Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Türkiye'nin saklı cennetleri - KAYACIK VADİSİ, MERSİN

Makale Sayfaları
Türkiye'nin saklı cennetleri
KOCAELİ SOĞUKSU
KARABURUN
DİKİLİ
ZONGULDAK ARBORETUM
ULUYAYLA, BARTIN
KARABÜK
AYDIN ANTİK KENTLERİ
BURDUR GÖLLERİ
KAYACIK VADİSİ, MERSİN
GAZİANTEP, ZEUGMA ANTİK KENTİ
KAHRAMANMARAŞ DİREKLİ MAĞARASI
KİLİS OYLUM HÖYÜK VE MOZAİKLİ BAZİLİKALARI
GİRESUN'DA GÖLYANI YAYLASI
RİZE YAYLALARI
GÜMÜŞHANE AKÇAKALE MAĞARASI
BAYBURT
ARTVİN TİRYAL DAĞI
ŞANLIURFA HALFETİ, BOZOVA, BİRECİK İLÇELERİ
VAN TABİAT HARİKASI MEKANLAR
PERİ BACALARI
ADANA DA TARİH VE DOĞA DOKUSU
FRANSIZ, TÜRK VE ARAP İZLERİ TAŞIYAN HATAY MUTFAĞI
KIRKLARELİ NİN AYAK BASMAMIŞ PLAJLARI
TEKİRDAĞ 100 KİLOMETRELİK KIYI ŞERİDİNE SAHİP
ANTALYA TURİZM PASTASINDAN PAY ALMAYI HEDEFLİYOR

“KAYACIK VADİSİ”
Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Limonlu beldesine 10 kilometrelik mesafede, sarp yoldan Toroslar'a doğru gidilerek ulaşılan Kayacık Vadisi, sık ağaç yapısı ve buz gibi akan çayı, “saklı cennet”i andırıyor.

Eşsiz doğa güzelliği ile büyüleyen vadi, kendisini keşfedebilen tatilcilere doğa ile iç içe kuş sesleri arasında dinlenme olanağı sunuyor.

Mersin merkezden 45 kilometre uzaklıktaki Limonlu beldesinden sonra Toros Dağları'na doğru 10 kilometrelik sarp yoldan gidilerek ulaşılan Kayacık Vadisi, Lamas Çayı'nın üzerini neredeyse kapatan sık ağaç yapısı ve çevredeki yüksek kayalıklarla adeta kendini gizliyor. Suya ve kayalara sık ağaçların arasından süzülerek yansıyan güneş ışınlarının da eklenmesiyle gizemli bir hale bürünen vadi, kendisini keşfedenlere ise doğa ile iç içe, kuş sesleri arasında dinlenme ve şehir yaşamının stresinden uzaklaşma olanağı sunuyor.

Özellikle hafta sonlarında yoğunluk yaşanan vadide, tatilciler bir yandan suya ayaklarını uzatarak serinlerken diğer yandan da “mangal” keyfi yapıyorlar. Ziyaretçiler eşsiz manzarayı izlerken macera arayanlar ise ağaç kütüklerinden yapılan köprüleri kullanarak vadiyi keşfe çıkıyorlar.

Bu arada, tatilcilerin uğurlu olduğuna inanılan kayalıklar üzerindeki ağacın yanına gelerek dilek tuttuktan sonra vadiden ayrıldıkları gözleniyor.

MERSİN'DE DENİZ, YAYLA, KIŞ, İNANÇ VE KÜLTÜR TURİZMİ
Mersin'in Silifke ilçesinde, iç içe geçmiş ve birbirinden değişik güzelliklere sahip koylardan oluşan Narlıkuyu, adını sahilindeki eski bir su kuyusundan alıyor.

Deniz suyu sıcaklığı, yılın en sıcak ayları olarak bilinen temmuz-ağustos aylarında bile serin olan Narlıkuyu'da yüzmek isteyenler, üste soğuk altta ise normal sıcaklıktaki suyla karşılaşıyor.

Denize karışan tatlı suyun, hemen arkasındaki tepelerde yer alan Cennet Çöküğü'ndeki yer altı deresinden geldiği belirtilen Narlıkuyu'da, ayrıca koylardaki her türlü balığın bulunabileceği balık restoranları bulunuyor.

Deniz, yayla, kış, inanç ve kültür turizmi açısından son derece önem taşıyan Tarsus ilçesine bağlı Karboğazı'ndaki Karboğazı Turizm Merkezi de bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli katkı sunmaya aday yerlerden biri olarak görülüyor. Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen “Mersin-Tarsus-Gülek-Karboğazı Turizm Merkezi” projesi kapsamında, “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilen Karboğazı'nın, yazın deniz, yayla, kış aylarında ise kültür turizmi açısından büyük önem taşıyacağı belirtiliyor.

Facebook Google +1 Tweet

1 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 bunu yazan arkadasa
  -
  arkeolog hanim
  -
  21-10-2015 09:47:01 0

  Gercekten selaam soyluyoruz.

  Aydin merkezde TRALLEIS
  Karacasu da AFRODISIAS
  Sokede PRIENE
  didimde DIDYMA
  milette MILETOS
  KARPUZLUDA ALINDA
  Cine araphisarda alabanda
  Kusadasi davutlarda ANAIA
  kusadasi guzelcamli da PANIONION
  Sultanhisarda NYSA ve ACHARACA

  AZICIK BILGILENIN ONDAN SONRA YAZI YAZIN

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]