Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Fare (bilgisayar)Fare, üzerinde bir veya birkaç tuş bulunan, düzgün bir yüzeyde hareket edebilen, ve hareketi bilgisayar tarafından sezilebilen bir giriş birimidir. Programın yapısına göre bazen menü seçmek veya ekran içerisinde çalışılacak noktaya gidebilmek klavyedeki gösterge tuşlarıyla uzun zaman alabilir. Bu işlemin hızlandırılmasında görev alır.

Bilgisayara Bağlanma Şekline Göre Türleri

Kablolu fareler

Bilgisayarın ilk zamanında seri port ve AUTOEXEC.BAT dosyalarına özel eklenen sürücüler ile çalışan fareler, zamanla PS/2 adlı porta alınmış ve çoğu işletim sisteminde alt seviyelerde desteklenmeye başlamıştır.

Günümüzde çoğu fare bilgisayara USB portundan bağlanır.

Kablosuz fareler

Kablosuz fareler üç türe ayrılır:

 • Kızılötesi fareler: bu fareler, bilgisayar ile iletişiminde bir kızılötesi sistem kullanır. Sistem, bilgisayarın seri, PS/2 veya USB portuna takılır, fare ise sistemle kızılötesi ışınlar ile iletişim kurar. Eğer fare ile sistem arasıne bir cisim girerse, fare hareketleri hissedilmeyecektir. Bu tür farelerden günümüzde satılmamaktadır.
 • Radyo dalgalı fareler: kızılötesi farelerden farklı olarak bu fareler iletişim için kızılötesi ışın yerine radyo sinyalleri kullanırlar. Kapsama alanları genelde onlarca metre civarındadır.
 • Bluetooth fareler: bu fareler, kimi bilgisayarlar ile entegre gelen BluetoothPC, Apple ve hatta Pocket PC) kablosuz teknolojisini kullanarak iletişim kurarlar. İlk iki türe göre büyük bir avantajları vardır: standart bir protokol kullandığı için her cihazla kullanılabilir (

Hareketi Algılama Şekline Göre Türleri

Toplu Fareler

Toplu fareler hareketi, altlarında bulunan ve farenin hareketi ile dönen bir top vasıtasıyla algılarlar. Bu top dışı lastik kaplanmış, metal çekirdekli bir küredir. Topun hareketini algılayan tekerlerin üzerinde toz toplanması sebebiyle bu tür fareler zaman zaman bakım gerektirirler. (1990'ların başında topu üstte bulunan fareler de PC kullanıcıları arasında yaygındı. Artık bu tür farelerin kullanım alanı daralmış ve bu tür, egzotik olarak görülmeye başlamıştır.)

LED'li Optik Fareler

Bu tür fareler altlarında bulunan LED'in yaydığı ışığın yansıması ile hareketi algılarlar. En üst modelleri 1000-1600 dpi gibi yüksek hassaslığa varabilir.

Lazerli Optik Fareler

Bu tür fareler altlarında bulunan lazer ışık kaynağının yaydığı ışıklar vasıtasıyla hareketi algılarlar. İmleç hareketlerine çok yüksek hassasiyet isteyenler için uygun bir seçenektir. Hassasiyetleri 3000 dpi ve üzerine çıkabilir. Hareketi algılama şekline göre fareleri üçe ayırırsak en pahalı tür lazerli optik farelerdir.


Facebook Google +1 Tweet

9 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 MÜTŞ
  -
  GÜLSENA KÜÇÜK
  -
  18-11-2013 22:42:58 +7

  YA SÜPERSİNİZ

 2. #2 super
  -
  kaptan drogba
  -
  30-11-2013 13:02:35 +4

  harika otesi kizilotesi

 3. #3 YA BIRAKIN SU TARTISMALARI
  -
  SANA NE
  -
  30-11-2013 15:42:42 -4

  EN IIYYII BBIILLGGII SSIITTEESSI

 4. #4 damla
  -
  zéykér @şktır
  -
  26-12-2013 19:16:48 -8

  süper bişey yaaaaa

 5. #5 burası süper bir site
  -
  selen yaren özalp
  -
  05-01-2014 18:18:27 +3

  arkadaşlar ben hiç birinizin yorumunu yeterli bulmadım bence türkiyenin değil dünyanın en güzel sitesi burası benim bilişim teknolojilerden bir performans ödevim vardı ve bu sitenin hepsini yazdım öğretmenime götürdüm öğretmenim beni tebrik etti çünkü hiç bir arkadaşım bu kadar uzun yazmamıştı hep kısa kısa ve hiç bilgi yoktu içerisinde açıkçası onların hazırladıkları performans ödevini hiç beğenmemiştim ama onların kalplerini kırmamak için yalan söyledim benden bile güzel olmuş dedim onlarda havaya uçtular tabii bunu görebildim ama iğrençti bunu onlara söylemek istiyorum ama bu yıl onlar burda değiller bu bu yıl yaşanan bir olay ama bu anı yaşandıktan hemen 2 gün sonra burdan taşındıkları için onlara gerçeği de söyleyemedim çok üzülüdüm nasıl bu kadar iğrenç bir yazı ve nasıl bu kadar gereksiz bilgiler yazmışlar bende öğretmenimizin onların performansını okurken yaşadığı duygu anlatılıp tarif edilebilecek kadar değil öyle iğrenç bir yüz ifadesi takındı ki sormayın arkdaşlar yani ben 100 aldım onlarda 10 aldılar onlarda bende bu notu haketmiştik değil mi bana katılanlar var mı

 6. #6 of süper yaa
  -
  sedat
  -
  07-01-2014 17:51:47 +1

  arkadaşlar performans ödevimi buradan yaptm süper çok saoolun var olun :)

 7. #7 Abi iyimiş ya
  -
  Neymar
  -
  07-01-2014 21:20:53 -1

  çok güzel teşekürler

 8. #8 harikasınız ya
  -
  yağmur demet
  -
  25-03-2014 17:28:13 -1

  bunu çok arıyordum.canlarım teşekkürler bu arada süheyla gürbüz benim öğretmenim ona teşekkür ediyorum yaaaa

 9. #9 :))
  -
  ---
  -
  04-05-2014 21:37:36 -1

  güzel bir site sağolun,

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]