Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Seyhan, Adana - COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ

Makale Sayfaları
Seyhan, Adana
COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ
NÜFUS
EKONOMİ

SEYHAN İLÇESİNİN COĞRAFİ ÖZELLİKLERİ

Seyhan İlçesi Adana İlinin Merkez İlçesidir. Denizden 40 Km . içeride kurulan Adana İli, Seyhan Nehrinin iki yakasına yayılmış olmakla birlikte batı yakada Seyhan, doğu yakada ise Yüreğir İlçesi yer almaktadır. İki İlçe İ.Ö. 6.yy'da yapılmış 317 m . Uzunluğunda 21 gözlü tarihi Taşköprü ile birbirine bağlamıştır.

YÜZEY ŞEKİLLERİ : İlçenin doğusunda Yüreğir Batısında, Tarsus, Kuzeyinde Karaisalı, Güneyinde ise Karataş İlçesi yer almaktadır.İlçenin bulunduğu alan Seyhan Irmağının taşıdığı alüvyonlardan oluşmuştur. Pleistosenden başlayarak (4.jeolojik zaman başları) oluşan delta bugün üç taraca halinde uzanır. Kıyıda lagünler ve kumul setleri yer almaktadır.

İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ : Seyhan Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlıdır. En sıcak ay ortalaması 28.1 C , en soğuk ay ortalaması 9,3 C'dir Bu güne kadar saptanan en yüksek sıcaklık 1958 yılı 24 Ağustosunda 45.6 C , en düşük sıcaklık 1964 yılı 20 Ocak tarihinde 8.4 C'dir. Yıllık yağış tutarı 647 mm . dir. Bu miktarın yaklaşık yarısı kışın alınırken, % 4'ü yazın, geri kalanı İlkbahar ve Sonbaharda alınır. Yaz mevsimindeki nem oranı oldukça fazladır. Bu bunaltıcı sıcaklar 'yaylaya çıkma' geleneğini beraberinde getirmiştir. Doğal bitki örtüsü 1.500 m . Yükseltiye kadar bodur makilerdir. Denize yakın bölgelerde kumcul ve tuzcul bitkilere de rastlanır.

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0