Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Plazma Teknolojisi Nedir

Plazma, birbirine eşit sayıda bağımsız elektron ve pozitif iyonlardan oluşan elektriksel anlamda Nötr, yüksek iyonize edilmiş gaz karışımının farklı bir hale dönüştüğünde kendisine verilen isimdir. Bu açıdan bakıldığında maddenin katı, sıvı ve gaz dediğimiz üç halinden farklı bir haldir.

Cihaza elektrik verildiğinde bu bölmelerin içindeki özel karışım gaz, maddenin üç halinden farklı olan plazma haline dönüşür ve görünmeyen UV ışını yayar. Bu ışın kırmızı, mavi ve yeşil fosfor tabakasına çarparak görünür ışığı ve renkleri oluşturma yöntemi ile diğer televizyon teknolojilerinden farklılaşır.

Plazma teknolojisinde her pikselde içleri özel bir gaz karışımı ile dolu düşük basınçlı kapalı cam bölmecikleri vardır. Bu ufak plazma bölmelerinin ardında kırmızı, mavi ve yeşilden oluşan renkli fosforlar bulunur.
Plazma Teknolojisi NedirManyetik Alandan Etkilenmez

Işık ve renk standart televizyonlarda elektron ışınları kullanılarak oluştuğundan ekran manyetik alanlara karşı hassastır. DolayısIyla hoparlör gibi içinde kuvvetli mıknatıs bulunan cihazlar televizyona yaklaştırıldığında görüntüde bozulma olur. Plazma teknolojisinde ise ışık ve renk farklı bir yöntemle oluşturulduğundan manyetik alanlardan etkilenmez.
Manyetik Alan

Hem TV Hem Bilgisayar Monitörü


PC monitörlü olarak da kullanılabilen Plazma TV, özellikle bilgisayar ekran kartınızda DVI desteği varsa DVI girişi ile görsel açıdan çok kaliteli dijital data transferini de gerçekleştirir.
Plazma Televizyon


TFT

TFT Teknolojisi Nedir ?

Likit kristal 1888 yılında Avusturyalı bitkibilimci Fredreich Rheinizer tarafından keşfedildi. Sabunlu suya benzeyen bu yarı katı yarı likit madde 1960'lı yılların ortalarında farklı bir özelliği ile ön plana çıktı.

Dışardan verilen bir elektrik akımımile uyarıldığında likit kristaller, üzerinden geçen ışığın özelliğini değiştirebiliyordu.

TFT LCD iki cam tabaka arasında likit kristal ile doldurulmuş sandviç benzeri bir yapıya sahiptir.

Bir tarafta rengi oluşturan renk filtreleme camı, diğer tarafta ise TFT camı mevcuttur. Renk filtreleme camı arasındaki voltaj farkına göre likit kristaller hareket ederler. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bunun sonucunda farklı oranda ve parlaklıkta renkler gözümüze ulaşır.

Plazma Teknolojisi NedirPlazma Teknolojisi Nedir

Yüksek Hızda Ekran Tazeleme

Daha yüksek hızda ekran tazelelenmesi görüntülerin ardında oluşabilen gölgeleri engeller, daha keskin ve gözü yormayan görüntülerin ekranda oluşmasını sağlar.
Plazma Teknolojisi Nedir500 cd/m2 parlaklık oranı 16,2 milyon renk gösterimi.

TFT


Geniş Kullanım Alanı
TFT - LCD Teknolojisi Nedir? Hem TV, Hem Bilgisayar Monitörü Yüksek Hızda Ekran TazelemeYüksek Parlaklık Oranı Geniş Kullanım Alanı
Mutfaktan yatak odasına salondan ofislere mağazalardan vitrinlere kadar geniş kullanım alanına sahip olan TFT-LCD Televizyonlar farklı gereksinimlere yanıt verir.
İşyerlerinde, vitrinlerde
Mutfak, yatak odası, oturma odasında
Ofiste, çalışma odasında
Arabada

Kaynak : www.vestel.com.tr

Facebook Google +1 Tweet

3 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 şikayet
  -
  sümeyye
  -
  01-01-2014 22:15:26 +3

  plazmanın teknolojideki kullanım alanını istemiştim bunu değillllll

 2. #2 iltifat
  -
  yasemin
  -
  22-09-2014 17:45:19 0

  plazmanın iyi olmadığını inkar eden yok plazma en iyisi diyenler beğensin

 3. #3 şikayeeet
  -
  defne
  -
  10-01-2015 23:58:48 +1

  plazmanın kullanım alanlarını daha düzgün ve işi yarar açıklamanızı temenni ediyorum.
  Akşam şerifleriniz hayırlı olsun.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]