Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

St. Petersburg - St. Petersburg Gezilecek Yerleri

Makale Sayfaları
St. Petersburg
St. Petersburg Gezilecek Yerleri
St. Petersburg, Rus Yemekleri
St. Petersburg Gezilecek Yerleri

Hermitage Müzesi
Neva nehrinden Hermitage müzesiKışlık Saray, Küçük Hermitaj, Büyük Hermitaj ve Hermitaj Tiyatrosu ile beş binadan oluşan müze, dünyada en çok dikkat çeken müzelerden biridir. Müzede Leonardo Da Vinci, Michelangelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görmeniz mümkün. Ayrıca müzede 3.000 üzerinde eser bulunmaktadır. Müzenin içindeki eserler kadar, dış güzelliğiyle de etkileyicidir. Dış mimarisi bahçe düzeni ve kapı girişlerinde bulunan heykelleriyle de etkileyici bir müzedir.

Rus Sanatları Müzesi
Rus Sanatları MüzesiMikailovski Sarayı olarak inşaa edilen bu müzede sadece Rus sanatçıların eserleri sergileniyor. Dünyanın en geniş binalarından biri olan bu bina, Rusların sanata ne kadar düşkün olduklarının bir simgesidir adeta...

Puşkin (Çar kasabası)

18. yy'da Katerina tarafindan inşaa ettirilen ve Çar Kasabası olarak anılan park, saray ve binalar kompleksi. 600 hektarlik bir alanı kaplayan Çar Kasabası'nın ana binası Katerina Sarayı. Buradaki Amber Odası son derece ilgi çekici olmasına rağmen özellikle yaz aylarındaki yoğunluktan dolayı bircok turist tarafından ziyaret edilemiyor. Çarlık dönemi aristokrasinin çar ailesi ile buluştuğu bu ünlü kasabada aynı zamanda ünlü şair Puşkin'in eğitim gördüğü okul da çarlık sarayının hemen yanında yer alıyor.

Peter&Paul Kalesi

1703 yılında Petro tarafından St.Petersburg`da inşaa ettirilen ilk yapı. Neva nehri üzerinde kurulan kaledeki Katedral ve içerisinde bulunan Romanov hanedanlarının mezarları birçok turisti buraya çeker. Şehrin en yüksek binası olan Katedralin üstündeki melek, şehrin bir anlamda da simgesi haline gelmiştir. Dostoyevski, Troçki ve Lenin`in kardeşi Aleksandr`ın da kaldiği ünlü kale zindanları daha bircok ünlüyü ağırlamıştır yillar içerisinde. Şehirin buradan görüntüsü gerçekten büyüleyici bir panorama yaratir.

Petergof

Finlandiya körfezindeki Petro'nun planlarını kendi çizdiği yazlık saray. Paris'teki Versailles'a rakip bina ve bahçeleri ile muhteşem bir saray kompleksi. Rus Sanat ve mimarisinin doruk noktası işte burası: PETREGOF. 150 anitsal çeşme ve 4 şelalenin süslediği muhteşem bir bahçe düzenlemesi gözlerinizi kamaştıracak. 1714`te Petro tarafından ünlü İtalyan mimar Rastrelli`ye inşa ettirilen saray, 2.Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmüş. Ancak savaş sonrası tüm ihtişamıyla ilk mimarisine sadık kalınarak restore edilmiş.

Pavlovsk

1. Paul tarafindan yaptırılan 18. yy Klasik Rus mimarisinin en güzel örneklerinden olan saray ve binaları. Çar Paul`un Avrupa gezileri sonrası inşaa edilen kompleks, özellikle iç mimarisi ve sahip olduğu eserlerle Avrupa`nın en güzel ve en zengin saraylarından biri olarak anılmakta. Özellikle “Taht Odasi” süslemeleriyle göz kamastırıcı. Birçok turist tarafından Katerina Sarayı'ndan bile daha göz alıcı olarak tanımlanıyor.

Yusupov Sarayı
Yusupov SarayıMoyka kanalının kıyısında sessizlikler içerisinde sarı boyalı duvarları ile dışarıdan kimsenin tahmin bile edemeyeceği tarih ve zenginlik içeren bir saray. Rusya`nın en zengin ailelerinden Yusupovlara ait olan saray, 1906 yılında Rasputin`e düzenlenen suikaste sahne olur. Son derece büyüleyici iç mimarisi ile olağanüstü bir tarihe tanıklık edilen bir gezi. Gruplar icin sadece rezervasyonlu gezilere izin verilmesinden dolayı en az 1 hafta önceden izin alınması gerekiyor.

Aurora

1897 yılında inşaa edilen ve 1900 yılında Rus Baltık Filosuna katılan 126.8 m. uzunluğundaki kruvazor 25 Ekim 1917 geceyarısı toplarını kışlık saraya doğru ateşleyerek devrimin başladığını tüm Petersburglular'a duyurmuş. Artık emeklilik yıllarını bir müze olarak Neva kıyısında geçirmekte.

Petersburg şehri “onlar ölmedi kalbimizde yaşıyor” dedikleri ve Petersburg'u meşhurlaştıran dünyaca ünlü eserleri ile Puşkin ve Dostoyevski gibi sanatçıların, eserlerine ilham veren sokakları ve yaşadıkları evlerini şu anda birer müze haline çevirmiştir. Bu müzelerde ünü sanatçıların kişisel eşyalarından, el yazması eserlerine kadar bir çok eseri gözler önüne sermekten hiç çekinmemişlerdir.

Petersburg'un bütün ihtişamına kapılmak için kesinlikle botla bir nehir turu yapmalısınız. Bu nehir turunda göreceğiniz kanallar, sayısız köprüler, şehrin binalarının etkileyici görüntüsü eşliğinde bir kez de kendi gözlerinizle görün. O zaman, neden bu şehrin adını etrafınızdaki insanlardan bu kadar sık bir şekilde duyduğunuzu anlayacaksınız.

Facebook Google +1 Tweet

1 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

  1. #1 cancac
    -
    08-07-2011 02:44:40 0

    Gerçekten açıklayıcı bir yazı olmuş. Ek bir bilgide ben vereyim. Eğer st petersburgu beyaz geceler göneminde görmek istiyorsanız. Mutlaka otel rezarvasyonunuzu erkenden yapıtırmanızı öneririm. Veya günlük haftalık kiralık dairelerde mevcut. Daireler otellere görebüyük bir oranda düşük. Benim bildiğim bir tane Türk şirketi var orda kiralık daire ve organizasyon sektörüyle uğraşan Peters Emlak diye araştırırsanız bulabilirsiniz. Saygılar. İyi bloglar

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]