Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Osmanlı kimdir?

Onlar, ortaçağdan bu çağlara doğru bütün dünyaya Allah'ı tanıttılar. Allah'ın adaletini temsil ettiler. Allah yolunda fedakarlığı öğrettiler. Osmanlı, fedakarlıkların üzerine bina edildi. Devleti Âliye, Nizam-ı Âlem devlet, o Osmanlıydı. Ve hepsi Allah'a hizmet yolunda; kadın olsun, erkek olsun el ele, gönül gönüle.... Başkalarını imrendirecek bir davranış biçimleri dizisinin sahibi oldular. Kur'ân erleriydiler, sahabe gibiydiler.

Osmanlı, Peygamber Efendimiz (S.A.V) ve sahabeden sonra İslâm'ı gerçek anlamda yaşayan ikinci topluluktu. Osmanlı, Kur'ân'daki İslâm'ı yaşadı. Osmanlı, "tasavvuf'u" yaşadı.

Yükselme devri boyunca padişahtan aşağıya doğru herkes, Allah'ın dostuydu. Sultan Osman'dan başlayarak hepsinin mürşidleri oldu. Görüyoruz ki; mürşide yüzde yüz bağlı olan padişah, aslında Allah'ın padişahı oluyordu. Bu dizaynın yukarıdan aşağı inen çatısına baktığımız zaman; önce Allah' ı görüyoruz, sonra Allah' a bağlı mürşid, mürşide bağlı padişah, sonra onun emrinde kim varsa hepsi Allah' a dostlar.

Bu dizayn devleti nereye ulaştırdı?

Osmanlı bir süre sonra Nizam-ı Âlem adını aldı.

Kim Osmanlı'dan yardım istemişse, Osmanlı yardıma koşmuştur. Fransa Kralı yaptığı savaşta zor duruma düşünce, Osmanlı'ya müracaat etti. Osmanlı onu himayesine aldı. Hangi şartlarda olursa olsun, nerede İslâm'a karşı saldırı olursa, Osmanlı ordusu orada olurdu. Onlar Allah için yaşadı ve devleti idare etti

Osmanlı'nın başında hep Allah'ı görüyoruz.

Yeniçeri ocağına hiç bir acemi oğlan, bir mürşide bağlı olmadıkça adım atamazdı. İlk eğitimin verildiği yerde böyle bir hedefe ulaşmak için mutlaka bir mürşide tâbî olmak gerekiyordu. Allah'ın velayet mertebesine ulaşamayan, subay olamazdı. Paşalar, daimî zikir sahibiydi. Kara orduları böyle olan Osmanlı'da, deryada da aynı durum söz konusuydu. Bütün reisler Allah için savaş verirdi.

14 asır sonra İslâm'ı yaşayan topluluk Osmanlı'ydı. Esnaf da aynı standarttaydı, asırlarca evvel lonca sisteminde Allah'ın esnafı olmuşlardı. Hiç bir genç, mürşidin elini öpmedikçe çırak olamazdı, hiç kimse evliya olmadan kalfa olamazdı, daimî zikre ulaşmadan usta olunmazdı.

600-700 yıl evvelki kök boyalarının sırrı hâlâ çözülemedi. O tarihten bugüne kadar, o kumaşların boyası dün boyanmış gibi tazeliğini koruyor. Gidin müzelere dikkatle bakın. Bugün en kalite boyayı kullansanız da kumaşlarınızın boyası çıkıyor. Onların sırrı çözülemedi.

1500'lü yıllarda Piri Reis bir harita yapıyor , Grönland' ın üç adadan olduğu kesinlikle anlaşılıyor; aynı harita Kahire' den 30 km yükseklikten çekilen fotoğrafla aynı. Piri Reis nasıl yaptı bu haritayı?

Nasıl oldu da Hasan Celal bundan beş yüz yıl evvel barutu macun haline getirerek füze yaptı ve onunla uçmayı başardı?

Nasıl oldu da Hazerfen Ahmet Çelebi, Galata kulesinden Üsküdar'a kadar uçmayı başardı? Bunların hepsi Allah'ın yardımıyla gerçekleşen şeyler. Öyleyse, Allah'ın indinde Osmanlı Devleti'ne dikkatle bakın.

Hâlâ derler ki; Osmanlı kaçırdığı çocukları sarayda eğitime tâbi tutuyordu. Hayır, öyle değil! Osmanlı'nın gittiği her yere adalet götürmesine hayran olan Batı, "Bu çocukları enderunda okutun, sizin gibi adaleti öğrensinler." diye çocuklarını getirip Osmanlı'ya teslim ediyordu.

O zaman Avrupa'da asillerle halk arasında korkunç bir uçurum vardı. Bir asil, halktan birisini öldürse kimse ona hesap soramazdı. Osmanlı ise padişahını yargılıyor ve kadı, padişahı mahkum edebiliyordu.

Osmanlı adaleti dünyaya örnek oldu. Sahabeden sonra İslâm'ı yaşayan en üstün topluluktu Osmanlı. Kitle halinde, ordu, donanma, esnaf ve halkın çok büyük çoğunluğu tasavvuftaydı. Bu, Osmanlı' nın dünyaya nizam veren temelini teşkil ediyordu. Adalet bütün boyutlarıyla her zaman geçerliydi. Bunun için kadıların adalet dağıtmasına gerek yoktu.

Kapalıçarşı'da bir dükkan sahibi, namazdan sonra bir ihtiyacını almak üzere gelen müşterisine istediğini vermiyor ve "Şu karşıdaki dükkanda istediğin şeyden var , ondan al" diyor, adam sebebini sorduğunda ise " Ben, sabah siftahımı yaptım ama o kardeşim yapmadı" diyor ve adam gidip istediğini oradan alıyor. Yabancı olan bu kişi Osmanlı'nın bu adaletine şaşırıp kalıyordu.

Köprünün altından ne kadar sular akmış. İşte Osmanlı' nın en büyük standardı kul hakkına riayet etmekti.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı harp kadırgaları, Avrupa'daki bütün kadırgalardan fazlaydı. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul' u aldığında ordusu o dönemin en mütekamil ordusuydu. Son icatların hepsi ordunun içindeydi, en büyük toplar Fatih Sultan Mehmet tarafından döktürülmüştü. Osmanlı sadece Allah'ın yardımına değil, zamanın getirdiği bütün teknikleri kullanabilme stratejisine sahipti.

Osmanlı, Allah'ın indinde başka ülkeleri hiçbir zaman küçük görmemiştir. Bu yüzden Avrupa tebaası Osmanlı'ya hayrandı. Yüzbinlerce akıncının herbiri en az üç lisan bilirdi. O devrin en usta kılıç kullananları onlardı. Avrupa, akıncılar denildiğinde olduğu yerde dururdu.

Allah' ın düşmanları saraya girdikten sonra adım adım gerçek evliyaların yerini cinci hocalar aldı. İlk cinci hoca saraya Kösem Sultan zamanında girdi. Osmanlı'nın şaşası bir süre daha devam etti; ancak cinci hocalar evliyaların yerini alınca Allah'ın dostları devreden çıktı ve şeytanın dostları devreye girdi. Böylece Osmanlı duraklama ve gerileme devrine girdi.

Dünyaya askerlik stratejisini, askerliği öğreten Osmanlı'nın yerini, yabancı ülkelerdeki harp okulları aldı ve Osmanlı da subaylarını onların okullarına göndermeye başladı.

Böylece Nizam-ı Âlem olan Osmanlı'nın yerini Nizam- ı Cedit olan Osmanlı aldı. Nizam-ı Cedit; yeni nizam demek, Nizam-ı Âlem ise Âlem'e Nizam veren. Osmanlı yükselme devri boyunca Âlem'e Nizam veren muhteşem bir hüviyetteydi.

Osmanlı'yı Osmanlı yapan her devirde Allah'ın sevgisiydi, Allah' a duyulan hürmetti. Osmanlı Allah'ı sevdi, O'na aşık oldu, üst boyuta ulaştıklarında ise Allah'a hayran oldular. İnsan-ı Kâmil Osmanlı' nın içinde binlerceydi. Ordu sefere çıktığında her tarafta şenlikler yapılırdı. Sefere çıkmak, şehitlik için hazır bir sistem olarak kabul edilirdi. Herkes şehit olmak için savaş verirdi. Andrea Doria Osmanlı'dan korkmakta haklıydı." Siz hayatta kalmaya ne kadar önem veriyorsanız, onlar da savaşta ölmeye o kadar önem veriyorlar" demiştir.

Osmanlı'da Allah'ın dizaynını görüyoruz, her devirde Allah'ın dostlarına yardım ettiğini görüyoruz.


Öyleyse, Osmanlı'yı Osmanlı yapan, Osmanlı'yı tarihe unutulmaz insanlar olarak tanıtan kimdir? Allah.

Osmanlı tüm dünyaya meydan okuyan bir Allah dostları cennetiydi. Allah dostlarının nelere kaadir olduğunu tüm dünyaya gösterdiler. Onlar Nizam-ı Âlemdi. Öyleyse Osmanlı; evde, sokakta, çarşıda, askerde tüm dünyaya hep örnek oldular.

Osmanlı demek Allah'ın evliyaları demekti. .

Facebook Google +1 Tweet

13 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 osmanlı torunu
  -
  09-02-2011 15:05:10 +3

  osmanlının farkı okuyun bilmediklerinizi öğrenin karşılaştıracaklarınızla karşılaştırın ve ALLAH için doğrunun yanında olun

 2. #2 sessiz_kalma
  -
  22-03-2011 21:27:56 +1

  ya ALLAH'I BU KADARDA DİLİNİZİN UCUNA BÖYLE ŞEYLERLE ANMAYIN.OSMANLI HİÇ BİR ZAMAN FAYDASINI GÖREMİCE BİR İŞE ORTAKLIK ETMEZ.ŞUDA BİLİNMELİDİR Kİ ALLAH BİZİ YARATAN DIR.BİZE AKLIMIZI VEREN VE DAHA BİRÇOK ŞEYİ TABİKİDE.RABBİMİZE DOST OLMAYA DAHA KİMSE ERİŞMEDİ ERİŞEMEZDE.OSMANLI YI PEYGAMBERLERDEN BİLE ÜSTÜN GÖRÜYORMUŞ GİBSİNİZ.UNUTULMAMALIDIR Kİ OSMANLIDA TAHTA GEÇMEK İSTEYEN BİR ÇOK KİŞİ BİRBİRİNİ ÖLDÜREREK TAHTA GEÇTİ.KARDEŞ KARDEŞİ BİLE ÖLDÜRDÜ.YALAN DEĞİL BUNU HERKEZ BİLİYOR.OSMANLI NASIL BİR DEVLETTİR Kİ BU KADAR ÖVÜLÜYOR.HÜKÜMDARKAR DEĞİLMİYDİ BİRİSİ SUÇ İŞLEDİĞİNDE GÖTÜRÜN VURUN KELLESİNİ DİYEN.ONLAR DEĞİLMİYDİ ZAVALLI İNSANLARI KÖLE OLARAK KULLANAN.ONLAR DEĞİLMİYDİ UÇKURU PAHASINA YAŞAYAN.HAREME KIZ ATAN KADIN ÇIKARAN.SİZ HANGİ HAKLA OSMANLIYI BÖYLE YÜCELTİRSİNİZ.DOĞRUSU AKIL KARI DEĞİL.

 3. #3 kosal
  -
  27-07-2011 08:35:50 +2

  slm arkadaşlaşlar osmanlıyız ve ejdadımızdan gurur duyuyoruz osmanlı düşmanı allahında düşmanı şeytanın arkadaşıdır yazacağız yorumlarda allah dostlarını kırmadan yazın teşekür ederim not sessiz kalma yazdığın yorumu kınıyorum zoruna gidiyorsa osmanlının hayatını okumakya mecmur değilsin ama sen ve senin kimi şerefsizler şeytanın kölesi okurlar kırıcı mesaj yazarlar çünkü onlar münafıktır

 4. #4 osmanlı
  -
  yaser
  -
  01-07-2012 15:11:03 +1

  sessiz-kalma: benı dınle sımdı ecdadını bılmeyen gelecegını goremez. hakkında konustugun ınsanlar bızım buyuklerımız ve adaletyle ınancı ıle tanınmakat dıkkat ett ...

 5. #5 büyük osmanlı
  -
  ceyhan yılmaz
  -
  21-01-2013 17:17:45 0

  osmanlı tarihimizin ve türk milletinin temeli ve ölümsüz sem boludür bunu zaten ki bütün dünya biliyor sadece geri düşünen geri zekalılar geçmişini bile bile kötülüyor ki ben o kişilere hain derim tıpkisi kurtuluş savsın da dün ya savasında arapların bi rzamnki osmanlının korması altın da olup ta dün yanın dörtte ücüne sahip olan osman lının yıkılısı men faat gereği tüm savaslarımız boyun ca israiil e faransay italyaya ve rusyaya köpeklik yapan araplar ve yukarda görüldüğü gibi geçmişimizi kötüleyen hainler yüzünden yıkılma sebebimizdir am ben suna inannıyorum ki her kezin dönüp dolasacagi yer osmanlı olmasada teri ve zamanı gelin ce türkiye cum huriyetimizin tüm ülkeler in isalm esliğinde ve türkiye catısı altında toplane cegına dinen ve tarihen inannıyorum yasasın osman lı ve ana vatanımız bu memlekette yası yosan ya seve seveceksin yada terkedecek sin arkadas aksını düşünenn varsa yaz sın arkadas ama gercek osmanlı torunusa :

 6. #6 Tebrik
  -
  Yavuz
  -
  13-03-2014 23:05:28 0

  #büyuk osmanlı agzına saglık yüreyine saglık kardeşim aynı duyguları taşıyorum ama böyle farlılıklar çıkıyor ne yazıkki ama şunu diyorum bukadar vicdansızlık vede nkrlük te olamaz

 7. #7 osmanlı kımdır
  -
  serhat yağız
  -
  11-04-2014 01:13:42 0

  ataturkçuyum deyıp osmanlılarla bu kadar gurur duyanlar şu soruyu neden sormuyorlar acaba.osmanlılar neden coluk cocuk kadın yaslı demeden surgun edıldıler.malları elınden alınıp avrupanın varoşlarında sefalet ıcınde olmelerıne ragmen ulkeye donmelerıne ızın verılmedı.ataturk ve turkler osmanlılnın torunlarıysa neden cetlerıne bu mezalımı reva gorduler.ataturk osmanlının ve halıfelıgın kokunu kazarken neden turkler ayaklanmadılar.buna karsı cıkan kurtlerı neden katlettıler.şeyh sait, seyit rıza gibi kurt liderlerini neden idam ettiler.çünkü osmanlı türk değildi.afganistandan göç eden bir aşiretti.osmanlıda türkçe yasaktı.bir zamanlar kürtçenin yasak oldugu gıbı.osmanlıda birini aşagılarken ona turk denılıyordu tıpkı bır zamanlar kıro(kurt)denıldıgı gıbı.

 8. #8 Cüneyt
  -
  Osmanlı Torunu
  -
  19-05-2014 13:31:34 +2

  [b]Keşke ilk insandan bugüne hiç savaş olmasa idi.İnsanlar birbirlerine karşı sevgi ve saygı içerisinde olsalar idi.ALLAH(c.c) bizleri yaratırken,düşünebileceğimiz kadar zamanı veriyor.Keşke herkes Şeytan'a inat ALLAH'a 4-4 lük kul olabilseydi.Ama malasef nefislerimiz çoğu kez bizleri mağlup etmiş.Geçmişteki tüm insanlara saygı duyuyorum.İyi ya da Kötü olan tüm insanlara...
  Asırlar birbirlerini izlerken gelişmekte olan dünya şartları ve insan doğası çok tehlikeli ilerliyor.Rabbimiz bizi yaratan Herşeyin sahibi ALLAH umarım geçmişte yaptıklarımız bütün günahları bağışlar.Hz.Muhammed(sav) peygamber efendimizin,Veda Hutbesi çok anlamlı ve derin mesajlarla dolu.Ama malasef saygı duyduğum kötü insanlar çağları değiştirirken,vesvesecilerin etkisi altında çok günahlar işlemişler.Dünya Kardeşlerim,Herşeyin sahibi ALLAH yolunda Peygamber efendimizin elçiliği doğrultusunda,hergün tövbe ederek yaşamalıyız ve Kuran-ı Kerim'i okuyup onun doğrultusunda yaşamalıyız.Taa ki son nefeste Rabbimizin lutfunu hakedene dek.O,insan beşerisinin aklının alamayacağı herşeye sahiptir.En güzel isimler onundur ve merhametinin büyüklüğünü akıl idrak edemez.La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah[/b]

 9. #9 osmanlının dındarlığı
  -
  mukerrem
  -
  31-12-2014 08:17:09 0

  osmanlı gibi hiç bir devlet olamaz yatsı abdesti ile sabah namazını kılan osmanlı değilmiyidi be kardeşler

 10. #10 atam kıme ınanmıs
  -
  ahmet
  -
  22-10-2015 16:22:49 +1

  ben kımım bımıyorum atam yanlısı ogrenmıs banada yanlısı ogrettı.ben dogru yolu bulmak ıcın arastırıyorum,ben mardının nusaybın ılçesınde dogdum 6 yasında ızmıre geldık.dunyayı kesfetmeye basladım an bana hak tan once haksızlgı ögrettıler ALLAH tan once apo ve peygamberden önce musluman kardesımı oldumemı ogrettıler. beraber yasadıgım turk kardasımı bana dusman ettıler.ben gerceklerı ögrenmıyeyım dıye benı madde bagımlısı yaptılar.kendı ırademle maddeden uzak tutuyorum kendımı.BEN KURT DEGILIM , BEN TURKTE DEGILIM, BEN ALLAH I DUNYAYA TANITAN O ECDADIN TORUNUYUM BEN ALLAH TAN KORKAN TEK KISILIK BIR OSMSNLIYIM...

 11. #11 GAFLET
  -
  MEHTI
  -
  22-10-2015 16:33:41 0

  UYAN MUSLUMAN UYAN UYANDA OZUNE DAYAN .TARIHINI ARATIRAN KENDINI BULUR KENDINE GEL RUHUNU GAVURLARA SATIP DILLEN IBADET YAPMA. GERCEKTEN ALLAH TAN KORKARAK HAREKET ET CHP,MHP,AKP,PKK.ATATURK VE APODAN KORKUP HAK YEME ALLAH TAN KORK ... VE HER ZAMAN SÖYLE SESLEN BANA ALLAH YETER BANA ALLAH YETER BANA ALLAH YETER

 12. #12 ŞANLI OSMANLI
  -
  SONER
  -
  03-12-2015 13:31:48 0

  ECDADIMIZ İLE NE KADAR GURUR DUYSAK AZDIR

 13. #13 Super
  -
  Necsey
  -
  05-05-2016 11:38:05 0

  Eline diline kalbine saglık

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]