Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Kanser tedavisinde kemoterapi - Kemoterapi Süreci

Makale Sayfaları
Kanser tedavisinde kemoterapi
Kemoterapide Olası Yan Etkiler
Kemoterapi Süreci
KEMOTERAPİ SÜRECİNDE HASTA NELER HİSSEDER?

Kemoterapi almakta olan hastaların çoğu kolay yorulabilen, ancak günlük aktivitelerinin büyük kısmını devam ettirebilen bir durumda hissetmektedir. Her kişi ve her tedavi birbirinden farklıdır, bu nedenle herkes için geçerli tek bir tablonun tanımlanması güçtür. Hastanın genel sağlık durumu, kanserinin türü, yeri, yaygınlığı, yol açtığı belirtiler, kullanılan ilaçlar gibi faktörler hastanın kendini nasıl hissedeceğini etkilemektedir.

Bu dönemde hastaların yalnızca hastalıklarının belirti ve bulguları, ilaçların yan etkileri gibi tıbbi sorunlar ile değil, aynı zamanda kanser hastalığına ilişkin toplumda yerleşik önyargılar, yaşam-sağlık ve hastalık kavramlarının anlamları, sosyal destek sistemleri, sağlık ve sosyal güvence sistemleri, çalışma yaşamı ve geçim sorunları, yaykınları, özellikle de çocukları ile de ilgilendiği akılda tutulmalıdır.

HASTA KEMOTERAPİYE NASIL HAZIRLANMALI?

Tedaviye başlamadan önce hastanın bilmek isteyebileceği tüm konularda bilgilendirilmesi önemli olmaktadır. Kemoterapinin anlamı, nerede ve nasıl uygulanacağı, yan etkileri konusundaki belirsilikler mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

Bilgilendirme (aydınlatma) eksikliği sanıldığından daha olumsuz etki yaratmakta, hastanın tedaviye uyumunu etkilemektedir.

Bilgilendirme bir defalık bir etkinlik değildir: Uygulamanın doğal bir parçası olarak kabul edilmelidir. Hekim eğer bu tür danışmanlık ve destek verme bakımından yeterli zaman ayıramayacak durumda ise, mutlaka kendisi dışında biri destek noktası sağlamalıdır.

Bilgilendirme yalnızca hasta için değil, hasta yakınları, özellikle bakımda sorumluluğu bulunan kişiler için de elzemdir.

Ayrıca hastanın sağlıklı gıdalarla iyi bir beslenme düzenine sahip olması önemlidir. Gereğinde hastanın beslenme uzmanları ile görüşmesi, birlikte hem ağız tadı bakımından doyurucu hem de kemoterapi sürecini olumlu etkileyebilecek nitelikte bir beslenme programı oluşturulmalıdır.
KAYNAK: www.roche.com.tr
<< Önceki - Sonraki Sayfa >>

Facebook Google +1 Tweet

1 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

  1. #1 mutluuuu
    -
    09-02-2011 20:18:07 +3

    mrb adım mutlu babam yaklasık 50 gun once karın agrıyla hasteneye gıttı uzman doktor geldıgınde amelıyata alması gerektıgını soledı ve aynı gun ıcersınde amelıyata aldı. amelıyattan cıktınsan sonra kalınbagırsagından 11 cm aldıklarını soyledı alın bolgenın kanserlı oldugunu acıkladı.bızı daha sonra tomografıye ultarasyona endoskobıye gonderdıler ve hepsının sonucların temız oldugunu solyledıler
    ama yınede korunma amaclı kemoterapı onerdıler. benım merak etttıgım ıse doktorun o gun bıze soledıgı kemoterapı gorecekmısınız gıbı gelınn dedı. yanı kemoterapı tedavısıyle korunma amaclı olan kemoterapının farkı nedır?

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0