Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

doğa harikası çağlayanlarErzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çoğrafya Bölümü Öğretim Üyeleri, yaptıkları bir yıllık araştırma sonucu Türkiye'nin en yüksekten düşen çağlayanın, Artvin'in Yusufeli ilçesinde olduğunu ortaya çıkardı. Yusufeli'nin Özgüven Köyü yakınlarındaki 166 metreden akan Ciro Çağlayanı'nı bulan Prof. Dr. İhsan Bulut başkanlığındaki ekip, tescil işlemlerini yaptırdı. Türkiye'nin en yüksek doğal çağlayanı ünvanını alan Ciro, dünyanın önemli çağlayanları arasında sekizinci sıraya yükseldi. Yakın çevrenin bildiği, basılı kaynaklarda yer almayan doğal güzelliğin dünyaya tanıtılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Bulut, "Türkiye'nin saklı kalan doğal zenginliklerinden Ciro Çağlayanı, ilginç olduğu kadar ürpertici bir görünüme sahiptir" dedi.

Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çoğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut, Yrd. Doç. Dr. Cemal Sevindi, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zaman ve Araştırma Görevlisi Dr. Günay Kaya, 2004 yılının Ağustos ayında Doğu Karadeniz Bölgesi'nde araştırmaya başladı. Prof. Dr. İhsan Bulut'un yönetimindeki ekip, GPS (Global Positionms System) ölçümü yaparak yöredeki çağlayanları mercek altına aldı. Yusufeli'ne 38.4, Özgüven Köyü'ne 2.4 kilometre uzaklıkta ve kezuybatı yönündeki çağlayanın, suyunu deniz seviyesinden 2 bin 417 metre yükseklikteki Gudashev Sirk Gölünden aldığını saptayan bilim ekibi, Ciro'nun toplam 166 metre su düşüşüne sahip olduğunu belgeledi.

Kaçkar'ların devamı olan Altıparmak Dağları'nın, güneydoğuya bakan bölümünde deniz seviyesinden 2 bin 348 metre yükseklikteki Ciro Çağlayanı'nın yıl boyunca akış gösterdiğini belirten Prof. Dr. İhsan Bulut, Anadolu'da az bilinen bir çağlayanı dünyanın ilgisine sunmaktan mutlu olduklarını bildirdi. Hazırladıkları tebliği İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen ‘2005 Ulusal Coğrafya Kongresi'ne sunduklarını anlatan Prof. Dr. Bulut, şunları anlattı:

"Ciro adının, yörede seyrek de olsa kullanılan Gürcü dilinden olduğunu tesbit ettik ama, anlamını bilene rastlamadık. Orman örtüsü, sirk gölleri, muhteşem çağlayanı ve bolca bulunan kırmızı benekli doğal alabalığıyla bu alan, ne yazıkki gözlerden uzaktadır. Yöre, biyolojik çeşitlilik, buna bağlı ekoturizm, biyoturizm, organik ve geleneksek gıda tadımının iç içe girdiği bir cennet köşedir. Ciro, belki yörenin tanınmasının kıvılcımı, itici gücü olacaktır. Bir bütün olarak değerlendirildiğinde gelecek için Ciro ve çevresi, Türkiye'nin turizm açısından marka olacak özellikler taşımaktadır. Ayrıca, Ciro, koruma altındaki bir çok bitki ve hayvan türünün yaşam alanı içerisindedir. Kaçkar Dağları'na yönelik düzenlenen turistik turların Ciro Çağlayanı'na kadar uzatılması mümkündür."

Türkiye'nin başlıca çağlayanları

1-Gürlevik - Erzincan - Akpınar Deresi
2-Tortum - Erzurum - 48 metre - Tortum Çayı
3-İkinci Düden - Antalya 40 metre - Düden Suyu
4-Kapuzbaşı - Adana - 40 metre - Doğançay
5-Birinci Düden - Antalya - 18 metre - Düden Suyu
6-Sarıkayalar - Bayburt - 10 metre - Sarıkayalar Deresi
7-Yerköprü - Karaman - 7 metre - Göksu Çayı
8-Tarsus - İçel - 6 metre - Tarsus Çayı
9-Manavgat - Antalya - 5 metre - Manavgat Çayı

Dünyanın önemli çağlayanları

1-Agel - Venezuela - 979 metre
2-Tugela - G. Afrika Cumhuriyeti - 948 metre
3-Yosemite - ABD - 740 metre
4-Kukernaam - Venezuela-Guyana - 610 metre
5-Cuguenan - Venezuela - 580 metre
6-Sutherland - Yeni Zelanda - 580 metre
7-Kile - Norveç - 560 metre
8-Victoria - Zambiya - 110 metre
9-Niagara - ABD - Kanada - 50 metre
10-Tortum - Türkiye - 48 metre


14.11.2005

Kaynak : Milliyet

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]