Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Bakü

Bakü , Hazar Denizi'nin batı kıyısında konumlanmış olup Azerbaycan Cumhuriyeti'nin başkentidir.

Nüfusu 2003 verilerine göre 2.000.000'dur. Ancak Dağlık Karabağ'dan ve Ermenistan'dan kaçan mültecilerle birlikte 3.000.000'a yükselmiştir. Halkın büyük çoğunluğu Azeridir. 2006 yılında faaliyete geçen Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın (BTC) çıkış noktasıdır.

İklim

Bakü, kışları soğuk yağmurlu ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kuru bir karasal iklime sahiptir.

Tarih

Bakü'nün tarihi eski devirlere uzanır. Abşeron arazisinde bulunmuş arkeolojik buluntular buranın eski yaşama yeri olduğunu ispatlar. Artyom, Zığ gölü etrafı, Şüvelan, Merdakan, Binegedi, Emircan ve benzeri yerlerde milattan önce 3-1 nci bin yıllara ait arkeolojik malzemeler bulunmuştur.

Bakü şehrinin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazı araştırıcılar Baküyü Kaytara (Kankara), Albana, Baruka v.b. ile özdeşleştirirler. Baküde bulunmuş 5-7. yüzyıllara ait Sasani hazinesi o devirde buranın yaşama yeri olduğunu gösterir. 5-6. yüzyıllarda Bakü, Bağavan ve Ateş-i Bakvan diye adlandırılır. Arap kaynaklarında (10. yüzyıl) "Bakuye", "Bakuh", "Baku", Rus kaynaklarında (15.yy.) "Baka", Safeviler devri Farsça kaynaklarda "Badkube" olarak geçiyor.

Bakü şehri Orta Doğunun büyük şehirlerinden biridir. Ekonomisinde petrol ve tuz esas yer tutardı. Arap seyyahı Ebu Dülefin'in (10. asır) bildirdiğine göre, Baküdeki iki petrol kaynağından yılda takriben 720 bin dirhem gelir elde ediliyordu. Feodal ilişkilerinin, ticaret ve sanatkârlığın gelişimi şehrin ilerlemesine imkan veriyordu. Uluslararası ticaret yolları sınırında olan Bakü Doğu ve Batı ülkeleri arasındaki ticarette başlıca öneme sahipti. Bakü'ye hazar, slav, Bizans, Çin, Irak, Suriye, Cenova, Venedik, İran, Hindistan tacirleri geliyordu. Bakü'den İran, İrak ve sair ülkelere petrol ihraç ediliyordu.

9. asrın 2'nci yarısında Abbasiler hilafetinin zayıflaması ve merkezi hakimiyetten uzaklaşma meyillerinin kuvvetlenmesi hilafete tabi ülkelerde bağımsız devletlerin kurulmasına sebep oldu. Bu devletlerden biri de Şirvanşahlar devletiydi.

Ne Yenir, Ne İçilir?

Azeriler pilav ve salataya önem veriyor. Çeşitli pilavları var. Fazla sebze yemekleri yok ama mantı tarzı hamurlu yemekleri daha fazla.

Mesela küçük mantılarda yapılan Düşbere.Şahane bir çorba. Çorbanın şahaneliğinde büyük bir tas içinde ikram ediliyor olmasının da payı var elbette. Diğer yaygın çorba “dovga” yoğurt ve yeşillikle yapılıyor. Kişnişe alışık değilseniz garip gelebilir. Bu çorba yazları bardakla soğuk da içilebiliyor. Yine lahana çorbası "borş" ve Şeki'ye mahsus olmakla birlikte Bakü'de de bolca yenen "Piti" de sayılabilir.

Bunun dışında yine mantıya benzeyen hingal de yaygın. Bu yemekte hamur yaprağına et sarılmıyor, kare şeklindeki hamurlar makarna gibi hazırlanıyor, et yahut tavuk yoğurtlu sosla beraber üzerine dökülüyor. Bizdeki börekleri andıran “kutab” yenirken üzerine yoğurt dökülüyor ve sumak ekleniyor. Denedim, hakikaten güzel oluyor. Kebaplar bizimkinden farksız, sadece etler biraz daha büyük doğranıyor, Hazar'ın ünlü balığı Asetrinin ızgarası da yapılıyor. Bunun yanında çok yaygın tüketilen piroşki bir tür hamur kızartması, Anadolu'da “pişi” denilen hamur işinin içi kıymalı yahut patatesli olanı. Ekmek çeşidi de bol, ekmekler lezzetli.

Çok fazla yeşillik tüketiliyor. Ortalık “göğerti” satandan geçilmiyor. Mevsimine göre nane, reyhan, yeşil soğan, kişmiş, maydanoz, tereyi adım başı bulmak mümkün. Sebze meyve de bol, özellikle mevsiminde çok bol olan nar, kışları dahi temin edilebiliyor. Göyçay bölgesinin narları çok meşhur. Azerbaycan'da nar suyu yaygın olarak tüketiliyor. Meyve-sebze (terevez) Türkiye'dekine benzer özelliklerde, fiyatlar da birbirine yakın. Mandalin, portakal güney bölgelerinde yetişiyor ama özellikle portakal fiyatları çok yüksek. Özellikle Türkiye'de bolca tüketme imkanı olan greyfurt burada yok, olanı neredeyse Ananas fiyatına. İyi elma da çok pahalı.

Burada çok sayıda sabit pazar var. Pazarlarda açık et de satılıyor.Tabii ki eli yüzü düzgün kasaplar, hijyenik marketler de bolca mevcut.

Azerbaycan ucuz bir ülke midir?

Azerbaycan'ın taşra bölgesi nispeten ucuzdur ama Bakü şehri için yanılgıya düşmemek gerekir. Bakü'de hayatın muadil bir Türkiye şehrinden farkı yoktur. Öğrencilerin 2-3 kişi bir arada kirada kalması kira maliyetini düşürmekle birlikte, hayat Ankara, İstanbul ayarına yakın düzeyde pahalıdır. Özellikle Anadolu'nun küçük şehirlerinden ilk defa Bakü'ye gelenler büyük şehre adapte olmakta zorluk çekerler. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi şehirlerde yaşayanların Bakü'ye adapte olması çok kolaydır.

Bakü dışında Gence'deki üniversitelerde okuyacaklar maddi açıdan daha şanslıdır. Gence ucuz ve güzel bir şehirdir. Gence'ye Bakü'den uçak, tren veya otobüzle gidebilirsiniz. 20 Yanvardaki avtovağzal(otogar)dan sürekli otobüs bulabilirsiniz. Hergün direk Gence treni yanında haftada 3 gün uçak vardır.

Bakü Güvenli Bir Şehir midir?

Evet. Hatta kanunlara riayet ettikten sonra Türkiye'nin büyükşehirlerine göre çok daha güvenli ve huzurlu bir şehirdir. Elbette Anadolu'nun küçük bir şehriyle 3-4 milyonluk koca bir başkenti kıyaslama hatasına düşmemek gerekir. Sonuçta Bakü büyük bir şehir. Ama genel anlamda hırsızlık, soygun vs. yok denecek kadar azdır. Kapkaç hiç yoktur.

Yalnız Azerbaycan kanunlarına uymazsanız, mesela lüzumsuz yere kavga edip başınızı derde sokarsanız hukuki açıdan kurtulabilmek için bazı dolambaçlı yollara girmeniz, masraf etmeniz gerekebilir. Dolayısıyla, ortalama bir öğrenci ya da çalışan için Azerbaycan Türkiye'ye göre daha güvenli bir şehirdir. Ortalama bir serseri için ise Türkiye'den nispeten daha problemlidir.

Azerbaycan Rus Kültüründen Etkilenmiş midir?

Büyük ölçüde evet. Ama son zamanlarda Türk televizyonlarının yoğun izlenmesi, AB ve Batı dünyası ile ilişkilerin gelişmesi gibi sebeplerle Rus etkisinin önemini kaybetmeye başlamasından söz etmek mümkün. Global dünyada kültürler birbirine yakınlaşıyor, Azerbaycan'da da bu gerçek kolayca izlenebiliyor.

Azerilerle kolayca anlaşabilir miyim?

Teorik olarak evet, ama uygulamada ilk günlerde belli başlı 20-30 kelime ve kalıbı öğrenene kadar zorlanırsınız. Mesela bir şeyin fiyatını soramazsınız, ekmek, para, yoğurt gibi temel kelimeleri kullanamadığınız için sıkıntı çekebilirsiniz. Bu kelimelerin Azeri Türkçesindeki karşılığına adapte olduktan sonra günlük hayatta anlaşmada problem yoktur. Tabii okullarda eğitim alabilmek için Azeri Türkçesi veya Rusça hazırlık okumanız gerekir.

Genelde soru eki "mi" kullanılmaz. G'nin biraz kalını Q, Bizdeki şapkalı A'ya benzeyen Ters E ve H-K arası bir ses olan X Türkiye Türkçesinden farklı olarak Azerbaycan'da kullanılır. "Olmak" mastarı yaygın kullanılır. Mesela "girebilir miyim" yerine "girmek olar?" (girmek olur mu anlamında) denir.

Temel bazı kelime ve cümleler:

Ekmek: Çörek
Yoğurt: Gatık
Domates: Pamidor
Salatalık: Hıyar
Anahtar: Açar
Para: Pul

Konuşmak: Danışmak (Yahşı danışır: İyi konuşur)
Bulmak: Tapmak
Anlamak: Başa düşmek
Anladın mı: Başa düştün?, Anladım: Başa düştüm vs.
İyi: Yahşı, Kötü: Pis (Bizdeki pis anlamında değil, doğrudan kötü anlamındadır)
Doğru: Düz (Doğru konuş: Düz Danış)

Günaydın: Sabahınız heyr
Selam: Salam
Allahaısmarladık: Sağol, Helelik, Salamatla
İzninizle kendimi tanıtayım: İcaze verin özümü tagdim edim
Nasılsınız: Necesiniz?
Teşekkürler, iyiyim: Sağol, yahşıyam.
Bunun fiyatı nedir: Bu neçeyedir?
Durun, burada ineceğim: Sakhlayın, düşen var.
Ne zaman?: Ne vakht (vaxt)
Saat Kaç: Saat neçedir?
Saat 3'ü 10 geçiyor: Saat 4'e 10 işleyip
Lütfen, rica ederim: Hahiş edirem
Dövizi nerede bozdurabilirim: Valyutayı harada deyişebilerem?
Sabah erken bekliyorum: Seher tezden gözlüyrem

Bu kelime ve kalıplara kısa sürede adapte olursunuz ama yine de önden bilgi sahibi olduğunuz takdirde rahat edersiniz.

Facebook Google +1 Tweet

15 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 gulnare
  -
  17-01-2012 21:12:03 +12

  merhaba ben ankarada oturan bir azeriyim cok guzel bilgiler vermishsiniz tam kapsamli anltamishsiniz.teshekkurler cok beyendim.

 2. #2 EVREN
  -
  21-02-2012 21:41:29 +4

  BEN İST OTURUYORUM YORUM ÇOK İYİ SİZİN İÇİN

 3. #3 slm
  -
  sema
  -
  07-04-2012 18:22:16 +2

  evren neden eksik bişeymi varda

 4. #4 meraba.
  -
  BİRSEN
  -
  23-11-2012 11:50:12 +1

  beli aynı:) bn ankarada oturuyorum azeriyim ama türkçeyi ana dilim gibide konuşuyorum daha önce ardığım sitelerde bulamadığım kadar doğru bilgiler buldum emeğinize sağlık:)

 5. #5 konuşmalar
  -
  msk
  -
  08-04-2013 20:51:41 +2

  vay be oyle nasıl konuşuyorlar??

 6. #6 eda ece
  -
  gözdenur kılınç
  -
  25-04-2013 21:56:19 +2

  [b]eda ece[/b]

 7. #7 eda ece
  -
  gözdenur kılınç
  -
  25-04-2013 21:57:09 +5

  vay be nasıl konuşuyorlar bende öyle konuşmak isterim

 8. #8 aşk
  -
  gözdenur kılınç
  -
  25-04-2013 21:58:24 +4

  vay be öyle nasıl konuşuyorlar anlamam

 9. #9 salam benim adım eyvaz
  -
  eyvaz
  -
  25-04-2013 22:00:09 +3

  barası çak güzal bira yar

 10. #10 selam benim adim RIDO AGA
  -
  rido
  -
  09-07-2013 06:43:03 +1

  ben almanyada frankfurt'ta yasiyorum ve baküye tatile gitmek istiyordum.. annatdigin eyi olup gardas elleriye saglik :)

 11. #11 selam benim adim RIDO AGA
  -
  rido
  -
  09-07-2013 06:43:58 +1

  simdi kessin gederem

 12. #12 Bence heç bir problem yoxdur
  -
  Mirdamet Azeri
  -
  25-10-2013 17:35:43 +2

  Her kesin dili kendine şirin bizimkide öyle. Men ce bele de bir ferq yoxdur. Sadece olarak dinle her şeyi anlayacaksın

 13. #13 Bakü
  -
  Ömrüm
  -
  05-05-2014 20:54:52 +2

  Bekle Bakü gelicem sanada seni de yaşicam

 14. #14 Paradise Baku Hotel
  -
  Kamil
  -
  13-05-2016 16:35:57 +1

  Mən sizə Paradise Baku Hotel adından yazıram. Biz biznes otel kimi fəaliyyət göstəririy. Biz müştərilərimizi ancaq qeyri-adi servisla təmin etməylə kifayətlənmiriy, həmcinin onların anların xatirəyə çeviririk. Biz uyğun və sərfəli paket ilə sizin üzvlərin təmin etməyə hazırıq. Bizim daimi tərəfdaşlar üçün daha sərfəli güzəştlər var. Sizin otel haqqında hər hansı bir sualınız olsa, və yahud daha çox məlumat axtarsanız, sizə yardım etmək üçün, mənimlə əlaqə sahlıya bilərsiz. Bizim korporativ təklif bu mesaja əlavə olunub. Sizdən tezliklə cavab almaga ümid edirik. Bu mesajı oxumaq üçün vaxt ayırdığınıza qörə təşəkkür edirik.

  Hörmətlə,
  Kamil Nazimov
  Sales&Marketing Manager
  (+994) 502461107

 15. #15 Abc
  -
  Yiğitcan
  -
  14-05-2016 16:01:45 0

  Yahşıdı

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]