Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Zonguldak - Müzeler ve Ören Yerleri

Makale Sayfaları
Zonguldak
Müzeler ve Ören Yerleri
Zonguldak Plajları
Mesire Yerleri
Zonguldak Mağaraları
Milli Parklar ve Korunan Alanlar
Turizm Amaçlı Sportif Etkinlikler
Mutlaka Görün
Ne Alınır?
Ne Yenir?

ZONGULDAK EREĞLİ MÜZESİ

Kentin Tarihçesi

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kent M.Ö.550 dolaylarında Dor boylarının buradaki "Mariandyn" olarak adlandırılan yerleşik halkı egemenlikleri altına almasıyla kurulmuştur.

M.Ö.VI. yüzyıl ortalarında (560) bir kısım Megaralılar ve Boiotialılar burada güçlü bir Yunan kolonisi kurmuşlar ve yöre bu dönemde Ereğli Herakleia Pontika adını almıştır.

Kentin antik adının menşei, Yunan mitolojisinin efsanevi kahramanı Herakles'e dayanmaktadır. MüzeGrekçe olan Herakles adı, zamanla halk arasında "Ereğli" biçimine dönüşmüştür. M.Ö.2. yüzyılda Bithynia Krallığı egemenliğine giren kent, M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar tarafından ele geçirilmiştir. Daha sonra Bizans, Ceneviz ve Osmanlı egemenliğine giren kent, Osmanlı döneminde "Bender-i Ereğli" olarak adlandırılmıştır. Zengin taşkömürü yatakları ve limanıyla Kurtuluş Savaşı sırasında stratejik açıdan büyük önem taşıyan ve milli mücadele yıllarında Fransızlar tarafından işgal edilen Ereğli, 18 Haziran 1920'de Fransız işgalinden kurtulmuştur.

Orhanlar Mah. Yalı Cad. No: 96
Tel/Faks : (0372) 312 03 62

Pazartesi dışında her gün mesaî saatlerinde ziyarete açıktır.

Halil Paşa Konağının Tarihçesi

Zemin + 3 katlı, orta sofalı plan tipinde ve kargir olan yapı, 19. yüzyıl sonlarına doğru kentin ileri gelenlerinden Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafından yaptırılmış ve antik spoli malzemelerden de yararlanılarak ilgi çekici hale getirilmiştir. Bir dönem ortaokul ve Kız Meslek Lisesi olarak da kullanılan yapı, 1988 yılında Kültür Bakanlığı'na tahsis edilmiş ve 1989 yılında başlanan restorasyonu 1998 Mart ayında bitirilmiştir.

Halil Paşa Konağı1988 yılı Eylül ayından itibaren Atatürk Kültür Merkezi'nde faaliyetlerini sürdüren Ereğli Müze Müdürlüğü, 17.3.1998 tarihinde restorasyonu tamamlanan Halil Paşa Konağı'na taşınmıştır.

Teşhir-tanzim çalışmaları tamamlanan binanın zemin katı idarî bölüm olarak kullanılmaktadır. Müzenin birinci katında, Ereğli ve çevresinde toplanan Grek, Roma, Bizans dönemlerini yansıtan mermer mezar stelleri, pişmiş toprak amphoralar, figürlü mermer sütun başlıkları, cam kaplar ve takılar, çeşitli madeni eserler ve pişmiş topraktan yapılmış kaplar, kandiller, dokuma ağırlıkları ve figürinlerden oluşan arkeolojik eserler ile Lidya, Grek, Roma, Bizans, Abbasi, Emevi, Sasani, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri koleksiyonlarından oluşan eserler teşhir edilmektedir. Halil Paşa Konağı 2İkinci katta çeşitli erkek ve kadın giysileri ile yöreye özgü bir dokuma olan "Elpek" kumaşı ve ipliği, dokuma aletleri, mendil, bohça, örtü gibi dokuma türleri, silahlar, takılar, mühürler tütünle ilgili eşyalar, tespih, saat, mutfak eşyaları, ölçü ve tartı aletleri ve yazma eserlerden oluşan yöresel etnografik eserler sergilenmektedir. Üçüncü kat, dönemine uygun döşenmiş müze-ev olarak düzenlenmiştir. Müze bahçesinde ise, çeşitli dönemlere ait lahitler, sütun başlıkları, sütun kaideleri, sütunlar, yazıtlı bir taş, mimarî parçalar ve bir anıt mezardan oluşan taş eserler sergilenmektedir.

3 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 hayvanları koruma
  -
  atilla
  -
  11-04-2013 14:38:23 0

  kdz ereğlide pazar günleri domuz avı altında avcılık yapılmaktadır budabeni bir hayvan sever olarak rahatsız ediyor bununla ilgilenilmesini rica ediyorum

 2. #2 Keçi katilleri
  -
  Devrekli
  -
  23-02-2014 11:29:14 +1

  Devrek mengen tüneli ve akcasu mevkisinde zamansız ve kaçak olarak keçi,geyik,karaca avı yapılmakta görevlilerde bu bölgelerde görevi su istinal etmekte olan biten den haberleri olduğu halde görevini yapmıyolar ilgililere duyrulur.

 3. #3 önerı
  -
  murat
  -
  17-09-2014 23:11:32 0

  mrb lar zonguldak devrekten murat ben sevgılı yetkılı arkadaslarım mıllı parklar bıldırcın sezonunda koylere gelıyorlar ve bıldırcın cıhazlarını topluyolar ustelık aldıkları topladıkları gıbı o arkadaslar yakınlarına cıhazları verıyormus bunları dsoyleyen arkadaslarda mıllı park calısan arkadasların yakını bu nasıl bı adalet nasılbı cevre orman koruma bakanlıgı örnekmı oluy boyle bız nasıl av yapıcaz hem ızın paraları verıyoruz ustelık bu cıhaz meselesı cıkıyor ısmı bu geregın yapılmasını bı zahmet el atılmasını ıstıyoruz saygılar..............

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]