Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Stres mide problemleri yaratıyor

Stresle iç içe yaşıyor, yüksek miktarda kafein ve alkol tüketiyorsanız mide problemi yaşamanız olası.

Fonksiyonel dispepsi; kronik seyirli, yemeklerle ilişkili veya ilişkisiz, üst-orta karın bölgesinde rahatsızlık hissi, bulantı veya ağrı şeklinde tanımlanabilir.

Erken doyma, bulantı, kusma, geğirme, yanma, dolgunluk, gerginlik, ağırlık hissi, şişkinlik, karında gurultu gibi değişik belirtiler görülebilir.

Mide-bağırsak motor fonksiyon bozukluğu, duyusal algılama kusuru, psikolojik faktörler, stres hastalığın oluşumunda rol oynar.

Stres algısı farklı
Anksiyete (iç bunalımı), depresyon, uyku bozuklukları, stres; fonksiyonel dispepsi oluşumunu tetikleyebilir.

Hastaların çoğunun stresle dispepsi arasında bir ilişki olduğunu bildirmesine karşın, aslında bu stres normal kişilere göre farklı değildir.

Bu hastalarda stresin algılanması abartılıdır. Yani, bu kişilerde uyaranlara karşı mide-bağırsak duvar gerginliği sağlıklı bireylere göre abartılı algılanmaktadır.

Kadınlarda daha sık görülüyor
İrritabıl bağırsak sendromu; (Huysuz barsak sendromu) dışkı kıvamında ya da dışkı yapma sıklığındaki değişikliklerle aynı zamanda ortaya çıkan karın ağrısı ve şişkinliktir.

Kabızlıkla giden veya ishalin baskın olduğu veya da ishal-kabızlık atakları ile seyreden değişik tipleri vardır.

Toplumda yüzde 3-20 oranında görülür. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Hastalığın oluşumunda psikososyal faktörler, bağırsak motor fonksiyonunda değişme, artmış ince-kalın barsak algısı, genetik faktörler rol oynar.

Hastaların bir kısmında hastalığın başlamasını mide-bağırsak enfeksiyonunun tetiklediği görülür.

Tetikleyiciler
Besin maddeleri, ilaç, enfeksiyon, psikolojik sorun veya stres olabilir. Besin maddelerinden özellikle gaz oluşumunu arttıran süt ürünleri, baklagiller, çikolata, kafein, alkol belirtilerin ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

İshale neden olabilir
Psikolojik veya emosyonel stres, normal sağlıklı bireylerde bile mide-bağırsak fonksiyonunu bozup, ağrı, ishal gibi semptomlara yol açabilir. Stres farklı kişileri farklı yollardan etkiler. Aynı bireyde strese verilen yanıt da zihnin durumuna göre günden güne değişebilir.

Stres; Irritabıl bağırsak hastalığı belirtilerini tetikleyebilir veya alevlendirebilir. Bu hastalarda stres sırasında, sık ve ciddi belirtilerin ortaya çıkması normal bireylerdekinden daha olasıdır.

Strese karşı artan bu duyarlılıktan sorumlu mekanizmalar tam olarak anlaşılamamış ise de barsağın nöronal (sinir) kontrolü ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Nöronal ileti çift yönlüdür. Beyin-barsak aksı vardır, barsak beyni , beyin ise barsağı etkilemektedir.

Tedavi
Fonksiyonel mide-barsak sistemi hastalıklarında tedavide ilk adım; hastanın eğitimidir. Hastanın bilgilendirilmesi, hastalığının fonksiyonel olduğu, ciddi bir hastalığı olmadığının hasta tarafından anlaşılması ve hastanın endişelerinin ortadan kaldırılması gerekir.

Yaşam tarzı ve diyetle ilgili değişiklikler hastanın yakınmalarının sıklığı ve şiddetini azaltacaktır.

Bunlar:Süt ve süt ürünlerinin azaltılması, kafein, alkol ve sorbitol içeren yapay tatlandırıcılardan kaçınılması, yeterli lifli gıda alımı (kepekli tahıllar, meyve-sebze), fasülye, mercimek gibi iyi sindirilmeyen fermente olan karbonhidratlı baklagillerden kaçınılması, az miktarda ancak sık öğün ile beslenilmesi, az yağlı gıdaların seçimi, sıvı alımının arttırılmasıdır.

Hastalığın tedavisinin bir bölümünü de hastanın baskın olan yakınmalarına göre ilaç tedavisi, psikolojik problemleri olan hastalarda antidepresan ilaç kullanımıdır.

Düzenli spor, egzersiz, stres tedavisi ve gevşeme teknikleri (yoga, meditasyon vb), hastaların tedavisinde yararlı olmaktadır. Irritabıl barsak sendromunda psikoterapi de yardımcı tedavidir.

Psikoterapi seansları, davranış tedavisi, hipnoterapi dirençli vakalarda iyilik sağlayıp, yaşam kalitesini düzeltmektedir.

Facebook Google +1 Tweet

129 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 züleyha
  -
  25-01-2010 17:49:58 +54

  stresin mideyi etkilemesi kadar kötü bişey olamaz ya o kadar çektim o ağrılardan ve halada çekiyorum kafada bişeyleri düzeltmedikten sora bu ağrı geçmez sizle ömür boyu gelir çok kötü bi ağrı dır hiç bişey yiyemezsiniz sürekli kusarsınız mideniz şişer böle iğrenç bi şey bu ya Allah bu ağrıyı çekenlere acil şifalar versin ..

 2. #2 cem
  -
  20-12-2010 20:46:57 +26

  evet kesinlikle stresten kurtulmak gerek baska caresi yok

 3. #3 barış
  -
  07-09-2011 18:20:49 +19

  Amin kardeşim Allah düşmanıma bile vermesin böyle hastalığı Rabbime dua ediyorum Rabbim ben zaten çekiyorum bu hastalığı başka kullarına verme banada şifanı esirgeme Allahım diye Allah yardımcımız olsun inşallah

 4. #4 volkan
  -
  11-10-2011 17:31:48 +37

  allah kimseyi manevi yönden zayıf bırakmasın.herkese acil şifa

 5. #5 enes
  -
  16-11-2011 19:40:59 +21

  stresten olduğunu düşündüğüm ishal problemim var. cok sorun yasıyorum örnegin girecegim önemli bir sınav öncesi, bazen memleketimden ayılırken hep ishal oluyorum gercekten cok zorlanıyorum ilaçlar alıyorum fakat ilaclar etkisini göstermiyor. ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

 6. #6 meltem
  -
  25-01-2012 18:38:59 +16

  benim canımı o kadr acıtıyorlar ki insanlar bu stresleri çkmekten mideme ağrılr girmeye başladı artık. ne yapayım blmıyoruö aslında çözümü hiç bişyi takmamak ama bunu yapamam...

 7. #7 stresten kurtulda nasil
  -
  mine can
  -
  26-04-2012 03:31:26 +40

  anne kanser baba kanser, psikolojim alt ust. Midemden 2yildir cekiyorum. Ailemdenmi vazgeceyim. Allah herkese sifa versin, psikolojik hastalarada mantik akil güc versin.

 8. #8 bıktım artık bu dertten
  -
  asena
  -
  08-07-2012 23:40:28 +7

  slm benim sorunum midemde sanki bir taş varmış gibi şişkinlik ve çok sıkıntı var sanki patlıcakmış gibi bu sıkıntı nasıl bişey böyle herkeze ALLAH acil şifa versin

 9. #9 kafam karışık çok derrdim var
  -
  selma
  -
  15-07-2012 00:09:58 +13

  yıllardır midem ağrıyo beynim rahat olunca midem yumuşuyo dertlerimden kurtulunca mide ağrısıda çekmicem stres maf etti beni bu stresten kurtuluyorum az kaldı eşimden ayrılınca dertler bitecek kafam beynim rahat olacak az kaldı allah yardım eder namaz kılan kullarına allah herkese acil şifalar versin aminnnn sizi üzen şeylerden uzak olun mide ağrınız gider kendinizin doktoru olun

 10. #10 çok sıkıldım herşeyden
  -
  deniz
  -
  16-07-2012 11:10:48 +10

  arkadaşlar 3 sendeir mıde agırısı çekıyorum neyaptıysam geçmedı gıtmedıgım doktor almadıgım ot kalmadı herşeyden once kafayı toplamak gerekıyo ama zor okdr sorun varkı aşılamıyacak allah hepımızın yardımcısı olsun duzelıcek ınanın..

 11. #11 bıktım artık
  -
  Sena
  -
  03-08-2012 15:00:47 +6

  sıkıntı stresten sürekli mideme bıçak saplanıo gibi hissediorum sabah uyandığığımda kalkamıorum iki büklüm herşeyin başı sağlık üzülmemek gerek ama elde değil malesef allah yardımcımız olsun

 12. #12 kolay deyıl
  -
  ıman
  -
  14-08-2012 03:56:19 -3

  acıl sıfalar

 13. #13 çekmeyen bilemez
  -
  gülay
  -
  06-09-2012 14:51:47 -3

  7 aydır mide ağrısı çekiyorum.o kadar zor ki anlatamam.Doktorada gittim endoskopide oldum.İlaçlar bi yere kadar etki ediyor.Ne aileme ne işime konsantre olamıyorum.Kafamda hep kanser şüphesi ile yaşıyorum.Şimdide endoskopinin doğruluğundan şüphe ediyorum.Muhtemelen tekrar endoskopi olacağım.Bu böyle sürüp gidecek.

 14. #14 mide
  -
  bilinçli manyak
  -
  08-09-2012 00:20:30 +14

  yaklaşık 9-1o aydır stresle birlikte sürekli mide bulatısı yaşıyorum problememimin organik bir şey olmadığını bende biliyorum ama elimde değil stres yapmtığım an mide bulannıyo bu süreçten beride çok zayf düştüm önceden olsa ağlamicam şeylere ağlıyorum korkmicağım şeylerden korkuyorum üzülmiceğim şeylere üzülüyorum bi tavsiyesi olan varsa benimle paylaşırsa seviirim tabi psikatriye gitmek dışında çünkü ona da gittim ancak hiç bi faydası olmadı

 15. #15 mide agrisi
  -
  yorgun
  -
  27-09-2012 12:43:02 +14

  Cekmeyen bilemez. Okadar cok canim aciyoki mide agrisi berbat Biseymis iki gundur basladi olecem sabaha kalktigimda sanki biri bicak batiriyo. Ne yapacam biliyom stresliyim su nalet olasi. Stresten herkes kurtulur isaallah. Herkese acil sifalar.

 16. #16 gönlüm yorgun
  -
  mide
  -
  28-09-2012 09:17:27 +4

  Eşimi kaybettim kendini öldürdü ,ona üzülürken bir buçuk sene boyunca beni aldattığını ve bunalım sonucu bu işi yaptığını öğrendim , şimdi de oğlumu paylaşamıyorlar benimle kıskançlık krizleri midem mahvolmuş durumda mide diye bir şey kalmayacak yakında ...

 17. #17 erken doyma bulantı
  -
  asd
  -
  17-12-2012 16:37:19 +11

  son 3-4 gündür erken doyma,yanma hissi ve bulantı var.Birde bazen uyku basıyor aşırı bıkkın oluyorum.Çünkü imkansız birini seviyorum ve ben çok acizim

 18. #18 afde
  -
  midem cok sıkınti
  -
  08-01-2013 21:24:57 -1

  midem bi yildir cok kotu bi sekilde yemegimi yiyorum suyumu iciyorum tak diye aklima bi sıkınti geliyor ve aceyip sekilde midem bulaniyo kusuyorum cok berbat bi durum allah bu skıntilari ceken herkese yardim etsin allah buyuk dua etmek lazim.

 19. #19 Kabullenmek
  -
  kararsız
  -
  11-01-2013 21:45:12 +4

  Hemen hemen tüm yorumları okudum acılar üzüntüler kırgınlıklar sorunlar dertler ve tasalar..Nasıl içimişiz yanıyor değil mi midemiz ne yapsın..Gelin olan biten ne varsa reddetmeyelim sorunlarımızı acılarımızı kabul edelim hepimiz canlılarız bu gezegende tatlı kadar acı var bazen çok acı var belki ama düşüncelerimizi kontrol ederek bunları aşabiliriz..Tamam kontrol etmeye çalışıyorum 1 saattir neden olmadı demeyin sadece olumlu düşünmeye çabalayın bi süre sonra olumsuzlar yok olacak berduş ve mazlum bi bakış atarsak dünyaya o bize acımaz aksine açıtır bu yüzden ayağa kalkın yüzünüzü yıkayın ve 'BEN DÜŞÜNCELERİMİN EFENDİSİYİM ' DİYİN...............Kendiniizi yeniden yaratmak sizin ellerinizde kardeşlerim bu arada size tavsiyem the secret adlı kitabı almanız...Sizi çok rahatlatacak hemen araştırmanızı öneriyorum mutlu bi dünya için durmadan dilek dileyin durmadan ve herşeyi sevin :)

 20. #20 STESE KARSI RENNİE
  -
  ASLI
  -
  15-01-2013 13:44:13 +1

  STRESE KARSI RENNIE KULLANIN GUNDE 2 TANE GASTIRJK GIBI OLNALAR IYIDIR ARTI NANE LIMON ICIN STRESTEN UZAK KALMAK ICIN DOĞA YURUSU YAPIN VE SU ICIN

 21. #21 mıde
  -
  fırat
  -
  28-01-2013 14:00:40 +3

  alah kimseye sitreze bağlı mıde rahatsızlığı vermesin

 22. #22 Henüz 15 Yaşındayım
  -
  Taylan
  -
  15-02-2013 14:39:32 +4

  Ben Stresden dolayı karın agrısı cekiyorum .. Doktorda tahlillerim hepsi temiz çıktı ve çaresiz kaldım..Okula gidemiyorum..Allah herkese acil şifalar versin

 23. #23 strese bağlı bağırsak hastalığı
  -
  17
  -
  19-02-2013 20:06:40 +1

  bende bağırsaklarımdan rahatsısz ağrı ses gbi şikayetlerim oluyr dahiliye iç hastalıklar bölümüne gittim bana meteospasmyl adındaki hapı verdi biraz rahatlama oldu Allah herkese acil şifalar versin..

 24. #24 dua
  -
  soner
  -
  20-02-2013 00:33:01 +4

  strese karşı allahın99 ismini okuyun

 25. #25 fuat isik
  -
  fuat isik
  -
  23-02-2013 03:04:04 +1

  yarabi yardimci ol bana artik kafayi yiyecem dayanmiyorum ne olur yardimci olun bana nereye gittiysem care yok sürekli midem sisiyor ve dayanamiyorum dahile bos ve cerahide bos piskiyatride bos ne yapayim artik tek carem kaldi kendimi oldürecem kimin bi onerisi varsa lütfen yardimci olsun bana [email protected]

 26. #26 2aydır her sabah mıdem bulanıyor
  -
  uğur
  -
  26-02-2013 19:34:21 +8

  yaklasık 2 aydır her sabah uyandıgmda mıdem bulanıyor.karnımda gergınlık agırlık hıssı var.ıstahsızlık kılo kaybı erke doyma karın gurultusu dışkı yapmada değişiklik,kabızlıkla ıshalın bırbrını ızlemesi...bu tur belırtıler dıspepsı ve ırrıtıbal bağırsak sendromunun belırıtlerıymıs.sters bunalım depresyon tetıklıyormus.gecsın artık bu ıskence:(

 27. #27 5 yıldır midem ağrıyor
  -
  30 feride
  -
  26-02-2013 23:52:03 +3

  sitresten artıkkk uzak durmak gerekli yoksa midem bebi öldürüyo duramıyorummmmm ağrısından yemek yedirmiyoooooooo çokkkk illet bi hastalıkkkkk bu

 28. #28 Sıtres
  -
  Emıne
  -
  19-03-2013 09:18:04 -1

  Benım bagırsaklarımda sureklı gaz sıkısması oluyor mafoluyorum

 29. #29 hala
  -
  gülay
  -
  25-03-2013 12:47:49 +1

  2012 eylül ayında yazmışım mide ağrılarımı.inanırmısınız hala devam ediyor.o günlerden bu günlere 2 endoskopi bir kolonoskoi oldum.sonuç hiçbişey.işkence gibi bir hayat.

 30. #30 miğdem çok kötü
  -
  şengül
  -
  05-04-2013 00:28:55 +4

  buna cevap dokdorlar nerde

 31. #31 Doğru doktor
  -
  Sevil
  -
  10-04-2013 21:14:11 +1

  Benimde şikayetlerim okuduklarımda aynıydı Allah benim karşıma doktor Zuhal Doğrueri çıkardı psikiyatri diye korkmayın sakın şikayetlerim 2ay içinde geçti ama tedavimi yarım bırakmadım tavsiye ederim

 32. #32 mıdemmm
  -
  ayse
  -
  23-04-2013 17:59:27 -1

  .on senedır mıde hastasıyım.üç ay önce reflü amelıyatı oldum.dertler bitecek dıye çok sevınmıştım.maalesef hıçte öyle olmadı amelıyatın başarısız geçtıgını takmaya başladım şımdıdegenırmeler başladı.sanırım psıkıyatra baş vurmam gerekiyor.

 33. #33 bilgilendirme
  -
  drkemal
  -
  29-04-2013 12:33:47 -3

  Arkadaşlar sorulariniza cvp vercem allahhin izniyle yardimci olcam

 34. #34 bilgilendirme
  -
  drkemal
  -
  29-04-2013 12:35:12 +1

  Bitgisel olarak aşacaz bu durumu

 35. #35 bilgilendirme
  -
  drkemal
  -
  29-04-2013 12:36:28 -4

  Sorularinizi bekliyorum

 36. #36 gazi ünt
  -
  drkemal
  -
  29-04-2013 12:45:01 -3

  Yaşinizi ve rahatsizlik sürenizi yazin

 37. #37 psikolojik ishal
  -
  yasemin
  -
  12-05-2013 23:44:41 -3

  merhaba. ben geçen sene bu zamanlar bi anda bi boşluğa düştüm ve kendimi o zmandan beri iyi hissetmiyorum. kendime her gün sorular soruyorum. boşluktayım. kendimi robot gibi hissediyorum ve geçen seneki atakla birlikte dışarı çıkmaya korkuyorum çünkü ishal oluyorum. psikologa gittim cipram ve seroquel verdi ama işe yaramadı. ben hala yola çıkacağım zaman ishal başlıyo. lütfen yardımcı olun Allah rızası için. gezemiyorum hayattan zevk alamaz hale geldim 1 senedir.

 38. #38 merhaba
  -
  sıla
  -
  13-05-2013 14:42:27 +1

  ben rahatsızlı yaklaşık dokuz yıldır mücadele edıyorum ırıtbl bagırsak sendromu ve buna panık atak eşlık ettı bır bırlerını tetıkledıler önce ne oldugu anlaşılamadı daha sonra teşhıs koyuldu panık atak ve ırtabl bagırsak sendromu neyse gıttıgım bazı doktorlar antıdepresanlar verdı hıç bırını kullanmak ıstemedım yan etkılerınden dolayı sonra aile dr. bana ılaç tedavı uyguladı burdan ılaç ısmı verılırmı bılmıyorum ama tarnko buskas adında bır ıalç verdı yaklasık üç yıl kullandım tamamen geçtı panık ve mide bagırsak rahatsızlılgım ama strese maruz kaldıgım zaman tekrarlıyo ama artık hastalıgımı bılıyorum baş edebılıyorum manevıyatta çok önemlı arkadaşlr dua namaz rugu dınlendırıp temızlıyor herkeze acıl sıfalar dılıyorum

 39. #39 Mıde bulantsı
  -
  Zeynep
  -
  20-05-2013 20:09:42 -1

  Bende cok cektım psıkoljk mıde bulantısından ve hala cekıyorm arkadaslar antıdepresan kullanın grcekten faydası oluyo ama ben braktgm ıcın gene aynı seylerı yasadm kusma vs olmuyo artk ama ıstahszlk yapıo hcbsy yapası gelmıo ınsanın sureklı uyumak ıstıorm cdden cok etkılıyo benı

 40. #40 Her gün aynı eziyet ..
  -
  Burak
  -
  24-05-2013 19:01:30 -3

  Merhaba . Ben bir eşcinselim . Öğrenciyim ve üniversiteye hazırlanıyorum . Allah'a şükür sınavlarım güzel gidiyor . Ama benimle ölene dek gelecek olan hemcinsime duyduğum duygulardan kurtulamayacak olmanın verdiği üzüntü yüzünden , bunları düşünmekten çok kötü bir haldeyim . Her sabah kusmamın nedeninin bu stresli yaşamım yüzünden kaynaklandığını düşünüyorum . Bir bayanla olamam . Onu deneme tahtası olarak görmek istemiyorum . Sevmek , sevilmek istiyorum . Bayansı hiçbir hareketim yok ama duygulara hükmetmek imkansız gibi . Yardımlarınızı , bana önerebileceğiniz bir şeyler bekliyorum . Buna ihtiyacım var ve benim için dua edin lütfen ..

 41. #41 stresimi kontrol edemiyorum
  -
  gülay
  -
  10-06-2013 05:04:50 +4

  Bendede aynı sorun var ne yaptıysam stresimi azaltamıyorum.kafama biseyi taktigim an asla bisey yiyemiyorum iştahım azaliyor ve kilo kaybediyom sürekli kusma hali oluyo allah hepimize sifa versin

 42. #42 bıktım artık
  -
  ayşe
  -
  17-06-2013 21:07:44 0

  arkadaslar bende yapı gergı cok streeslı her şeyi kafaya takan bıryım ,buyuzden her uzuldugumde sıkıntı anımda midem cok kotu bulanıyo ve içten parçalanıyo gıbı oluyo artık toplum ıcıne cıkamaz hale geldım bu bulantılardan azıcık heyecanlansam uzulsem benı çok etkılıyo 3 yıl tedavı gordum pısokolaga gıttım ama bı faydası yok gececegınıde hıc dusunmuyorum artık

 43. #43 stresden dolayı mide ağrısı
  -
  mehmet uyanık
  -
  23-06-2013 18:18:43 0

  ben yaklaşık altı aydır mide ağrısı çekiyorum bunun akabinde gitmediğim doktor kalmadı bu arada endiskopi kolonoskopi üç kez ultrasyon detaylı kan tahlilleri vesire bütün akla gelen her şey ama akabinde her şeyin normal olduğunu öğreniyordum ama benim ağrılarım devam ediyr yemek yedikten sonra başlıyor ağrım hat safaya ulaşıyor ve beni halsiz bırakıyor ve beni yatıracak duruma getiriyor bu arada altı kilo vermişim ve artık bunun stresten kaynaklandığını düşünüyorum allahım inşallah bu güzel gecenin hatrına bana ve bütün ağrısı olupta çare bulamayan bütün kardeşlerime yüce allahtan şifa dilerim

 44. #44 Mide bagirsak
  -
  West
  -
  29-06-2013 16:38:58 -2

  Mide agrisi var hemde cok agir
  Bagirsak. Sisiyo sanki yerinden oynuyo. Gaz cikarma da zorlaniyom bagirsak arasinda sanki ineler var batiyo

 45. #45 Sabır
  -
  Doğukan
  -
  04-07-2013 12:33:32 -2

  Bu sıkıntıyı çeken tüm herkese Allahtan acil şifalar diliyorum. Şikayetlerinizle ilgili doktora gidip bir sonuç çıkmadıysa Strese bağlı olarak bu şikayetleri çekiyorsanız psikolojik olarak dışarıdan yardım almakta fayda var. Şikayetler aynı olsada herkesin bünyesi ve bulunduğu ortam şartlar farklı olduğu için ve tedavide kişiden kişiye değiştiği için bu tür tedavide hemen sonuç alınmayabiliyor doğru ilaçı bulup ilaçın etkisini göstermesi zaman alıyor. O yüzden biraz sabırlı olmak gerektiğini düşünüyorum.

 46. #46 mıde bulantısı
  -
  seren
  -
  04-07-2013 14:24:59 -3

  Ben bı kac ay once demır eksıklıgım cıktı. 2 ay boyunca demır ılaclarını kullandım sonra mıdemı maffettı bu ılaclar yaklasık 4 aydır kotuyum bu son gunlerde bulantım hıc gecmıyor doktor endoskopı dedı ama yaptırmayada korkuyorum. Rennıe ve emedur kullanıyorum napıcagımı sasırdım cok kotu bır hastalık devamlı uyumak ıstıyorum dısarı cıkmıyorum napmalıyım sızce?

 47. #47 few
  -
  ali
  -
  14-07-2013 01:15:57 -15

  Ulan iki şey öğrenelim diye girdim siteye herkes dert anlatıo paraya kıyında bir psikiyatriye gidin

 48. #48 ishal ve soğuk soğuk terleme
  -
  alucard
  -
  10-08-2013 21:22:03 0

  Nezaman bişeyler yapmaya kalksam ishal oluyorum ve tutamıyorum. bıktım artık 19 yaşında adamım şu fobiden kurtulamadım ne olacak halim lütfen yardımcı olun . piskolojim bozuldu . hayatta hiçbirşeyden zevk alamıyorum . Gezmeye gidemiyorum . evde bekliyorum sadece zorunlu olmadıkça çıkamıyorum dışarıya . ne lanet bişeydir. keşke diğer insanlar gibi olsam şu illetten kurtulsam.

 49. #49 ishal
  -
  neşe
  -
  11-08-2013 21:17:06 0

  slm ben sevindiğimde veya üzüldüğümde oan ishal olurdum ama ara ara olurdu bu sefer manevi sorunlarım başladı bir gün aniden çarpıntı kusma ishal le doktora gittim tedavi sonuç vermedi.tahlillerim temiz çıktı be sefer pskoloğa yönlendirildim ilaçlar verildi 1 ay olu ama ishalim devam ediyor çaresizim sabahları oluyor genelde ..lütfen bana bir yol gösterin..

 50. #50 kusmalarım ve midemd bitmek bilmeyen mikroplar..
  -
  gamze
  -
  22-08-2013 11:38:32 0

  Mrb. Ben 20 yasindayim ve yaklasik 2 yildir midemde mikrop var 2 kere endoskobi yapildi h.plo mudur nedir o mikropdan bulundu ilk gttgmde doktor sasirmisti o zamanlar skntıli donemdydim tedaviye bsladim yarm biraktim Sımdi yaklasik bir yildir kilo kaybım var sigara kullaniyrum bide kahve nescafe haric ne asitli ne acı ne bharatli yiyip icmem. En son dr. Yine endoskobi yapti yne bsa sardik ve yine biraktim ilaclari. Erkek arkadasm kudret nari aldi ona basladim fakat korkuyorum mıde agrilarm gecmiyo ozellikle sabah uyandgmda ve akşamlari bide kusmalarim bsladı bayadir en ufak biseyde ogurmeye kusmaya baslıyrum ılk zamanlar beyaz asit kusuydum smdi yedklerim hç ogutulmemş gbi aynı cikiyo asti bseye uzulup agladgmdada ogurmeye kusmaya bslyrum. Mide kanseri olma gbi bi riskim varmidir Allah korusun ama varsa arastrmaya gdicem astk katlanamyrum bu agrilara acil cevap lutfdm unutmadan tekrar soyliym kilo alamyrum gttkce zayfliyrum gucsuzlesyrum

 51. #51 Sürekli midem de bulantı var
  -
  Bersu 23
  -
  01-09-2013 18:03:49 -1

  Merhaba sürekli midem de bulantı hissi var Dr gittim bir sorun yok yanma gehirti kusma ağrı boyle bazen midem de tas oluyor ve o bulantı hissi hic geçmiyor ne yapacagım lutfen bana yardım edin boyle canım hic birsey yapmak istemiyor sürekli uyuyorum artık kötüye gidiyorum sanki ne yapicam

 52. #52 stersli mide
  -
  karakız
  -
  02-09-2013 13:28:02 -3

  arkadaşlar ben 2008 den bu yana psikolojik tedavi görüyorum en ufak şeyde bile stresli oluyom ve bu benım midemi çok etkiliyor çok çektim inanın çok kusma mıde bulantısı mıde ağrısı karın ağrısı barsak sorunu herşeyi yaşıyom artık midemde bişeylerin olduğundan şüpheleniyorum bu soru işaretleri benı mahfediyor arkadaşlar lütfen bu sorunu yaşayan varsa yardımcı olabilirlermi

 53. #53 sakin olun
  -
  nehir
  -
  06-09-2013 22:48:28 -3

  Suan bu yorumu bi bilseniz sizi ne kasar iyi anladığımı anlarsınız arkadaşlar sizi üzen her neyse ondan uzak durun eğer duramıyoaaniz paikolojik tedavi alın ve etrafinizda size gerçekten değer veren insanlar bulundurun allah hepimize acil şifa versin ve arkadaşlar sureler okuyun ve allaha sığının sabırlı olun

 54. #54 sabırlı olun
  -
  nehir
  -
  06-09-2013 22:50:38 -4

  Allaha sığının ve bol bol dua edip sureler okuyun allah bol sifa versin amin

 55. #55 allah sabır versin
  -
  mina
  -
  06-09-2013 22:54:33 -4

  Allah hepinize şifa versin kendizi sakin tutun hayatta taktıginiz şeyler den daha büyük sorun lar var ufak şeyleri dert edip kebdinizi üzmeyin

 56. #56 mide
  -
  yusuf
  -
  17-09-2013 22:43:41 -2

  aarkadaslar zor allah hepimize yardım etsin bendede panik atakla birlikte gastrit varmıs bune ya gercekten zor

 57. #57 Psikolojik
  -
  Sem
  -
  18-09-2013 01:00:11 -2

  Geçmişinizi araştırın arkadaşlar mutlaka bir sorun vardır mümkünse psikoloğa gidin anlatın ve geçmişi ortaya çıkarın sonra çözüm arayın o geçmişle ilgili Allah cümlemizin yardımcısı olsun

 58. #58 mide
  -
  melek
  -
  18-09-2013 12:06:32 -2

  yaklaşık bir yıldır iki üç ayda bir sürekli sabahları mide bulantısı hissi ile uyanıyorum ve gittikçe artıyor aslında sorunum yok koşu yapıyorum sağlıklı besleniyorum ama o cehennem azabı gibi olan sabahları sürekli kusasım geliyor ve kusuyorum da ama sadece mide asiti geliyor. bir hafta sürüyor sonra ilaçlarla bir şekilde atlatıyorum ama en ufak stres anında kendini yeniliyor . artık hayatımdan nefret etme noktasındayım sürekli bulantı hissi ile uyanma korkusu yasıyorum. hiç olmadığım kadar huzursuzum.olup olmadık şeylere ağlıyorum.ve hayat neşesi denilen şey daha 20 yaşındayım bende kalmadı

 59. #59 piskolojik
  -
  crohn
  -
  21-09-2013 22:05:29 -3

  Arkadaslar oncelikle herkeze allah acil sifalar versin benimde derdim sindirim sistemi ile ilgili surekli ishal sikayetim var gitmedigim doktir kalmadisonunda crohn hastaligi tanisina varildi bu hastaligin tek sebebi asiri stres kaygi endise tamamiyle piskolojik bir durum bana kullandigim ilaclarin cogu yan etki yapti vr birakmak zorunda kaldim piskolojik tedavide bi ise yaramadi size tavsiyem size dokunan rahatsizlik veren yiyrcekleri yemeyin kekik yagi icin sabah aksam bu midenizi rahatlatir ve sindirimi duzenler stres icinde oğul otu kaynatip icmeniz size rahatma hissi verecektir umarim sifa bulursunuz

 60. #60 depresyona bağlı bağırsak hastalığı
  -
  züleyha
  -
  26-09-2013 16:50:19 -2

  ben tam 6senedir bu hastalığı çekiyorum vebu hastalık beni bitirmiş durumda artık araştırma hastanesine gittim gastirit karaciğerde kist ve bağırsak hastalığımla mücadele etmek durumundayım ne olur allah rızası için bana yardım edin kendimi bu hastalıklardan nasıl kurtarabilirim sizden net bir cevap bekliyorum allah herkese acil şifalar versin

 61. #61 saglik
  -
  gokmen
  -
  26-09-2013 21:49:14 -1

  Namaz namaz namaz kilin ellerinizi acin ALLAHDAN isteyn saglgi kuldan dyl acíl şifalar tum hastalara

 62. #62 mide ağrısı
  -
  mustafa
  -
  10-10-2013 00:57:50 -1

  benim 5 yıldır bu sıkıntıyla başım dertte hiç bir sınavımı rhat geçiremedim şuan kpss ye çalışacam ama sınavda stresten mide bulantısı baş dönmesi sanki beynimi biri sıkıyormuş gibi oluyor 8 tane doktor gezdim 4 ü özel olmak üzere 6 hastahane gezdim piskiyatri ye baş vurdum oda boş 4 snedir sadece kullandıım ilaç quet ketiapin 50mg tabletlerden kullanıorum sıkıntımı yatıştırmıo ama yemek yememi sağlıyor allah kimseye bu hastalığı vermesin allah beterinden de korusun halimize şükretmek lazım

 63. #63 mide bulantıııı
  -
  bersu23
  -
  10-10-2013 22:43:36 -5

  benimde mide bulantım psikolojik böyle yemek yiyemiyorum kusma agrı yanma vs yok sadece bulantı dr psikolojik dedi psikoloktan destek alıyorum tek sorun stres ve düşünmememiz gerek allaha dua edin arkadaslar hayattan zevk alamaz oldum çk kotu birsey

 64. #64 mide bulantısı hayata küstürür
  -
  soner
  -
  29-10-2013 09:47:13 -3

  artık uyku düzenim kalmadı uyuyamıyorum midem öyle bulanıyor ki ne yapacağımı bilmiyorum hayat küstüm resmen artık yaşamaya dair hiç bişi bulamıyorum

 65. #65 sürekli miğde ağrısıçekiyorum
  -
  kara gül
  -
  31-10-2013 23:33:25 +1

  kele bacılar size noluk böyle her yanınız aro kele bak bir hekime başvurun bence bende çekom ama takmom

 66. #66 sitrest karın ağrısından ders çalışamıyorum
  -
  ceren naz polat
  -
  01-11-2013 10:21:34 +7

  her gece mide bulantısı yaşıyorum hiç ders çalışamıyorum yardımcı olursanız daha iyi olur daha 16 yaşındayım yardım edin arkadaşlarım bana nane limon diyorlar ama geçmiyor abiler ablalar bana yardımcı olun bir doktor önerin

 67. #67 damlalar akıyo
  -
  dicle
  -
  01-11-2013 10:31:20 +7

  aman boşverin ölümlü dünyaaaaaaaaaaaaaaa bigün herkes ölecekkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

 68. #68 kabızlık
  -
  kakam geldi şakir
  -
  02-11-2013 14:43:30 +2

  kabızım kabızım kabızım kabızımmm miğdem fena 1 aydır kaka yapamıyom

 69. #69 BİR GARİP HASTALİK
  -
  YARALİ
  -
  12-11-2013 04:54:37 0

  Herkes bir yorum yapmis bende yapayim bari su an gecenin ucu mide kramplarindan kabus gormekten uyuyamiyorum yukarida anlatilanlarin hepsi dogru iki cocugum var ama bu hastalik yuzunden istemeyerekte olsa olumu bekliyorum 18 yasindan beri bu hastaligi cekiyorum yas 28 oldu artik duzelecegine olan inancim bitti okuyan arkadaslardan dua istiyorum herkeze Allahtan sifa diliyorum

 70. #70 JDGFMDN
  -
  YARALİ SENİ DÖVERİM
  -
  16-11-2013 18:57:48 +3

  BAK BEN SANA DUA ETMEM[img]KOALA[/img] BUNU BİL SU ANDA GECENİN ÜÇÜ BENİM ASABIMI BOZMA YARALİ Y MİŞ ŞUNA BAK

 71. #71 gaz
  -
  abdullah
  -
  16-11-2013 22:42:03 0

  stresten gazoluyorum bu da kapp krizi zannediyorum bana yardımcı olun

 72. #72 gereksiz okul gereksiz insanlar gereksiz dersler stresten lurtulmak
  -
  gereksiz insanlar
  -
  05-12-2013 11:53:11 0

  meraba ben 15 yaşındayım ve lise öğrencisiyim okula gitmekten nefret ediyorum ve de okulda sınavlar başladımı benim için stres başlıyo demek.mide yanması ağrısı çekiyorum.midem de peptik ülser çıktı ileri derece bunun için stresten uzak olmam lazım yani okuldan kurtulmam lazım. Her zaman bu ağrıyı çekicem gibime geliyo yoksa. Sürekli kendimi baskı altında hissediyorum ve yakın zamanda ailemden yakın birini kaybettim ve bu durumunda eksikliği beni üzüyor. psikolağa da gitmeme rağmen bu sorunlardan stresten kötü düşüncelerden kendimi alı koyamıyorum. sürekli aklım derslerde.stresten kurtulmak istiyorum ama bu dersler beni çok etkiliyor.Ağrım çok fazla ne kadar tedavi görsemde geçmiyo aksine daha da artıyo :(

 73. #73 oldummmm
  -
  ada
  -
  08-12-2013 15:47:48 +2

  Arkadaslar okuyorum yorumlarida allah herkese sifa versin buda bizim imtihanimiz rabbim beterinden korusun bende yaklasik 6 aydir ugrasiyorum suan midemde bi yastikla ikibuklum yatiyorum ne yapalim olsun sukur deyip oturucaz can cikmayinca umut kesilmez hayat guzelll beeee

 74. #74 Ne yapcaz
  -
  Enesss
  -
  09-12-2013 00:54:41 +2

  Merhabalar ben 18 yasindayim son 6 aydir stres yüzünden 10 15 kilo verdim bir seye kafayi takinca stres yapincada hemen midem agriyo mide agrim belime vuruyor ve ben her zaman bu agrilari kötü hastaliga yorumluyorum sonra onuda kafaya takiyorum hastalik belirtilerine bakiyorum hergun kendimi kanser zannediyorum ama deilim doktora gittim hicbirsey yok dedi ama bnm icim yine hic rahat deil herhalde baska doktora gicem ve bu boyle dewam edecek ):

 75. #75 mide ağrısı bağırsak gurultusu
  -
  umutsuz
  -
  09-12-2013 19:35:08 +1

  Liseye başladığımdan beri çekiyorum bu ağrıyı. Düzensiz beslenmeler sonucu ve streesten oldu.. sınav zamanlarında karnım guruldayacak diye ödüm kopuyor. Çok çalışkandım artık her yıl zayıf getiriyorum neden bağırsak ve mide yüzünden. Allahın verdiği bi imtihan.. doktorlara gittim bişey çıkmadı. Şimdi özel hastaneye gidip bün testlerimi yaptırcam bu gurultudan bıktım okulda daha çok oluyor dalga geçiyolar :( sevgili yapamıyorum yanında guruldayacak bağırsaklarım diye.. çok. Mutsuzum psikoloğa da gitcem

 76. #76 Midemmmmm
  -
  Meltem
  -
  21-12-2013 23:28:59 +3

  Bende 1 senedir tedavi goruyorum midemde siskinlik agri var midemin ici yaniyor :( o kadar ilac ictim ama hala ayni allah yardimcimiz olsun ve kudret narini deneyin cok iyi geliyormus arastirin benin kafama yatti aktarlarda hazir yapilmisi satiliyor bende baslayacagim allah yardimcimiz olsun

 77. #77 Bulantı Kusma
  -
  İbrahim
  -
  25-12-2013 18:42:46 +2

  Öğlen Kalktığımda Birşey Olmuyor Ancak Sabah Okula Giderken Oluyo Aç Karnına Gidiyorum.

 78. #78 mide ağrısı
  -
  ebruu
  -
  06-01-2014 12:22:36 +2

  mide ağrısının baş düşmanı stres.kafaya bişey takmazsam iyi.geçen yıla kadar mide bulantım vardı o zamanla geçti arada bir oluyor.fakat buara midem o kadar ağrıyor ki stresten olduğunu biliyorum ama stres yapmama sebep olan insanlar,olaylar bunlar benim mide ağrısına sebep olan şeyler.allah hepimizin yardımcısı olsun.

 79. #79 mide bulantsı
  -
  bersu23
  -
  13-01-2014 22:58:31 0

  arkadaşlar zencefil alın tozunu bal yada pekmez ile karıştırın sonra aç karnına mide bulanınca yiyin çok iyi geliyor.psikolojık bulantı zaten stres stresten uzak durun allah hepimize şifa versin.
  gitmediğim dr psikolok kalmadı gece yatağa yatınca midem çok bulanıyor yemek yiyemiyorum gün içinde zencefil biraz iyi geldi

 80. #80 mide bulantisi
  -
  gamze
  -
  26-01-2014 19:42:40 +2

  Merhaba arkadaşlar bende mide bagrsak iltihabi gecrdm sonra yiyememe ve uykusuLuktan coktum psikiyatriye gittm yedm uyudum ama ilaci braktm mide bulantısı başladı snra kendiliğinden gecti annmde ayni dizanteri ve tifo oldu depresyon a grdi smdi sık sık tekrarlayan bulantisi var gecmiorda hic napmali

 81. #81 mide bulantisi
  -
  gamze
  -
  26-01-2014 19:44:42 0

  Kudret narli bitki cayi aldk ona baslayacak bersu zencefil ball gerçekten ise yariyormu allah hepimizn yardmcusi olsn daha cok genciz

 82. #82 ölsem de kurtulsam
  -
  arzu
  -
  30-01-2014 01:19:35 +1

  arkadaşlar benim sorunum 15 yıldır sürüyor ve en kötüsü hala hastalığım nedir anlayan tanı koyan doktor görmedim genellerde acillerde süründüğüm çok olmuştur verdikleri ne ağrı kesiciiğneler ne serumlar bir işe yaramqaz gastroentolojı doktoruna gittim endoskopi yaptı de gittiğimde gastrit dışında bir tanı koymadı sonra gastrif tarif ettiğin gibi ağrı yapmaz dedi benim önce sağ üst kadran ağırllıklı olmak üzre yaygın bir biçimde midemide içine alan sayanılmaz bir doygunluk nefes alamama tarzında insanı iki büklüm eden ölüpte bir an önce rahat bir nefes alayım dedirten dayanılmaz bir ağrı ve bu tam olarak en az 12-14-16 saat sürüyor ve en son ağzım türkürk doluyor ve kusuyorum kustuktan sonra bir nebze rahatlıyorum ve agrım en fazla bir saat içinde yok oluyor allah için nedir bunun sebebi bilen anlayan bir doktor varsa söylesin tüm doktorlardan hastanelerden nefret eder oldum gençliğim acılarla geçti kimse acı çekmeme mani olamadı madem öyle ne için var bu doktorlar anlamıyorum

 83. #83 kardeşlerim
  -
  Rabia
  -
  08-02-2014 20:51:53 +3

  Kardeşlerim dikkat edin bunlar bazen nazardanda olabiliyor negatif enerji bedenin bir yerlerine vuruyor..Ben 41 felak ve 41 nas okuyup suya için diyorum. Nazar varsa bu geçer inşallah..Yoksa bir bardak suya 70 fatiha suresi okuyun veya okutun için şifa ayetidir. Allah şifa versin...

 84. #84 heyecan bulantı kusma
  -
  kbra
  -
  17-02-2014 22:57:11 +1

  arkadaşlar benim heyecana baglı kusma sorunum var heyecanlanınca kusuyorum çok şey denedim kendimi rahatlatmaya çalıştım fayda etmiyor psikiyatra gittim bi süre sonra oda etki etmiyo artık buluşmalara gidemiyorum kusarım diye...

 85. #85 heyecan bulantı kusma
  -
  sedef
  -
  18-02-2014 20:09:24 +1

  peki ne yapalim ki kusma olmasin?

 86. #86 stresin baslica nedeni
  -
  sebep biz
  -
  21-02-2014 01:22:48 +4

  Maneviyat zayifligi,ruhun beslenememesi,Allaha olan guvene siginamamak..stresi cok yogun yasiyorum.Zona oldum,bagsklik sistemim coktu,sivilcesiz yuzumu sivilceler basti,olecekmis,aklimi yitirecekmis hissi olustu,icime gelen daralla vucudun hasta halleri,hizli nefes alma nefes tutma,carpinti,bas agrilari simdide midem..bir gece acile bile tasindim mideden yanma,siskinlik hep var.Simdi duydugum bir yontem var ona randevu ayarlama cabasindayim eger neticelendirip sonuc alirsam paylasirim.Zihin oyle bir ele gecirmis ki bizi efendimiz olmus bu boyle oldugu surecede hastaliklar pesimizi birakmicak.Namaz ve dua Allaha tevekkul ve teslkmiyetle asilmicak bisey yok..Herkese acil sifalar

 87. #87 Strese Ve Heyecana Bağlı
  -
  İbrahim
  -
  25-02-2014 08:33:34 +1

  Arkadaşlar Stres Yaptığımda ve okulda genellikle oluyor her türlü testten geçtim psikolojik dediler çok etkiliyor beni yaşım daha 18.

 88. #88 Psikolojik Kusma
  -
  İbrahim
  -
  25-02-2014 08:35:52 +1

  Arkadaşlar heycanlandığımda ve stres yaptığımda oluyor her türlü testten geçtim sorun yok psikolojik dediler ne yapıcağımı bilmiyorum yaşım daha 18.

 89. #89 Stres Ve Heyecana BağlıA
  -
  stresli
  -
  26-02-2014 19:53:03 +1

  Arkadaşlar benim de aynı şekilde sorunum var . Benim de stres ve heyecan anında midem bulanıyor kusacak noktasına geldim ama kusmadım ve bu olay son 1 haftadır var ondan önce ara ara hep oluyordu ama şu sıralarda şiddeti tavan yapmış durumda . Her sınavdan önce oluyor elimde değil illa stresi yapıyorum . Sınavdan çıktığımda çok rahatlıyorum . İnsan kendini düşünmese olmayacak bunlar ama elimizde olan bir şey değil . Şu sıralar tanıştığım muhabbet ettiğim bir kız var . Ama gelin görün ki zaten aramızda biraz yaş farkı var . Ki kızdan hoşlanmıyorum dersem yalan olur . Karşı karşıya gelsek midem allak bullak oluyor :( Elimde olan birşey değil Allah'tan 3-5 dk sonra hafifliyor ama inşallah birgün karşısında kusmam :( Şu sıralar beni moral olarak iyi eden , mutlu eden tek şey o kız . Ama arkadaşlığımız ileri boyutlara taşınırsa bu rahatsızlığım hep önüme engel olacak :( bu gastrit denen illet bende de var mı acaba ? hiç fikrim yok şuan bu mesajı yazarken :( Herkese acil şifalar arkadaşlar ...

 90. #90 Stres Ve Heyecana BağlıA
  -
  stresli
  -
  26-02-2014 20:01:12 0

  Bahsettiğim kızla muhabbet etmeye başladığımda bu midem daha kötü oldu . Heyecanlanıyorum ister istemez . Şimdi doktora gitsem bana dese bu kızdan uzak durcan :( İnsan istediği şeylerden vazgeçebiliyor bu hastalık yüzünden bırakmam dediğim sigarayı bıraktım . Kahveye çıkmaları bıraktım . Dışarı çıkmaları bıraktım . Yolculuk etmekten kaçar oldum :( Arkadaşlarımın evine gidemez oldum :( daha neler neler :( Şunu yedikten sonra hiç bi şeyin kalmasa deseler ne olursa olsun yerim ki burdaki herkes öyle düşünüyordur :( Allah'ım ne olur bizlere şifa ver :'( dayanılcak çile değil yemin ediyorum yazarken gözlerim doldu ki ilk sen gördün :'( ailemin bile haberi yok o kız hariç kimseye bahsetmedim :'(

 91. #91 gul
  -
  migde migde migde
  -
  27-02-2014 14:25:55 0

  Arkadaslar annemin migdesi cokk kotuu yaklasik 3:4 aydir boyle endoskopi cekildiii gastirit var dedi doktorlarr ama hic bir ilacc fayda etmiyo uykularini kaybetti karni sisiyo midesi bulaniyo surekli

 92. #92 @STRESLİ
  -
  İbrahim
  -
  27-02-2014 14:38:09 +1

  Aynı dediğin gibi kardeşim bende kızla değilde okulda oluyo genelde.

 93. #93 midem
  -
  gulay
  -
  02-03-2014 22:53:08 +1

  2 yildir hergun mide agrisi cekiyorm.hayat benim icin cok zor.herkeze acil sifalar diliyorum

 94. #94 ishal
  -
  mustafa
  -
  06-03-2014 10:56:30 0

  bir ay önce boğaz enfeksiyonundan dolayı 15 gün antiyobetik kullandım sonra hazımsızlık karında şişme bağırsaklarda guruldama ve isal başladı tam olarak neden olduğunu çözemedim bir aydır devam ediyor müthiş takıntı yapıyorum piskolojim ve uyku düzenim bozuldu tedaviye yeni başladım aldığım ilaçlar ilk günde daha berbat bir hale getirdi antiyobetikten olduysada aşırı takıntı ve sitresten dolayı düzelmiyor gibi geliyor bana

 95. #95 stres
  -
  ugur
  -
  11-03-2014 12:57:56 +2

  Arkadaslar iki aydir bu mide bulantilarini cekiyorum ilk basladigi zaman devlet hastanesine gittim fayda etmedi ozele gittim tahliller sonuclar falan temiz cikti ilac kullandim yine gecmedi hala da doktor doktor dolaniyorum son care psikologa gidicem hayattan sogudum universite okuyorun birakip ailemin yanina geldim hala ayniyim allah hepimize acil sifalar versin

 96. #96 bulantı
  -
  gamze
  -
  17-03-2014 19:48:39 0

  Care nedir pekii geçmeye n bulanti bas donmesi tahliller temz ama psikiyatrik ilaclar ise yaramio:( annem 4aydr boyle

 97. #97 bulantı
  -
  ali
  -
  27-03-2014 13:33:40 0

  7 aydır mide bulantısı çekiyorum zestas 15mg 2mg sitilizon hap kullanyorum fayda ediyo

 98. #98 Çare nefes egzersizi "İnanın"
  -
  Gurkan
  -
  29-03-2014 22:39:34 -1

  Arkadaşlar herkese öncelikle acil şifalar diliyorum. Bende dönem dönem bu soruları yaşadım. Geçen hafta boğazımda iki nodül tespit edildi ve dünyam yıkıldıu ve mide bağırsak sorunları tekrar başladı. Şu an ilaç kullanmıyorum. nefes egzersizleri yapıyorum ve bu egzersizleri yaparken iyi şeyler düşünmeye çalışıyorum. Nefes burundan alınıp yine burundan veriliyor. Alırken biraz hızlı verirken nispeten daha yavaş olmalı.
  Kahve, Sigara , Alkol varsa kısa sürede bırakmanızı tavsiye edebilirim. Başetme süreniz az olacaktır. Ben 4 ay önce bıraktım sigarayı. Sınırlarım daha iyi bir noktada.
  Umarım herkes bu iletten kurtulur. bende ara ara hala yaşıyorum ama dediğim gibi süre farklı. Kısa sürüyor. Eve asla kapatmayın kendinizi. Hava alın. İmkan varsa bisiklet sürün.
  Sevgiyle , sağlıkla kalın. Yüce rabbim güç versin hepimize.

 99. #99 mide
  -
  gizem
  -
  02-04-2014 09:30:59 0

  Ben henuz 16yasindayim doktora gittim tahlillerim temiz cikti ultrasona girdim o da temiz cikti okuls da gidemiyorum. Allag herkesin yardimcisi olsun

 100. #100 midem
  -
  kurt
  -
  02-04-2014 21:09:28 0

  allah yar ve yardımcımız olsun

 101. #101 kotu bi durumdayim
  -
  asdf
  -
  26-04-2014 12:48:27 -2

  2 ay once arkadasimla bi yakinlasmam oldu sadece surtunmeden ibaret bi yakinlasma ve eve gittigimde aksam regl oldum. obur ay yine adet oldum ve yaklasik 1 ay once arkadasimla cok buyuk bi problemim oldu. kiskanclikla ilgili ve cok kotu duruma geldim cok üzüldüm. yemek yememistim ve bunun ustune disarda bayildim. gecen haftalarda da sinavlari stres yaptim midem agrimaya basladi bulanmaya basladi. hamile oldugumdan suphelendim 2 kere kendi kendime test yaptim negatif cikti. doktora gittim kan testi de negatif cikti. ama tabi ben bu hamilelik olayi yuzunden cok uzuluyorum cok taktim kafama. hala midem bulaniyor arada ve midem sisiyor. bu dusunceyi kafamdan atamiyorum. acaba mide bulantisi siskinlik stresten midir yoksa onca teste ve oldugum duruma ragmen hamile olabilir miyim? lutfen cevap verin

 102. #102 sifayi istemek
  -
  miu
  -
  05-05-2014 16:38:34 0

  Herkese merhaba, internette bir bilgi icin gezinirken bu yaziya rastladim ve altindaki yorumlara gozum takildi. Stres ve hastaliklarin iliskisi artik herkes tarafindan biliniyor fakat stresi herkes degisik bir bicimde algiliyor. Bu nedenle stres sanki bir mikrop ya da hastalik etkeni gibi ele aliniyor. Halbuki stres her hayatin vazgecilmez parcasi olan "zorluklar"a verdigimiz tepkidir. Hepimizin hayatinda zorluklar mutlaka var ve onlari kabul etmeden ve sistemi duzeltmeden kacma istegimiz stres denilen durumu yaratir. Aslinda sorunlarla yuzlesip, yapilmasi gereken neyse onu yapmak ve hayatimizdaki o unsuru duzeltmek icin cabalamayi kabul edersek, sorunlarimiz karsisinda "stres" degil "cozum" uretme asamasinda oluruz. Bilirsiniz, insan bir zorluga karsi azimle savasirken, kendisini guclu hisseder. Dogru seyleri yaptiginizi bilmek, insana inanilmaz rahatlik ve huzur verir. O nedenle, stresinizi dinleyin, size ne soyluyor? Belli ki hayatinizda bir seyleri yanlis yapiyorsunuz veya yanlis kisilerle birliktesiniz. Bazen ailemiz dahi bu yanlis kisilerden olusabilir, belki bagimliliklarimiz vardir, tembellik bile bir bagimliliktir. size dusen gorev, ilk once sorununuzu kabullenmek sonra da bu durumdan cikip huzuru nerede bulacaksaniz oraya dogru cabalamaktir . Bu belki yeni bir is edinip para kazanmak, belki zararli iliskinizden uzaklasmak, belki de sadece "hayir" demeyi ogrenmektir. Hepimiz bir cikar iliskileri yumaginda yasiyoruz, cogunlukla bizi caresiz ve dertli yapan kisiler sevip isteyerek kalbimize koyduklarimiz oluyor. Anne baba ve kardes sevgileri dahi cikarsiz degil, bu cikarlarin amaci nedeniyle sizi ne kadar incittikleri ise herkeste degisik. Sorunlardan kacma istegi stres yaratir, o sorunlari cozumleme istegi ise size "kahraman" olma duygusu verecektir. Bir insan size destek ve gelisme degil de dert sikinti veriyorsa, yanlis kisidir. Bu o kisiye "kotu" demek degil, sadece sizin icin yanlis demektir. Ben kendi hayatimda bunu anlayincaya kadar 2 evlilik, ameliyatlar hastaliklar acizlikler yasadim ama anladigim zaman ebeveyn ve kardeslerime dahi rest cektim. Hem de sokakta kalma pahasina... cunku insanlar rahatlarini bozmak istemiyorlar, kullanilmaya izin vermisseniz hep devamini istiyorlar. Onemli olan kendinize ve hayatiniza sahip cikmak. Dedigim gibi sorunsuz hayat yok, o sorunlari ele alis biciminiz sizi farkki kiliyor.

  Sizlere nacizane tavsiyem, bol bol kisisel gelisim kitaplari okuyun, bilincaltinin onemini, oraya yazilan kodlamalarin ne oldugunu inceleyin, farkindaliga ulasmadan once bizler sadece bir bilgisayar gibiyiz, bize ne yukledilerse, o programi calistiriyoruz. Hastaliklar ruhun size cagrisidir. Nereden ve nicin seslendigine bakmak lazim. Aslinda herkes icten ice bilir ama inkar edilir. Inkar etmek kolaya kacmaktir. Dogru olani yapmak ise ilk once zor gorunse dahi yapmaya basladigi anda insana ic huzuru verir. Huzurumuz hazine gibidir. Daha onemli hic bir sey yoktur. Hepimiz insaniz ve bir gun olecegiz. Hastaliga ragmen huzurlu olabilmek icin kendi gerceklerimizi kabul etmek ve hesaplasmak gereklidir. Hakli ve ezilen olabilirsiniz, kullanilan, kirletilen, dislanan, kovulan, ezilen, asagilanan vb. tum kotu vaziyetlerde siz olabilirsiniz ama inatla ve inkarla o duruma ragmen uzaklasmazsaniz derdin icinde yogrulup buyuk ihtimal bu sekilde aslinda yasamadan oleceksiniz. Lutfen hayatiniza sahip cikin ve hayatinizi sifalandirin. Her ne kadar oyle hissetmeseniz de degerli oldugunuzu bilin, cunku oylesiniz. Bu degerin belirleyicisi sizsiniz, her zaman oyleydi, hep oyle olacak. Esiniz, arkadasiniz, sevgiliniz, anneniz, babaniz, akrabaniz degil... en guzel halinizi yaratin. Ben yapabildim. Cok sukur diyorum.. sukredecek seyleriniz hala var, onlari bulun, yuksek sesle tesekkur edin.

  Neden bilmem yazmak geldi icimden, umarim birikeri okur. Sevgiler.

  Not:asdf sen hamile degilsin guzel kizim, fakat yanlis bir seyler yaptigin icin cok korkuyorsun, sanirim konusacak kimsen de yok. Mide problemlerin bulantin stres yuzunden oluyor. Her seyi icinde saklayip yardim gormeden, sefkatle desteklenmeden basetmeye calisiyorsun, ondan stres durumundasin. Aslinda insan sevdigi guvendigi birileri ile konusmak istiyor boyle zamanlarda, ama ben de 16 yasinda bir kiz evlat annesi olarak seni kizim gibi gorup konusuyorum kabul et:) Bu yaslarda cinsellik konusunda boyle korkulu olmak cok dogal. Lutfen bekaretine deger ver ve ona sahip cik. Mutlaka bir gun cok degerli bir erkekle olacak ve seveceksin. Umarim ilk defa yasadigin cinsellik deneyimin boyle guzel bir iliskide olsun. Sevgiler..

 103. #103 hergün midem bulanıyor
  -
  yekta
  -
  09-05-2014 15:52:19 +1

  2,5 aydır mide bulantısı sorunu yaşıyorum.gitmediğim hastane doktor kalmadı,endoskopi,kolonoskopi,detaylı kan tahlilleri yapıldı.tahlillerde birşey çıkmadı.pskiyatriste gittim.antidepresan kullanıyorum.bulantıma hiç birşeyin faydası olmuyor.psikiyatrist geçmişte yaşadığım üzüntülerin vücudumda şuan reaksiyon verdiğini söyledi.hayatım kabusa döndü.aynı zamanda bağırsaklarımda da problem var.sürekli tuvalete çıkma isteği var.hergün ağlıyorum,allaha yalvarıyorum.

 104. #104 hergün midem bulanıyor
  -
  yekta
  -
  09-05-2014 16:04:06 +2

  ne yapacağımı bilmiyorum,hayatımda hiç bu kadar çaresiz kalmamıştım,ne ölüyorum ne de yaşayabiliyorum,hayatım alt üst oldu.bu ara ibadetlerime yoğunlaştım,bol bol kuran-ı kerim okuyorum,zikirle namazla geçiriyorum günlerimi.sizede tavsiye ederim.böyle kalırım düşüncesi beni kahrediyor.

 105. #105 bir gece
  -
  serhat
  -
  20-05-2014 04:41:02 +2

  s.a hayırlı günler arkadaşlar,mide rahatsızlıkları gittikçe artıyor hepimizin neredeyse 3-4 yaşında ki çocuklarımızın bile kendine dert edecek sorunları var buna istinaden de strese bağlı ağrılar,kusmalar oluşabiliyor yüce rabbim hepimize acil şifalar versin.Benimde bir gece sizlerin anlattığı gibi çekilmez ağrılarım oldu son günlerde stres,aşırı derecede kahve,çay hızlı yemek yeme düzensiz beslenme,bu sonuçları doğurdu ama elden birşey gelmiyor Allah'ım herkesin derdine şifa nasip etsin hepinize acil şifalar diliyorum.

 106. #106 mide bulantisi kusma halsizlik
  -
  furkan
  -
  18-06-2014 11:00:12 0

  Arkadaslar herkeze merhaba.simdi dertlerinize belki derman olucam bi ilac onericem.insallah benim gibi iyilesiceksiniz.Simdi bu sorunlar bendede vardi mide agrilari kusma ishal.gastrit hastalari verilen ilactan verdi.kullandim 1 kutu hicbiseyim kalmadi daha sonra gaz sorunu basladi onada metsil aldim 5 6 kere kullandim oda gitti simdi cok sukur 2 senedir iyiyim.Neler cektigimi ben bilirim ölü gibi geziyosunuz ortalikta.

 107. #107 mide
  -
  eda
  -
  22-06-2014 02:44:53 +4

  Bende sizler gibiyim 2 yildir beni bitirdi mide agrisu yasamiyorum.sanki kucuk bi kizim var bikti benden hastaligimdan rabbim bizlere sifa versin ne diyim cok zor

 108. #108 mide ekşimesi kabızlık
  -
  bilinmiyor
  -
  26-06-2014 23:23:16 0

  Bnm 2 gündür midem ekşiyor kabizim sevgilimle bi surtunme oldu herhsngi bisey olabilir mi hemn cvp verebilirmisiniz?

 109. #109 mide agrisi
  -
  yasmin
  -
  27-06-2014 16:09:18 -1

  Allahım herkese acil şifalar versin gercekten cok kotu bise hic birsey yapasiniz gelmiyor hep uyuma egiliminde olmak istiyorsunuz iciniz daraliyor ishal mide bulantisi gaz.. stresin ne kadar kadar kotu bise oldugunu bilsenizde yine elimizde olmadan bazi seyleri kafaya takiyoruz bu yuzden de kendimize zarar vermekten baska bir sey yapmiyoruz ne yazik ki

 110. #110 Mide rahatsızlığı
  -
  Sena
  -
  28-06-2014 13:00:46 +2

  Sabahları kalkıyorum devamlı bulantı ve içimde ölecem korkusu boğazımda sanki birşey var gibi hissediyorum acaba reflü olabilir mi

 111. #111 Mide rahatsızlığı
  -
  Sena
  -
  28-06-2014 13:08:11 0

  Selamuanelyküm herkeze hayırlı günler öncelikle allah acil şifalar bersin burdaki rahatsız olan arkadaşlarımıza sabahları kalkıyorum midemde bulantı boğazımda sanki birşey varmış gibi beni rahatsız ediyor sabahın 7sinde ayaltayım içimde ölecem korkusu ve hiç iyi olamayacağım korkusu var yola çıktığım zaman arabaya bindiğim zaman devamlı öğürtü tutuyor neden acaba

 112. #112 kusuyorum ishal oluyorum
  -
  panik sitrest
  -
  03-07-2014 08:09:04 +1

  Selâmün aleyküm arkadaslar bende 20 yasindayim 15 yaşında ergenlik doneminde mide bulantilarim basladi erkek arkadasim beni aldattigi icin okula gitmek istemiyordum ayni okuldaydik ve servisle godoyordum serviste kusmalarim basladi bilmedigim sokaklarda aractan indim hep. Simdi de 5 yıldır uzun yolculuk yapamiyprum arabalara karşı fobim oluştu yolda kusma ve ishal gibi sorunlardan insanlaara rezil olacagmi düşünüyorum. .. tamamrn kafada bitiyor is doktora gittim paxis verdi 1 bucuk yil kullandim yanı sıra atarax da verdu yolculuk yaparken icmem icin iyi geldiler.. ama tamamen yok olmadi uzun yolculuktan kusuyorum arkadaslarimla asagida bulusmaktan kaciyorum sevgilimin yaninda panik oluyorum hemen tuvalet arayisina giriyprum bıktım artik ; ( dayanamiyorum... yarin bi gun universiteye gitsem gidemiyorum evlensem düşünürken bile düğün gününü panik oluyorum... hayatimin icine etti bu sorun...

 113. #113 sebebi belli mide ağrısı
  -
  Buruk Acı
  -
  07-08-2014 23:47:41 0

  Eşimin çapkınlığı yüzünden başlayan mide ağrım beni zorluyor malesef.Ya adamı boşayacağım ya da antidepresan alıp unutacağım. Garip bi şekilde antidepresan aldığım zaman asla ağrım olmuyor. Neden kullanmıyorsun o zaman dediğinizi duyar gibiyim. Antidepresandan 5 yılda 12 kilo aldım. İlacı azaltarak bırakıp tam ohh kurtuldum derken eşim beni onursuzca aldattı ve benim midem bunu kaldırmıyor haklı olarak.

 114. #114 Stresten mide bulantısı
  -
  Ezel
  -
  31-08-2014 10:23:44 +2

  Aynen arkadaşlar bu ne ya haftaya iş başı yapacağım sabahtan beri öldüm Allahım yardım etsin herkese

 115. #115 guruldama mide bulantisi
  -
  gizem
  -
  31-08-2014 22:20:53 0

  Bazen karnim tok oldugu halde midem gurulduyo ayni zamanda bulanti ve halsizlik var nedeni ne olabilir
  Ne yapabilirim bir hafta once tekrar olmustu

 116. #116 allah yardımcımız olsun
  -
  sny
  -
  10-10-2014 13:01:44 0

  [quote name="cem"]evet kesinlikle stresten kurtulmak gerek baska caresi yok[/quote]
  [quote name="yekta"]2,5 aydır mide bulantısı sorunu yaşıyorum.gitmediğim hastane doktor kalmadı,endoskopi,kolonoskopi,detaylı kan tahlilleri yapıldı.tahlillerde birşey çıkmadı.pskiyatriste gittim.antidepresan kullanıyorum.bulantıma hiç birşeyin faydası olmuyor.psikiyatrist geçmişte yaşadığım üzüntülerin vücudumda şuan reaksiyon verdiğini söyledi.hayatım kabusa döndü.aynı zamanda bağırsaklarımda da problem var.sürekli tuvalete çıkma isteği var.hergün ağlıyorum,allaha yalvarıyorum.[/quote]


  merhaba yekta bol bol dua et sakın isyan etme düşünsene bukadar ufak bır sorunun var ne hastalar var allah yardımcımız olsun bende aynıyım

 117. #117 Bitki çayı
  -
  fth
  -
  17-10-2014 17:38:31 0

  2/3 oğul otu 1/3 karabaş otu
  Örneğin: 200 gr oğul otu ile 100 gr karabaş otunu karıştırın.
  ihlamur gibi kaynatıp günde 3 ,4 bardak için stres için bire bir.Içmek için strese girmeyi beklemeyin Şifa ALLAH tan.

 118. #118 ankisiyete mide bulantisi
  -
  seval
  -
  04-11-2014 00:40:42 +1

  2 bucuk yasinda bir oglum var.oglumun genetik bir rahatsizligi var.bunu ogrendigimden beri hayata kustum.cok agladim.sonra ara ara depresyona girip ilac kullandim.su anda bende ankisiyete bozuklugu var.10 gundurde mide bulantisi eklendi.dr gittim kan ve gaita testi yapti temiz cikti.ama ben surekli kotu birsey varmiscasina yasiyorum.bana bir sey olursa oglum ne yapar korkusu beni yedi bitirdi. Allahim hic kimseyi evladiyla sinamasin.artik insanlarida biktirdigimi dusunuyorum.bu yuzden evden disariya cikmak istemiyorum. Dr kullandigim antideprasan ilaclarininda mide bulantisi yaptigini soyledi ve biraktirdi.bu yuzden sakinlesemiyorum :(

 119. #119 teog
  -
  Gülce
  -
  09-11-2014 15:21:27 0

  8. Sinifim be teog denen o lanet sinava sadece günler kaldi bir kac haftadir midem hem agriyor hemde bulaniyor kendimi çok çok kötü hissediyorum allah liseye ve üniversiteye hazırlanan bütün herkese sabir versin inşallah alnimizin akıyla cikariz sinavlardanda bu agrilarimiz biter
  Zaten psikolojik sorunlarim vardi iyice kotulestim sinav stresi yüzünden allah yardim etsin herkes istediği yeri kazansin inşallah hakettigimiz puani aliriz

 120. #120 Allah şifa versin.
  -
  Emre Pırnaz
  -
  17-11-2014 16:35:32 0

  Bir süre önce bende de başladı bu ama ne başlama. Allah düşmanımın başına vermesin, öldüm öldüm dirildim sanki. Ağrısa tamam diyeceğim de bende yanma oluyor ve sürekli şişkinlik. Aklıma saçma sapan şeyler getire getire psikolojimi bozdum, bir süre sonra psikolojik destek alacağım. Bu metni okuduktan sonra biraz daha rahatladım. Yoğun tempoda çalışırken aklım boş oluyordu ve midem normaldi, ancak şimdi sürekli stres yapıyorum ve midem tekrar kötüleşmeye başladı. Stresten uzak durmak için her şeyden vazgeçin, yoksa ömrünüz bitene kadar stres peşinizi bırakmaz, mideniz de sizi hep zora sokar. Aynı dertten yakınan herkese Allah'tan şifa diliyorum.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]