçlar sayesinde yaşam kalitem fazla düşmüyor.2004ten bu yana çapa'da ilknur tutkun tuğal'in gözetiminde tedavim sürüyor.kendisi çok iyi bir doktor.oraya tedavi amaçlı yönlenmenizi tavsiye ederim.maddi çıkar gözetmeden yardımcı olmaya çalışan bir hanımefendi.ayrıca bu hastalığın uzmanı.Allah cümlemizeacil şifalar nasib eylesin..

 30. #30 Selma Uysal
  -
  14-02-2012 14:20:58 +3

  Ben de yaklaşık 8 ay önce behçet ve buna bağlı olarak üveit hastası olduğumu öğrendim. İlka atak geçirdiğimde bebek emziriyordum. Ağrı kaşımdan girmişti ben de onu baş ağrısı olarak düşündüm. Çok şiddetliydi fakat inatla doktora gitmemiştim. Çünkü ağrı kesici ilaçlar verileceğini düşündüm. Bebek emzirdiğim için de kullanmam dedim. Yani çok büyük cahillik ettim. Ben behçet hastalığımı da bilmiyordum. Yıllardır ağzımda çok fazla aftlar çıkıyordu. Kaç kez doktara gitim fakat aft için verdikleri ilaçlar hiç fayda etmiyordu. Behçet hastası olan birini tanıyan bir yakınım o kişinin şikayetleriyle benimkinin aynı olduğunu, bir de behçet için gitmemi söyledi. Gittim ve hem behçet hem de arka üveitim olduğunu öğrendim. Allah o kişiden razı olsun. Yoksa ben her ikisini de bilmiycektim ve belki de ilerde gözümü kaybedicektim. Allah hepimize acil şifalar versin arkadaşlar...

 31. #31 ergun
  -
  17-02-2012 21:03:02 +2

  21yasındayım 3yıl once pan uveıt oldum ve bunu askerde sevk ettıklerı ankara gata askerı hastanesınde ogrendım 11 ay aralıklarla tedavı gordum sılık behcet tanısı koyuldu gozumun derumu sakınmıs ama genede sıvıl hayatta uveıt doktoru bulmam gerekıyormus kontrol ıcın gozum yaklasık 3yıldır bu sekılde ucusan cısımler dısında bı problem yok gıbı duruyor sadece tekrarlayıp gorme kaybı yapmasından korkuyorum

 32. #32 mehmet
  -
  07-03-2012 10:57:56 +1

  arkadaşlar bende 9 yıldır behçet hastasıyım ve yaklaşık olarak 5 yıldır gözlerimde üveit oluşmaktadır hatta sol gözü yok denilecek kadar zayıf ama son 3 yıldır doktorumun bana vermiş oldğu roferon adlı iğne sayesinde 3 yıldır asla gerek behçet atağı gerek gözdeki üveit atağ oluşmamıştır ve hastalığım 3 yıl önceki haliyle duryor

 33. #33 saniye
  -
  21-03-2012 20:04:47 +1

  annem yeni üveit hastası oldu. bu hastalıkla ilgili iyi bir doktor adı biliyorsanız nolur hemen yazın.

 34. #34 bircan
  -
  27-03-2012 20:28:51 +1

  bakırköy dünya göz prof.yılmaz özyazgan

 35. #35 kanlanma
  -
  yılmaz
  -
  03-04-2012 00:13:41 +2

  merhaba arkadaşlar eşim 5 yıldır gözü kanlanıyor aralıklarla yanlız çok doktora götürdüm ama damlalar melhemler ilaçlar fayda etmedi ikiz doğum yaptı eşim ondan olacağını söylemişler doğrumudur göz yaşı damlasıda kullandı kornea kontrolü de yapıldı bir şey yok kirpik dibi iltihabı kontrolu yapıldı behçet testi yapıldı yok iyii de bu meretttt nedir ya uyuss oldum bakın yine aklıma geldikçe deliriyorum en sonun kendi gözümü vereceğim gözümün nuru eşime. :(

 36. #36 üveyit hastasıyım
  -
  dilek üstünel
  -
  04-04-2012 11:03:45 +3

  ben bu hastalıgı hemen hemen 6 yıl oldu atlatalı doktur dikkat etmen gerkir yılda birdafa rütün konorolu var demişti fakat ben bir bir kaçkere gitdim birdaha gidemedim gözümde lekelenme kalıcı hasar olarak kaldı ben bu lekeninde kaybolmasını istiyorum ne yapmalıyım leke okdar çokk ki benim özelikle yaz aylarında çok belirgin oluyor acba tehşis dorumu konulduki ben bunu nasıl anıya bilirim cevap yazarsanız mlun olurum tşk

 37. #37 Merhaba
  -
  Zeynel
  -
  07-04-2012 19:59:29 +1

  Değerli arkadaşlar;
  Gözde, deride, akciğerlerde her ne şekilde oluyorsa doktorunuza atipik nicobakteri enfekiyonu ajanı aratın. Bir ihtimal; selamlar Zeynel.

 38. #38 bn bügünöğrendim üveit hastası oldugumu
  -
  seldanur
  -
  09-04-2012 15:07:19 +3

  arkadaslar bn17 yasndaym 2 gndr gözümde kızarıklık ve bulanık grme agrı vardı bgn gttim doktıra bna 4 tane damla verdi kcuma gnü tekrr cagırdı kontrole korkuorum bu hastalıgın tekrr olma snsıda varmıs yazdklarına baktıgımda kalıcı hasr ve yan etkileri varmıs ilaçlrın ..6hafta snra gcer dedi..doktor

  i

 39. #39 BEHÇET HASTASI ÜVEYİTİM VAR
  -
  YUSUF ÇAKIR
  -
  23-04-2012 11:29:58 0

  BENDE 1 YIL OLDU ÜVEYİT HASTASIYIM BEHÇETTEN KAYNAKLANDIĞINI SÖYLEDİLER TEDAVİ DEVAM EDİYOR İLLAKİ GÖZDE GÖRME KAYBI VAR ARKADAŞLAR AMMA ALLAH ŞİFA VERECEK BİLİYORUM ÇÜNKÜ DERMANSIZ DERT VERMEM DİYOR ALLAHUTALA C.C. SABIRLA BEKLEYECEĞİZ VE TEDAVİYİ OLACAĞIZ ALLAH HERKEZE ŞİFA VERSİN ALLAHA EMANET OLUN

 40. #40 dogru doktoru bulmak cok onemli
  -
  busra yildirim
  -
  21-05-2012 00:02:34 0

  10 yildir uveut tedevisi goruyorum bunun 3 yilinda bos yere agir siteroit ve siklosporin aldim. sifayi cerrah pasa tip fakultesi doktorlarindan prof. dr. yilmaz ozyazganda buldum. yanlis tadavi uygulamislar suan uveitim cok iyi durumda doktorumu herkeze tavsiye ediyorum.sizde bir hatanin kurbani olmayin .bu doktor ayni zamanda dunya goz hastanesindede calismaktadir.hepinize hayirli sifalar diliyorum

 41. #41 herkesin ki bu kadar ağır mı?
  -
  gizem özen
  -
  31-05-2012 14:49:24 0

  ben 19 yaşındayım ve daha 10 yaşındayken bu hastalığa yakalandım.inanılmaz ağır geçiyor. her atak başladığında 3-4 takım bardak tabak kırıyorum.başladığında en az 20 gün sürüyor. hayatımı cehenneme çeviriyor. uyku yok, yemek yok, ışık yok, hayat yok... hatta bi defasında o kadar acı çekiyordum ki, gözüm döndü balkondan atlıycakken tuttular. berbat bi hastalık allah kimseye vermesin...

 42. #42 ...
  -
  selen
  -
  12-06-2012 22:50:44 +1

  benim kuzenim daha 9 yasında bu hastalığa yakalandı çok kötü bişe herkez allah şifa versin

 43. #43 nöbetli çalışmak uveiti arttırır mı?
  -
  SELMA AYDIN
  -
  19-06-2012 03:24:53 0

  Arkadaşlar ben de uveit hastası olduğumu 3ay önce öğrendim.İşimden dolayı çok uykusuz kalıyorum.Memurum aranızda üveitten dolayı nöbet tutamaz raporu alan vr mı?ya da alabilirmiyim bilen var mı?

 44. #44 üveitin sebebi
  -
  sinan
  -
  25-06-2012 11:47:42 +2

  Arkadaşlar, 3 yıldır üveyt ve glokom hastasıyım. Henüz sebebini bulamadık. Behcet ve ankilozan spondolit dışında bir sebep tespit edilen varsa söyleyebilir mi? Hepinize geçmiş olsun.

 45. #45 Üveit miyim emin değilim
  -
  Alp
  -
  28-06-2012 17:59:12 +1

  Merhaba, öncelikle herkese geçmiş olsun diyorum.Bende bir rahatsızlık var ancak üveit tanımına kısmen uyuyor sanırım. yaklaşık 14 senedir bu rahatsızlıktan mustaribim. bazı sabahlar uyandığımda sol gözüm ağrılı kanlanmış ve sanki gece boyunca göz yuvarlağım kurumuş ve gece boyunca gözkapağının iç tabakasına sürtünmüş gibi irrite uyanıyordum. ağrı önce gözde başlayıp daha sonra gün boyunca derhal beynin sol lobuna yayılıyor ve herhangi bir ağrı kesici geçirmiyordu. ancak akşama doğru yavaş yavaş kendiliğinden geçiyordu (hala da öyle gerçi).tam olarak sebebini bulamadım. kendi üzerimde bazı deneyler yaptım.idiyopatik gibi gözüküyor ve gözüme ciddi bir etkisi yok gibi duruyordu.o yüzden göz yorgunluğu üzerinde durdum. ataklar yak. 5-10 günde bir olurdu. dönem dönem ise bu atakların periyodu uzuyor (15-20 gün)yada kısalıyordu (3 gün).bazı bulgularım oldu ve bunları paylaşmak istedim:

 46. #46 Üveit miyim emin değilim1
  -
  alp1
  -
  28-06-2012 17:59:43 -2

  1- Genellikle ağır bir göz faaliyetinden sonraki gün açığa çıkıyor,yani gözümün yorulmasına yada hafif ağrımaya başlamasına rağmen bunu kesmezsem (sürekli göz hareketi ya da düşük frekanslı tazeleme özelliğindeki görüntülere bakmak, ama bu kesinlikle her zaman olmuyor.
  2- göz bölgesini çok ısıtacak bir şey takarak yada böyle bir ortamda yatmak destek veriyor (yazın yün yastıkta yatmak ya da göz bölgesine ortamı çok ısıtacak birşey örtmek) ancak bu da herzaman atağa sebep olmuyor, destek veriyor.
  3- Yatmadan önce 22.00, 23.00 gibi saatlerde öğün ağırlığında yemek yemek (özellikle ağır ve yağlı olarak)
  4- gözyaşı üretimindeki azalma ya da yetersizlik.
  5- bu ağrılar oluştuğunda herzaman aklıma gelebilecek bazı pratik çözüm ve yolları nedense düşünemediğimi farkettim,belki sol lobdaki beyinsel aktiviteyi bir süreliğine kısmen engelliyor

 47. #47 Üveit miyim emin değilim?
  -
  Alp2
  -
  28-06-2012 18:01:24 -1

  1- Genellikle ağır bir göz faaliyetinden sonraki gün açığa çıkıyor,yani gözümün yorulmasına yada hafif ağrımaya başlamasına rağmen bunu kesmezsem (sürekli göz hareketi ya da düşük frekanslı tazeleme özelliğindeki görüntülere bakmak, ama bu kesinlikle her zaman olmuyor.
  2- göz bölgesini çok ısıtacak bir şey takarak yada böyle bir ortamda yatmak destek veriyor (yazın yün yastıkta yatmak ya da göz bölgesine ortamı çok ısıtacak birşey örtmek) ancak bu da herzaman atağa sebep olmuyor, destek veriyor.
  3- Yatmadan önce 22.00, 23.00 gibi saatlerde öğün ağırlığında yemek yemek (özellikle ağır ve yağlı olarak)
  4- gözyaşı üretimindeki azalma ya da yetersizlik.
  5- bu ağrılar oluştuğunda herzaman aklıma gelebilecek bazı pratik çözüm ve yolları nedense düşünemediğimi farkettim,belki sol lobdaki beyinsel aktiviteyi bir süreliğine kısmen engelliyor

 48. #48 Üveit miyim emin değilim??
  -
  Alp3
  -
  28-06-2012 18:02:11 -1

  bunlar benim gözüme çarpan promotör ve bulgular. tedavi açısından bazı teknikler geliştirdim ancak herzaman yüzde yüz çalıştığını söyleyemem, genelde bunları kritik anlarda ağrıyı elimine etme amaçlı kullanıyorum:

  a- yatmadan önce baş,boyun ve biraz vücut egzersizi yapmak (uykuyu kaçırmayacak şekilde) : baş ve boyun çevresindeki lenf bezlerini uyararak lenfositleri ve dolayısı ile serbest immünoglobulin seviyesini arttırmak amaçlı - eğer bu rahatsızlığım bağışıklık zayıflaması sebebi ile ortaya çıkıyorsa viral yada bakteriyolojik ise gece boyunca enfektif olguyu dengede tutmak için.

 49. #49 Üveit miyim emin değilim???
  -
  Alp4
  -
  28-06-2012 18:03:03 -1

  b- sabah bu rahatsızlık ortaya çıktı ise 10 dakika temiz havada bir beden işi yapmak atağı azaltıyor yada geçiriyor - yine a daki gibi lenf sistemi aktif akışkanlığa sahip değildir kan dolaşımındaki gibi.lenfoid öncülleri yada hücreleri harekete geçirmek için beden hareketi gerekir.

  c- bunların dışında düzenli spor- ben düzenli sporla uğraşan biriydim ve spor seanslarından sonra bu ağrının azaldığına yada bittiğine birçok defa şahit oldum.ancak 1 senedir bıraktım ve bu ataklar arttı 4-5 gün gibi bir periyoda düştü.

  d- göz çevresine soğuk uygulamak- bu ağrıyı biraz azaltsa da geçirmiyor maalesef.

 50. #50 Üveit miyim emin değilim????
  -
  Alp5
  -
  28-06-2012 18:04:28 +2

  e- göz irritasyonunu tedavi edici, kortikosteroid içermeyen destek damla kullanmak- bu seçenek atağın ortaya çıkacağını anladığımda yarı yarıya faydalı olmakta.

  f- gözün doğal yollarla yaş üretmesini sağlayıcı tetikleyiciler- esneme yada mentol buğusu gözüm yaş ürettiği zaman bu rahatsızlığın daha seyrek ortaya çıktığını gördüm.

  bence siz de farklı durumlarda ataklarınızın nasıl seyir ettiğini ve nelerin iyi geldiğini belirleyiniz.doğal ve normalde de uygulasanız doğal bir uygulama olarak adlandırılabilecek uygulamalardan çekinmeyin derim, ancak bir etken maddeye sahip ilaç veya başka bir uygulamada tabiki doktor tavsiyesi esastır.

 51. #51 üveit hastalığı
  -
  selçuk şengül
  -
  04-07-2012 14:49:04 +2

  herkese acil şifalar diliyorum yüce rabbimden benim annemde üveit hastalığı çıktı sağ gözünü doktorumuz çapa dan ilknur hanım artık kaybettiğimizi söyledi ama bu üveit in neden tetiklendiğini bulamadılar en son olarak biyopsi yapılmalı diyorlar ama buda bizi çok korkutuyor yukarıda herkesin yorumunu okudum sizlerde aynı şeyleri yaşamışsınız biyopsi yaptırmamız gereklimidir sizlerin tecrübeleri çok fazla yardımlarınızı rica ederim.

 52. #52 üveit hastalığı
  -
  murat çelik
  -
  22-07-2012 22:13:38 +1

  Annem 15 yıldır üveit hastalığı ile müçadele ediyor fakat hala derdine derman bulamadı çok kötü bir hastalık rabbim herkese sabır versin ve herkesin üstünden şifasını eksik etmesin amin

 53. #53 hjkuıol
  -
  dryt
  -
  26-07-2012 16:02:35 +1

  arkadaşlar benim babamda üveit hastası düzenli ilaç kullanımı ile sorun çözülebiliyorr

 54. #54 ÜVEİT
  -
  CAVİDAN
  -
  02-08-2012 12:09:31 +2

  2008 YILINDA HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİĞİM GÜNLERDE GÖZÜMDE BULANMA İLE BAŞLAYAN KIZARMA VE IŞIĞA HASASİYET OLUŞTU.BU AĞRI DAYANILCAK GİBİ DEĞİLDİ BATMALARDA VARDI HEMEN DOKTORA GİTTİK.DOKTORLARDAN ALLAH RAZI OLSUN BENİMLE ÇOK İLGİLENDİLER HAMİLE OLMAMDAN DOLAYI ÇOK HASSASİYETLE YAKLAŞTILAR.BEBEĞİN ALINMA DURUMU OLACAĞINDAN ÜVEİTE SEBEP OLMA İHTİMALİ OLAN NERDEYSE BÜTÜN TESTLER YAPILDI BAZILARI DOĞUM SONRASINA KALDI.BEHÇET,KANSER...GİBİ TESLERİMİN HEPSİ TEMİZ ÇIKTI.

 55. #55 ÜVEİT
  -
  CAVİDAN
  -
  02-08-2012 12:10:09 0

  DOKTORDA BEBEĞİN ALINMASINA GEREK OLMADIĞI BANA VERMİŞ OLDUĞU İLAÇLARIN ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE ETKİ ETTİĞİNİN HAMİLELİĞİMİN BİR AVANTAJ OLDUĞUNU VÜCUDUM SAVUNMADA OLDUĞU İÇİN HIZLI BİR ŞEKİLDE İYİLEŞTİĞİMİ SÖYLEDİ.DOKTORA İLK GİTTİĞİMDE RETİNA TABAKASI ATAKTAN DOLAYI YAPIŞMIŞ VE KIZARMIŞTI.GÖZÜME HEMEN İYNE VURDULAR GEÇMİŞ GÜN TAM HATIRLAYAMIYORUM GALİBA ADRANALİNDİ DAHA SONRADA İKİ TANE DAMLA VERDİ İSİMLERİNİ HATIRLAYAMIYORUM BİR TANESİ KORTİZON İÇERİKLİYDİ.ÖN ÜVEİT İMİŞ İYİLİŞMSİ DAHA KOLAYMIŞ BİR HAFTADA DÜZELDİM.ŞU AN 3,5 YAŞINDA BİR KIZIM VAR HALEN TEKRAR OLURMUYUM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.ALLAH HERKEZE ŞİFA VERSİN.

 56. #56 şifa allahtan olsun
  -
  şenel
  -
  08-08-2012 13:58:57 +1

  ben 3 aylık yeni hastayım herkesi okudum benzer şikayetler bendede var nelerin fayda ettiğini yazalımkı diğer hastalar istifade etsinbu sitenin takipçisi olacağım bende sağlıkçıyım duyumlarımı sizlerle paylaşırım allah hepimize şifa versin selamlar

 57. #57 behçetten üveitim
  -
  ayhan
  -
  11-08-2012 01:39:13 +1

  ben behçet hastalıgından üveit oldum gözlerim 6senedir ışık hariç hiç görmüyor bana kornea nakli yaparlarmı bilgilendirirseniz sevinirim allah herkese şifa versin

 58. #58 aslı
  -
  üveit
  -
  21-08-2012 11:59:15 0

  Hepinize çok geçmiş olsun bende üveit hastasıyım eskişehir yada ankarada önerebileceğiniz doktor varmı :(

 59. #59 YILMAZ ÖZYAZGAN
  -
  hakan
  -
  05-09-2012 20:16:42 +10

  babam üveit hastası gözlerindeki görme oranı yüzde yirmilere kadar düştü az daha tamamen kapanıyordu.Gitmediği doktor kalmadı hiç birinden sonuç alamadı taki İstanbul'da Yılmaz ÖZYAZGAN a muayeneye oluncaya kadar. Şimdi çok şükür gözleri gayet sağlıklı zaten üveit üzerine türkiyede 2 tane doktor var bi tanesi ankarada bi taneside İstanbulda Prof Dr. Yılmaz ÖZYAZGAN cerrah paşa tıpta kendisi fakat şişlide özel yazıhanesi var üveit hastası iseniz muhakkak kontorlüne gidin faydasını görürsünüz muayene ücreti 300 lira

 60. #60 Üveit ve cigerler
  -
  halil
  -
  10-09-2012 16:59:36 +2

  Arkadaşlar benimde oğlum üveit hastısı ege üniversitesinde 3 defa ameliyat oldu. doktorlar bizim yapacağımız bir şey kalmadı. dediler. 3 ameliyat sonrası tekrar gözünin bir görmez oldu. Bitkisel tedavi yapan bir doktara gittik. manyetik dalga vb bir şeyle organların enerjisini ölçtü. Ciğerlerinde proplem olduğu söyledi. ve buna yönelik bitkisel tedavi uyguladı. 4 yıldır artık üveit olmuyor. ancak gözün bir görmüyor. diğerine sıçramadı. üveit hastası olanların ciğerlerini kontrol ettirmelerini tavsiye ederim. Bitkisel tedavi doktoru sülük tedavisi ile belki göz görebilir denemek lazım dedi. çocuk kücük olduğu için bir denemeden sonra bıraktım. yaşı müsait olanlar deneyebilir. üveit bölgesindeki ilhtihaptan pıhtılaşan kan ile kapanan damarlar sülük ile açılabiliyormuş . hepinize geçmiş olsun dilerim.

 61. #61 tavsiye
  -
  melek
  -
  21-09-2012 22:17:27 0

  ankara egitim ve araştırma has gülten sungur üveyit vebehçet hastalıklaıı doktoru allah hastaları onunla karşılaştırsın allah ondan razı olsun

 62. #62 tavsıyem
  -
  meryem yozgatlıyım
  -
  24-09-2012 14:55:44 0

  incir yeyın hatat zor ama metvesı tatlıdır istanbul cerrah papa gidin

 63. #63 her hangi bir sonuç yok
  -
  betül
  -
  02-10-2012 09:35:34 -1

  arkadaşlar ben de 3,5 yıldır üveit hastasıyım yeni görme kaybı başladı ilaçlarla ertelemişiz.. tahlillerim oldu ama hiç bir şey bulunamadı.. marmara eğitim de haluk bey iğne önerdi.. ben bu gün cerrahpaşa ya ilknur hanıma gideceğim ama randevu alamadım şansımı deneyeceğim.. fikrinizi almak isterim..

 64. #64 a
  -
  nazmiye antalya
  -
  04-10-2012 14:51:45 0

  bende 6yıldan beri üveit hastasıyım allah herkezin yardımcısı olsun

 65. #65 Umudumu yitirmek istemiyorum
  -
  Koln`den
  -
  07-10-2012 15:28:38 0

  Ben 1o yildir bu hastaliga sahibim ve ameliyat olmama ragmen ayni kortizon icerikli damlayi kullaniyorum.Bu sürecte tek farkettigim sey, ege de olusan hava kütlesinin bu hastaliga iyi has iyi geldigi...Ama tekrar yasadigim yere döndügümde ayni sürec basliyor. Arastirdigimda bu hastalarin dünyada ilerlemis vakalarinda bu bölgelere tedaviye gönderdikleri.Yeni yilda Koln üniversitesinde baska bir tedaviye baslayacagim.Hangi hastalik olursa olsun zor.Herkese acil sifalar diliyorum. Ve ilerde Ege ye yerlesmeyi düsünüyorum.

 66. #66 ilaçlara dikkat
  -
  Kortizonzede
  -
  09-10-2012 11:17:05 0

  Yedi yıl steroid kullandım ve bunun sonucunda her iki dizimde eklem daralması yani kıkırdak eridi oldu ayrıca sağ femur başında yani kalça kemiğinde çürüme meydana geldi.39 yaşındayım 6 yıl futbol oynamıştım ama şu anda Sürahi mine gibi yürüyorum.Beklenen yan etkilermiş ayrıca yüzde 30 görüyorum bana bunu behçet hastalığı değil ilaçlar yaptı. doktorlara teslim olmayın.

 67. #67 çocuk üveit
  -
  fatih
  -
  18-10-2012 11:17:55 +1

  [quote name="halil"]Arkadaşlar benimde oğlum üveit hastısı ege üniversitesinde 3 defa ameliyat oldu. doktorlar bizim yapacağımız bir şey kalmadı. dediler. 3 ameliyat sonrası tekrar gözünin bir görmez oldu. Bitkisel tedavi yapan bir doktara gittik. manyetik dalga vb bir şeyle organların enerjisini ölçtü. Ciğerlerinde proplem olduğu söyledi. ve buna yönelik bitkisel tedavi uyguladı. 4 yıldır artık üveit olmuyor. ancak gözün bir görmüyor. diğerine sıçramadı. üveit hastası olanların ciğerlerini kontrol ettirmelerini tavsiye ederim. Bitkisel tedavi doktoru sülük tedavisi ile belki göz görebilir denemek lazım dedi. çocuk kücük olduğu için bir denemeden sonra bıraktım. yaşı müsait olanlar deneyebilir. üveit bölgesindeki ilhtihaptan pıhtılaşan kan ile kapanan damarlar sülük ile açılabiliyormuş . hepinize geçmiş olsun dilerim.[/quote]
  Halil Bey merhaba.Bizimde aynı yönde sıkıntımız var.Bu bitkisel tedavi yapan yer nerede?Daha geniş bilgi alabilirmiyim sizden?teşekkürler şidmdiden...

 68. #68 UVEIT
  -
  NAZ
  -
  28-10-2012 21:42:14 0

  İYİ AKSAMLAR ARKADASLAR ONCELIKLE COK GECMIS OLSUN ALLAHTAN UMUT KESILMEZ SADECE UMUT EDIN WE ELIM-NIZDEN GELEN CABAYI GOSTERIN STRES UZUNTUDEN UZAK DURUN EMIN OLUN KI HERSEY BEYINDE BASLAR WE BEYINDE BITER SİZ BEYNINIZE GUZEL UN-MUTLU HUKUMLER WERIN KI BEYIN HAREKETE GECSIN.ARKADASIM UVEIT HASTALIGINA YAKALANMISTI O SIZIN KADAR SANSLI DEGILDI SAG GOZU TAMAMEN GORMUYORDU AMA DESTEK OLDUK CUNKU EGER CABA GOSTERIRSE BUNUDA ASABILIR DI WE AMELIYATA GİRDI HİC GORMEYEN GOZU SUAN YANDAN ISIK ALIYOR YANI ZAMANLA NORONLAR KENDINI YENILEDIKCE GOZU ACILACAK UZUN ZAMAN ALICAK AMA UMUT WAR UZULMEYIN,ANKARA DUNYA GOZ HASAHANESINDE BUNUN AMELIYATINI YAPAN COK IYI BIR DOKTOR WAR ALLAH SIFA WERSIN HEPİNİZE.

 69. #69 UVEIT
  -
  NAZ
  -
  28-10-2012 21:44:24 +2

  ARKADASLAR SAKIN EGE UNI DE GOZUNUZU EMANET ETMEYIN YANLIS MUAYENEDE BULUNULUYOR,OZEL E DE GITMEYIN PROFESOR DEN YARDIM ALIN

 70. #70 üveit'e kesin çare
  -
  mümin yavuz
  -
  29-10-2012 21:20:38 +2

  [quote name="BİRCAN"]üveit hastasıyım izmirde muayene olababileceğim iyi bir doktor tavsiye edermisiniz?[/quote]
  alsancak kaşkaloğlu göz hastanesine gidiniz eşim oradan iyileşti dr baturhan beyden allah bin kere razı olsun.mümin yavuz

 71. #71 üveit ve behcet tedavisi
  -
  mustafa
  -
  10-11-2012 23:18:38 0

  ben kütahtyada yasayorum 23 yıldır bu aman sız hastalık ile ugrasıyorum hanımımda devem etmekte ve aynı zamanda zengin hastalıgıdiye bilecegim bir hastalık zaman zam da olsa biz iki gözüde yedik bitirtik caresi allahtan gidip tedavi yaptırmadıgım yer kalmadı yılmaz hoca 5.5 sene ilknur hoca 2.5 3 sene aynı zamanda bursada tedavi gördüm şu an bana yakınlıgından dolayı eskişehirde prof ahmet özer hocam vede romotoloji prof cengiz korkmaz timucin kaşif döndü takibatında kalı yorum yinede yılmaz hocamlada baglantım var buradaki dr. ların sayısı belirsiz ankarada erol turaclı amada antalya da akdeniz ünversitesi da ha saya bilecegim doktur cok ama hic biride allahtnbaşkasıyok ama cıkmayancanda ümit varderlerya onungibi duydugumuz yere gidiyoruz buda başladıktansonra yılara hitap ediyor varsa bildiginiz çok iyi hoca yazın yazmak sizden gitmek bizden

 72. #72 Üveyit
  -
  hülya05
  -
  13-11-2012 22:47:25 +1

  Bende 1994 den beridir üveit hastasıyım .ilk önceleri bana toxoplazmadan oldugu. şimdi ise toxoplazma değil dendi. rahatsızlık sol ve sağ gözümde başlamıştı. bende hemşireyim.ancak neyin neden olduğunu hala öğrenemedim.her iki gözümde de görmeyen alanlar var.ışık çakmaları mevcut,gözümün arka kısmında multi kordoit denildi. 18 senedir ne olduğu bilinmeyen hastalıkla yaşamaya devam ediyorum.İstanbul dünya göz hastanesine gitmeyi düşünüyorum. Bu konu ile ilgili bir doktor ismi önerebilir misiniz? Teşekkürler.

 73. #73 uvea
  -
  abdullah ARSLANLI
  -
  15-11-2012 21:14:11 +4

  bende sizler gibi uvea hastasıyım 5 senedir Ankara hastanesinde tedavi görüyorum başta Doktorum GÜLTEN SUNGUR Hocama çok teşekkür ederim bizler gerçekten elinden geldiği kadar yardım ediyor bizlerde onun vermiş oldugu tedavileri aynen uygularsak en azından hastalıgımız ileri gitmez özel doktora gitseniz belki bu kadar ilgi göstermez ALLAH ONDAN RAZI OLSUN iyiki böyle bir doktora raslamışım tüm hasta arkadaşlara acil şifalar dilerim.SAGLIK HERŞEYDEN ÖNEMLİ UNUTMAYIN

 74. #74 ÖNERİ
  -
  ÇAĞLAR
  -
  15-11-2012 23:01:27 -1

  [quote name="hülya05"]Bende 1994 den beridir üveit hastasıyım .ilk önceleri bana toxoplazmadan oldugu. şimdi ise toxoplazma değil dendi. rahatsızlık sol ve sağ gözümde başlamıştı. bende hemşireyim.ancak neyin neden olduğunu hala öğrenemedim.her iki gözümde de görmeyen alanlar var.ışık çakmaları mevcut,gözümün arka kısmında multi kordoit denildi. 18 senedir ne olduğu bilinmeyen hastalıkla yaşamaya devam ediyorum.İstanbul dünya göz hastanesine gitmeyi düşünüyorum. Bu konu ile ilgili bir doktor ismi önerebilir misiniz? Teşekkürler.[/quote]

  PROF. YILMAZ ÖZYAZGAN KESİNLİKLE BİR GÖRÜNÜN.

 75. #75 üveit
  -
  hülya05
  -
  16-11-2012 00:27:22 0

  Dr. ismi için teşekkürler.Gözümde şidetli bir ağrı ,kızarıklık, kanlanma yok fakat görmeyen alanlar,ışık çakmaları,gözümü her acıp kapadığımda ateş kıvılcımları yağıyor. Son 25 gündür sağ gözümde siyah bir noktanın dolandığını fark ettim göz anjisu oldum .Herhangi bir aktif olay olmadığı söylendi .Bu tür şikayeti olanlar varmı varsa sizlere ne söylendi.Acayip moralim bozuk Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 76. #76 Üveit
  -
  Emre
  -
  05-12-2012 15:51:08 +1

  Selam arkadaşlar üyeit olduğumu bugün öğrendim.Ankilozan spondilit adında bir romatizmal rahtsızlıgım var gözüm agrımaya başlayalı 1 hafta olmuştu.Dün göz doktoruna gittim gözümun beyaz kısmı biraz kızarıktı hocaya sadece ağrım var kaşıntım yok dedim hastalıgımıda söylememe rağmen bana sıradan damlalar verdi gece yattığımda feci sancım vardı bugün doktora gittiğimde bayan bir hoca üyeitsin dedi.Burdaki yorumları okudğumda moralim bozuldu.Yarın romatizmal hastalığıma bakan hocamın yanına kontrole gideceğim.Arkadaşlar artı elimde el egzeması oluştu.Göz hastalığımla beraber.Ben bu ikisinin birbiriyle bağlantılı bir rahtsızlık olduğunu düşünüyorum.Vucudun bagısıklık sistemini zorlayan ilaçların yan etkilerinin olduğunu düşünüyorum zaten bu ilaçları kullanırken agır yan etkılerını bıze soyluyorlar.allah herkezin yardımcısı olsun üzülmeyin arkadaşlar herşeyin bir cözümü var kendinizi bırakmayın.

 77. #77 üveyt
  -
  nigar
  -
  05-12-2012 23:14:53 +1

  merhaba arkadaşlar bende yaklaşık 3 yıldır üvea hastasıyım 4 ay önce kataraktan ameliyat oldum ama hiç memnun değilim bugünde tekrar gittim lazerle uçuşan siyah noktaları aldı dr benimde zaman zaman ağrılarım oluyo bende ulucanlar gözde tedavi oluyorum şuanda drdan memnunum allah herkesin yardımcısı olsun

 78. #78 üveyt
  -
  nigar
  -
  05-12-2012 23:22:16 0

  [quote name="üveit"]Hepinize çok geçmiş olsun bende üveit hastasıyım eskişehir yada ankarada önerebileceğiniz doktor varmı :([/quote]
  ankara ulucanlar hastanesi çok iyi üvea konusunda bende tavsiye üzerine gittim doktor yasemin özdamar kendisi doçent tavsiye ederim

 79. #79 uveyit
  -
  dılgeş
  -
  11-12-2012 19:58:26 +3

  Merhaba sevgili dostlar.. hiç bir hastalık tek başına yorumlanamaz.cünkü vucut bir bütündür..doktorların vereceği bir damla ile mi bu hastalığı yenecez? bu illet gözümüzün icinde ve tedavisi sadece ilaçlarla olmaz.. nasıl yaşıyoruz alışkanlıklarımız nedir sigara alkol uyuşturu aşırı sex bilgisayarın başından kalkmamak koşuşturma stres hijyenik olmayan ortamlarda kalmak ve yaşamak uykusuzluk aşırı kaygılanma vs bunların hepsi bu uveyit denilen hastalığı besliyor hayatı seviyoruz ve sevdiklerimiz var bunuın icin fedekarlık yapmamız gerekir. kendi yaşam alışkanlıklarımızdan feragat etmemiz lazım . sadece göz damlaları veya melhem yeterli mi.. eğer değildir diyorsanız o halde değişin ve ezberlerinizi bozun.yoksa bu hastalık giderek bizi yutacak arkadaşlar.. hepinize yeni hayatınızda başarılar diliyorum...

 80. #80 behçet
  -
  sibel
  -
  17-12-2012 12:46:55 +5

  16 yaşındaki biricik kızım behçet hastası. Teşhisi 5 ay önce konuldu.Sağ gözde görme kaybı vardı.ÇOK DEĞERLİ HOCAMIZ YILMAZ ÖZYAZGAN tarafından uygulanan tedavi sonucunda gözün neredeyse tamamı düzeldi.Kalan kısım için tedavimiz devam ediyor.İşallah o da kısa bir süre sonra düzelecek.Bir hafta önce kızımın gözünde ÜVEİT oluştu. Hemen hocamızda aldık soluğu.Uygulanmaya başlanan tedaviyle göz hemen düzelmeye başladı bile.Doğru adres çok önemli.Göz doktorumuz Prof. Dr. YILMAZ ÖZYAZGAN'a minnet borçluyuz.TEŞEKKÜRLER HOCAM.

 81. #81 lütfen acill cevap
  -
  emel
  -
  18-12-2012 17:43:44 0

  yılmaz özyazganın adı geçiyo sürekli.ben bugün öğrendim üveit olduğumu bir sürü test istendi veremle savaş falan behçetede bakılacak.yazılanlar çok karamsar bu hastalığın sonu illa görme kaybımıdır? ankara da bunun en iyi ismi gülten sungur mu? oysa eğer hangi hastanede çalışmakta ya da muayenehanesi nerdedir? hiç mi iyi bişey yok bu hastalıkta allahaşkına? lütfen cevap yazın...

 82. #82 behçet
  -
  sibel
  -
  19-12-2012 11:22:50 -2

  Emel hanım, her üveit behçete bağlı olmayabilir. Benim kızımın gözünde bizim anlayamadığımız fakat yapılan araştırmalar sonucunda doktorların görebildiği iltihaba rastlandı. Bu iltihabın neden kaynaklandığını araştırırlarken kızım da verem savaşa gitti.Bunun yanı sıra çok yönlü araştırmalar da yapıldı.Kızımın hastalığı behçet geni testiyle ortaya çıktı.Önemli olan teşhisin konulması.Tedavi başladımı her şey yoluna giriyor.Karamsar olmayın lütfen.Acil şifalar diliyorum.

 83. #83 şevki acehan
  -
  sevki açehan
  -
  29-12-2012 10:11:39 -1

  arkadaşlarüveit hastalığın tek sebebi akcierden gelmektedir .sigarayı bırakınız.iki gün içide göz.ağrınız anında geçiyor.vegöz .kanamanız.duruyor.iki üçgün sigara içmeyin.deneyin.bana duğa.edeceksiniz.acil şifalardileğiyle.

 84. #84 üveitzede
  -
  erdem
  -
  10-01-2013 16:42:01 +4

  ben de 4 yılıma girdim.Sol gözümden ön üveitim var.2 yıl bursada tedavi gördüm.uludağ tıp bu konuda çok geri.Ali hoca diye biri var koltukta sürekli yatar asistanlar sizinle ilgilenmeye çalışır her hafta başka birinin nöbeti vardır..iki yıl boyunca ağzımda tek bir yara çıkmamış iken imuran isimli behçet ilacı kullandım.2 yıl boyunca her hafta fakülteye gittim ve kortizon damlalalrı 2 yıl sürekli kullandım.Göz tansiyonu vb.oluştu.1 yıl boyunca da valtrex isimli herpes hapını kesintisiz kullandım ama hiçbir faydasını görmedim.deneme tahtası gibi 10- 15 kilo aldım.sonunda yılmaz hocaya gittim psikolojim bozuk olarak.3 ayda bir gidiyorum.biraz pahalı ama olsun en azından psikolojim düzeldi.Allaha şükür ilk defa 4-5 aydır atak yok.Benden hiçbir tahlil istemiyor.hiçbir tetkik de yapmadı.Sadece üveitimin korkuluacak tipte olmadığını söylüyor.yılmaz hocaya her şeyi sorun kavga da edin ama dediğinden çıkmayın.ben her hafta ararım kendisini:D

 85. #85 üveit :?:
  -
  gh
  -
  11-01-2013 22:07:45 +7

  Bu hastaligin türkiyedeki tek doğru adresi PRF DR YILMAZ ÖZYAZGAN. dir benim oğlum 6 yildir üveit hastasidir teşhis koyan ve oğlumun .gözünü bu illet hastaliktan kurtaran değerli hocam YİLMAZ
  DÖZYAZGANA SONSUZ tesekkürler

  .

 86. #86 cevap istiyorum
  -
  cevap istiyorum
  -
  24-01-2013 18:05:59 +1

  merhaba benim öğlum 8 yaşında ve üveit hastası gözü yüzde yirmi civarlarında görüyor biz bu hastalıktan kurtulmak için hangi doktora gitmeliyiz bana bir doktor önerirmisiniz ???

 87. #87 cevap
  -
  erdal
  -
  29-01-2013 14:59:21 +2

  ben de ankilozan spondilit kaynakli üveit hastasiyim size önerecegim kisi dünyanin bu konuda en iyisidir bence.Prof. dr Yilmaz Özyazgan. Bundan 15 yil önce cerrahpasa tip güz ana bilimdali baskaniydi. Sorunuz üzerine internete baktim Dünya göz hastahanesindeymis simdi.Benim gözümü kortaran odur. umarim size de yardimci olur . gecmis olsun.

 88. #88 Üveit uzmanın adı Prof .Dok .Yılmaz Özyazgan
  -
  Maria
  -
  04-02-2013 15:41:33 +2

  Ben size şüphesiz bu konuda PROF.DOK. YILMAZ ÖZYAZGAN nı tavsiediyorum.Gerçek bir uzman ,elleri dert görmesin benim gözümü kurtardı.Ben artık ümidimi kaybetmiştim,sag gözüm 100 90% artık görmüyordu ,Yılmaz Beyin sayesinde ben gözüme kavuştum.

 89. #89 cevap istiyorum
  -
  cevap istiyorum
  -
  04-02-2013 20:42:56 +3

  ben Prof.Dok.Yılmaz Özyazgan doktorun ismini çok duydum biz şuan ankara dünya gözde tedavi görüyor oğlum impilant yapıldı ama hayla endişelerim var siz nasıl bir tedavi gördünüz gerçekten yılmaz beye gitmemiz gerekirmi?? ....
  teşekkürler....

 90. #90 üveyt
  -
  hacı
  -
  09-02-2013 12:58:50 0

  arkadaşlar 2 yıldır üveyt hastasıyım kullanmadığım damla melhem kalmadı yanma acıma ışığa hassaslık var tedavisi yok gitmediğim doktor kalmadı tek cözüm sitresten sıkıntıdan uzak durmak doktorlarında önerisi bu

 91. #91 üveyit
  -
  bilo
  -
  17-02-2013 03:43:17 0

  Benim kızımda da üveyit cıktı yazdıklarınızı okudum herkeze rapbim şifa versin çok tahlil yapytık ancak çoğu temiz cıktı tedavisi var en önemlisi moral arkadaslar edaviye baslıyacağız bizde ishallah iyi olur. Bu hastalıha yakalanan tüm kardslerim arkadaslarima allahtan sifa dleklerimle izmir s s k da retine bõlumumnde Gamze hanım var bu hastalığı cok ìyì biliyor tavsiye ederim saygılarımla Bilo

 92. #92 55
  -
  umutsuz
  -
  21-02-2013 17:06:07 +1

  ön üveit tedaviye kolay cevap veriyor kalıcı körlük ihtimali düşük ,gözün arka bölümünde korodoit tabakasında olan üveit hissedilmiyor. bir gün bakmışsın gözünde görmeyen alanlar fark ediyorsun .dr .gidiyorsun olay olmuş bitmiş şu an yapacak bir şey yok diyor . kalıcı körlüge doğru gidiyorsun. dr söylediği kafana bir şey takma hayatını yaşa ,gözün yarım görerek nasıl yaşanırsa.

 93. #93 üveit
  -
  pınar
  -
  07-03-2013 09:29:21 0

  bende üveit hastasıyım sıkıntı ve stresten olduğunu söylemişti doktorum aynı hastalığı çekenlere ALLAH tan acil şifalar diliyorum sıkıntıdan uzak durun lütfen düşerseniz bakanınız olmaz

 94. #94 üveit
  -
  nedimcan
  -
  07-03-2013 12:00:39 +3

  bende pars planit var.Yani orta üveit.yani sinek uçuşması,kar topu,kar yığını..Bu olguların %80 inde herhangi bir tedavi yok.Çünkü 30 yıl boyunca gözü sakin olduğu halde uçuşmaları sürekli çoğalanlar var.kötü senaryo makula dejenerasyonu.Yani sarı nokta ödemi.Daha da kötü senaryo retina dekolmanı(yırtılması).Bu yüzden ayık olmak şart.Bi de uçuşmalara alışmak....Katarakt ve glokom da cabası tabi

 95. #95 üveit
  -
  leyla
  -
  10-03-2013 01:04:44 0

  merhaba arkadaşlar Allah hepimize şifa versin bende üveit hastasıyım çocukluğumdan beri var 8 sene öncede geçirmiştimim tedavi olmuştum .8 yıl aradan sonra 1 aydır atak geçiriyorm
  bir doktorun tavsiyesi ile ist marmara üniversitesi eğitim araştırma hastanesi pendik prf. dr Haluk kazokoğlu üveit dalında dr orda tedavim başladı verdiği ilaçlar sayesinde iyi sonuç veriyor şu an iyiyim iyie gidyor tavsiye edceğim bir prof..

 96. #96 cevap istiyorum
  -
  cevap istiyorum
  -
  12-03-2013 22:00:46 -1

  Allah hepimizin yardımcısı olsun oğlum artık damlalardan bıktı piskolojisi bozuldu aynı zamanda özel ilaçlarımız da var sürekli tetikte olmamız gerekiyor iyi gidiyor zannediyorsun ama birden atak yapıyor. Allah hepimize şifa versin....

 97. #97 iğne
  -
  umut
  -
  15-03-2013 00:00:40 -2

  İlk önce herkese geçmiş olsun, ALLAH şifa versin.Arkadaşlar benim yeğenim şuan 15 yaşında 6 yaşından beri üveit tedavisi görüyor.Şimdiye kadar aklınıza gelecek tüm tedavi şekilleri ve ilaçları kullanıldı.Fakat hastalığı hiçbir tedaviye karşılık vermedi.Gözün içine yapılan ve maliyeti 4.000 tl olan bir iğne varmış.(istanbul dünya göz)şimdiye kadar 28 kişiye yapılmış bizde yaptırmayı düşünüyoruz bu konu hakkında bilgisi olan var mı?Yeğenim pisikolojisi gün geçtikçe bozuluyor,bu iğne iyi gelmezse ona hayal kırıklığı yaşatmak istemiyoruz...Teşekkürler...

 98. #98 iğne
  -
  naz
  -
  15-03-2013 11:28:59 0

  benimde oğlum 15 yaşında 9 yıldır üveit tedavisi görüyor dün kontrolü vardı dr bu iğneyi önerdi bu konuda bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın şimdiden teşekkür ederim.

 99. #99 cevap istiyorum
  -
  cevap istiyorum
  -
  18-03-2013 21:43:04 +1

  Benim oğulum 8 yaşında 1 yıldır üveit hastası son atak olduğunda doktorumuz iğneyi önerdi ankara dünya gözde bu iğne yapıldı çok hızlı cevap verdi ama göz tansiyonu çok yüksek çıkıyor konturol altına alındığında bir puroblem yok doktorumuz damlalar veriyor şu an için görmesi %90'a çıktı. Artık bundan sonra ne kadar uzun süre koruycağını zaman gösterecek. Zağten iğnenein ömrüde 9 ay.
  Ama doktorumuz uzun süre koruyacağını düşünüyor.Ayrıca kullandığımız özel ilacımıza devam ediyoruz.
  HERKESE GEÇMİŞ OLSUN...

 100. #100 Köln den
  -
  Mehmet
  -
  20-03-2013 20:14:46 0

  Arkadaslar ben yaklasik 8 senedir behcet hastasiyim.. Son 4-5 aydir gözlerimde üveit olustu..Malesef ilaclar, kortizonlar hep geciyi tedavi yapiyorlar.. Okudugum bir hadis i serif e dayanarak, aksamlari yatmadan önce gözüme [b]toz sürme ama hakiki sürme[/b] cekmeye basladim.Inanin cok faydasini görüyorum. Görmeyi belirgin derecede arttiriyor.. Sol gözüm yüzde 0,5 den suan yüzde 80 e cikmmis durumda.. Mutlaka hakiki toz sürme bulun ve deneyin..Hicbir yan etkisi yok..Allah hepimize acil sifalar versin..

 101. #101 bendede üveit var
  -
  ümmühan
  -
  21-03-2013 21:55:05 +2

  bende 15 yıldır bu hastalıkla yaşıyorum ilk ben göz nezlesi olduğumu sanmıştım doktora gittiğimde öğrendim bu hastalığı ama çok şükürki ilk tedaviden sonra hep sinsi bir şekilde duruyor ataklarım olmadı ama 6 ayda bir mutlaka göz doktoruna gidiyorum en uak şikayetim olduğunda doktoruma hemen anlatıyorum inş atak yaşamam bir daha yorumları okudumda bayağı ağır geçirenler var allah hepimize şai ismiyle şia versin

 102. #102 Üveit
  -
  AnkilozanSpondilit
  -
  05-04-2013 14:27:00 0

  Benimde iltihaplı romatizmadan kaynaklanan 7yıldır üveitim var şuan atak halinde çapada tedavi görüyorum bu 3. atağım nerdeyse bir hafta oldu ve hala geçmedi. ilk kez bu kadar uzun sürdü. ama önüveit olduğu için şanslıyım sanırım görme alanın çok düzgün demişti doktorum. Kronik bi hastalık olduğu için tamamen kurtulma şansımız yok malesef. Allah yar ve yardımcımız olsun.

 103. #103 üveit
  -
  cihan
  -
  11-04-2013 16:34:30 +1

  arkadaslar bende üveit hastalıgı gecirdim şubat ayının başında yaklasık 45 gün tedavım sürdü ılk hafta tamamen görmem gıttı göremıyodum resmen kızarıklık batma bas agrısı hersey oluyodu yatamıyodm hastaneye gıttım kuledıbı göz hastanesıne ön üveit ama arkaya dogru ılerlıyomus farkettıler sımdı eskısı gıbı görüyorm kafanıza takmayın dogru tedavi uygulanınca gecıyo sımdı ayda bır kontrole gıdıyom görmem cok ıyı kafanıza bıse takmayın sıkıntı yapmayın damlalarınızı saatınde kullanın allahın ıznıyle gecer allah yardımcınız olsun

 104. #104 Üveit hastaligini Allah kimsenin Basina vermesin
  -
  Funda
  -
  12-04-2013 20:07:33 +3

  Cok zor bi hastalik Ben 2007 den Beri bu hastaligi cekiyorum Gecen sene 1 sene icinde 4 sefer kordizon tedavisi gordum 1 kere Igne oldum alti ay dolmadan tekrar ayni gözümde siddetli sekilde tekrar geldi suan Yine tedavi görüyorum gözümden. Insanin piskolojisini bozuyor bu hastalik bir sag gözümde bir Sol gözümde cikior tam gecdi diyorum kordizonu birakiyoruz tekrar geliyor bi kac ay icinde. Kisin ortasinda günes gözlükleriyle geziyorum disarda. Isimide etkiliyor haliyle bi durum. Dis Hekim yardimcisi olarak stresli bir meslekde calisiyorum.bu hastaligin caresi yokmu Nicin bu hastalik bende var Doktorlar care bulamiyorlar romatizma Dan olabilir deniliyor kan tahlillerim Temiz cikior Bel agrim cok oluyor sabahlari Ve sanirim birazda Irsi Annemde ve teyzelerimde ve dayilarimda da oluyor bu hastalik Zaman Zaman. Allahim kimsenin Basina vermesin bu hastaligi sancilarina dayanilicak gibi olmuyor Ani ataklar oldu mu. Herkese Acil sifalar diliyorum

 105. #105 Çok Zor
  -
  Tugay
  -
  29-04-2013 15:02:33 0

  Bende Yaklasık 5 6 Yıl önce basladı üveit ilk göze toz kacmıs dediler enfeksiyon kapmıs dediler tmm dedik düzelir sonra görme bozuklugu oldu gene gittik gözlük verildi teşhis koyamadılar daha sonra göz kaymaya basladı ve 4 yıldır sağ gözüm görmüyo şimdide solda olmasından korkuyorum Yılmaz özyazgana gittim gözün arkası katarakt yapmıs dedi ameliyat dedi olduk gene acılmadı göz tekrar kontrole gittim gene ameliyat dedi para dayanmıyo muayene 500 ameliyat 10 bin Lira bi çare bulamadılar merak ettiğim tek bi konu var kornea nakli olmazmı acaba bunda ?

 106. #106 pofff
  -
  Tugay
  -
  29-04-2013 15:03:56 0

  Ne psikoloji kaldı ne bişey üzmücen kendını diyosunuzda nasıl üzmücen nasıl kafaya takmıcan gözlerimiz gidiyo kör oluyoruz bi çare :((((

 107. #107 behçet ve üveit yanında yüksek tansiyon
  -
  cem
  -
  07-05-2013 02:04:05 +1

  herkese Allah acil şifalar versin ben 23 yaşındayım beş yıldır behçet hastalığı ve üveit ile savaşıyorum bununla yaşamaktan başka çare yok şuan kalıcı ve geçmeyen bir dert sürekli tedavi şart kontrol altına alındığından daha kötüye gitmiyo ama tersi olursa gitikçe ağır kalıcı gözde hasarlar oluşturuyo bir sürü ilaç kullandım hala kullanıyorum stres ve yorucu ağır işler yapmaz iseniz daha güçlü lur bünye ve savaşırken vücut daha az zarara uğrar gözlerinizi kurtarayım derken fazla ilaç kullanıp da başka hastalıklar ile karşı karşıya gelebilirsiniz o yüzden çok ilaçları da dozunu fazla almayın şu an behçet üvetin yanında yüksek tansiyon hastasıyım bu yaşta ilaçların sebep olduğu bir durum. inşallah bu hastalığın kesin çözümünü bulurlar gittikçe yaygınlaşan bir hastalık çünkü ve durmuyoo sürekli kendini yeniliyor bu hastalık cümlemize allah acil şifalar versin !

 108. #108 göz iltahabı
  -
  erhantopcu
  -
  12-05-2013 13:11:41 0

  bir gözümde kanlanma ve hafif ağrı vardı doktora gittim , bir şeyin yok dedi iki damla verdi yolladı ( göz üzerine özel bir klinik), fakat bu gün sabah ( pazar sabahı) gözdeki kanlanma hassadiyet ve ağrıya ek olarak sisili görüşte dahil oldu bende doğal olarak panikledim, önce çok bilinen .....meşhur bir göz hastanesine gittik , koca hastanede 1 doktor sırada 10 kişi efendim randevu almalıymışız, acilin nasıl randevusu olacaksa,, neyse sinirlenip çıktım bir kaç hastaneyide aradım ssk dahil göz doktoru yok pratisyene emanetsin , bende gitmedim , netten bulgular üzerine araştırma yaparken sizlerin şikayetleriyle karşılaştım acaba bende diye düşünüyorum, neyse üzerine araştırdım falan derken kolloidal gümüş diye bir şey buldum, entresan geldi paylaşmak istedim...

 109. #109 göz iltahabı devamı
  -
  erhantopcu
  -
  12-05-2013 13:13:21 +2

  1-) Sivilceler 2-) Sorunlu Benler 3-) Açık Yaralar 4-) Ayak Mantarları 5-) Sedef Hastalığı 6-) Uçuklar (herpes) 7-) Bademcik İltihabı 8-) Grip 9-) Soğuk Algınlığı 10-) Diş Ağrısı, Diş Kanaması ve Çürükler 11-) Ağız Enfeksiyonları ve Diş İltihapları 12-) '''Göz Enfeksiyonları''' 13-) Diğer Enfeksiyonlar 14-) Sistit 15-) Romatizmal Hastalıklar 16-) Eklem Ağrıları 17-) Diabet (Şeker) 18-) Ağız Kokusu 19-) Akciğer İltihabı 20-) Sinüzit 21-) Ağız Pamukçuğu 22-) Her Türlü Yanık 23-) İsilik 24-) İdrar Yolu İltihabı 25-) Rahim İltihabı 26-) Genital Mantarlar 27-) Yumurtalık İltihabı 28-) Prostat 29-) Kesik ve Açık Yaralar 30-) Temre 31-) Cilt Alerjileri 32-) Kulak-Burun-Boğaz İltihapları 33-) Göz Kapağı Enfeksiyonu 34-) Çıbanlar 35-) Güneş Çarpması 36-) Kızamık
  diye bir şey ilgilenen arkadaşlar googleden baksınlar...
  acil şifalar hepimize..

 110. #110 üveit
  -
  .
  -
  14-05-2013 23:29:57 +1

  ben 10 yıldır üveit hastasıyım. 10 yıldır da bu hastalık için gitmediğim hastane kalmadı. 10 yıldır ilaç kullanıyorum ama geçmiyor ufacık bir mikrop kapsa tekrarlıyor. stres bu hastalığı tetikliyor. ışığa karşı gözlerim çok hassas güneşte gözlerimi açamıyorum zorlasam hemen gözlerim kızarıyor.doktor bana bu hastalığın kesin tedavisinin olmadığını söyledi. Allah herkese şifa versin

 111. #111 üveit
  -
  dmrblk
  -
  20-05-2013 20:06:53 +3

  ben 2 yıldır üveit hastasıyım yani tam teşhis 2 yıl önce konuldu sürekli araştırma yapıyorum. bitkisel yolları araştırdım hiç birşey bulamadım. doktorlarla görüştüm yine birşey bulamadım. başka hastalarla görüştüm olumlu tepki almadım, kimi okul bırakmış, kimi üniversite sınavina gireceği hafta atak geçirmiş, kimi liseyi açıktan devam ettirmiş, nalayacağınız hiç tedavi olabilmiş hastyla karşılaşmadım. tek denilen şey sigaradan, kimyasallardan(çamaşır suyu, deterjanlar), darbelerden, stresten uzak durmammış. ama ben kesin tedavi araştırıyorum. şu andaki doktorum ankara hastanesinden GÜLTEN KARATAŞ SUNGUR. çok iyi işini hakkıyla yapan bi doktor. tavsiye edilebilecek bir doktor.
  Bir büyüğüm bana "dert veren Rabbim derman vermiştir, asıl iş onu bulmakta bitkiselse bitkisel, tıbben tedavisi varsa onu bulmaya çalışacağız " dedi. Rabbim buldursun inşallah rabbim tüm hastalara şifa versin.

 112. #112 uveit
  -
  nihal
  -
  21-06-2013 22:35:13 0

  Uveit hastasi olali on

 113. #113 yeni hasta
  -
  üveit nihal
  -
  22-06-2013 18:16:22 0

  ben yeni üveit hastası oldum atak olarak söylediler istirat dönemi bittince gene başa dönmeye başladım neler beni bekliyor bilmiyorum ama benden öncekilere allah şifa versin çalışma hayatımı etkiliyor gündelik hayatımıda etkilemeye başladı benim merak ettiklerim beni neler bekliyor nelere dikkat etmeliyim öğrenmek istiyorum bu hastalığı yaşan herkese allah şifa versin.

 114. #114 sevgili nihale...
  -
  halenur
  -
  26-06-2013 12:53:35 0

  nihalcim öncelikle geçmiş olsun.Sana birkaç tavsiyem olacak ben 5 yıllık bir üveit hastasıyım bence ilk iş olarak branşı üveit olan ve Türkiye genelinde tanınan bir hocaya git hastalığının kesin sınırları çizilsin çoğumuzun ortak sorunu tedavimizin yıllarca yanlış yapılmasıdır.Daha sonra sana doktorunun söylediklerini harfiyen uygula kendin insiyatif alma.Kesinlikle sabırlı ol ve gelecekle ilgili boş korkulara kapılma gününü yaşa ve en önemlisi de şu internet denen beladan uzak dur hastalığını araştırıp durma.kendine de iyi davran

 115. #115 tüberküloz
  -
  kamil özcan
  -
  26-06-2013 21:58:11 0

  selam arkadaslar bende 39 yasinda bir tüberküloz üveit milyonda bir görülen hastalik sol gözü kaybettik sagtarafida kurtarmaya calisiyorlar sagolsun hocalar cok yardimci oluyorlar sizlerede cok gecmis olsun

 116. #116 uveit miyim acaba
  -
  cennet
  -
  28-06-2013 19:28:19 0

  benım 5 gun once gozumde acı vardı onemsemedım fakat ertesı gun agrı cok şiddetli oldu sabah kalktıgımda gozlerımı acamadım kanlanma kızarıklık şişme ışıga karsı hassasıyet şikayetleriyle doktora gıttım mıkrop kapmış dedı 2 damla verdı 2 gun kullandbı işe yaramadı özele gıttım oda mıkrop dedı dun gecede aşırı derece ağrı zonklama nedenıyle gozlerımı bıle açamadım[kı normalde sağ gozüm]tekrar başka bı doktora gıttım uveit teşhisi koydu ve kortizonlu ilaç verdi şimdi ben hangı doktora ınanayım sızdede belırtıler boylemı ve kortızonlu ılaçların zararı olurmu şimdiden teşekkurler burdakı yorumlarıda okuyunca çok korktum Allah rızası için cevap yazın Allah hepımıze şifa versın

 117. #117 Romatoit atrit
  -
  Busra
  -
  01-07-2013 11:14:38 +2

  Annem dört yıl önce bu hastgalıga yakalandı ve romatoit atrit ilk önce böbreklerine zarar verrdi bir ay gazi üniveristesinde yattı herneyse tam duzeldi herşey yolunu girdi derken bir de baktık göze vurmuş ignelerle ilaçlarla iki ay süren tedavıden sonra kendıne gelebıldı ve tam dort yıl aradan sonra hastalık yenıden boy gösterdi bu sefer ki çok daha büyük bir atak olduğu söyleniyor görme kaybı var v kör olmaktan korkuyor bugun bunu öğrendık Allah hepınızın yardımcısı olsun

 118. #118 üveit
  -
  Gül
  -
  05-07-2013 21:53:42 +1

  10 yıldır aralıklarla bu rahatsızlğı geciren biri olarak tavsiyem stresten aşırı yorgunluktan sizi üzecek şeylerden uzak durun herhangi bir konuda fazla yoğunlaşıp üzülmeyin bunları yaparsanız atakları geçirmezsiniz tabi herhangi bir hastalığa bağlı değilse ataklarınız bence atakların en önemli sebebi aşırı yorgunluk özellikle beyin yorgunluğu

 119. #119 panüveit
  -
  okan
  -
  21-07-2013 11:17:03 +2

  arkadaşlar benimde 2011 yılında gözde kızarma batma oluyordu,devlet hastahanesine gittim alerji dedi yolladı,2013 ün mart ayında gözde bulanıklık oldu tınlamadım,bu temmuz da yine tekrarladı ve özelden doktora gittim ,çok detaylı baktılar ve üveit olduğuna karar verdi doktor,behçetim var ondan kaynaklanıyormuş,kolşin başladım,gözde ise,prednol ve ımuran ve iki göz damlası verd bakalım düzelme olacak mı,bir nevi herkesin bir derdi var bizimde üveitimiz bunu yaşam tarzı haline getirip gözümüz biraz düzelse dahi asla ilaç kesilmemeli doktorun dediği yapılmalı ve kontroller aksatılmamalı.

 120. #120 uveit
  -
  ece
  -
  22-07-2013 16:31:49 +3

  Ben de 3 yaşımda Yakalandim bu hastalığa. 17 yaşındayım ve bu zamana kadar 3 atak geçirdim. Ama sağolsun annem sürekli kontrole götürmüş ve atak zamanı ilaçlarımı düzenli kullanmıştır. Görme problemim olmadı. Allah hepimize şifa versin.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0