Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Kredi kartı kullanıcıları dikkat!

kredi kartıUzmanlar bu yüzden vatandaşlara, yaptıkları alışverişleri kasada öderken, kartın banka cihazı dışında bir makineden geçirilmemesine özen göstermelerini tavsiye ediyor.


Günlük hayatın vazgeçilmez parçası haline gelen kredi kartlarının kullanımı bayram alışverişlerinin etkisiyle daha da arttı. Böyle zamanlarda 'kopyalama' tarzı dolandırıcılık olaylarının sıkça yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları uyarıyor: "Kartınızın, bankaların POS (Satış Noktası Terminali) makinesi haricindeki cihazlardan geçirilmesine izin vermeyin." Kart kopyalama, lokantada hesap ödemek için kullandığınız zamanda veya alışveriş merkezlerinin bilgi sistemine girilerek de yapılabiliyor.

AMAN DİKKAT
Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, "Eğer hesap ekstresinde yapmadığı alışverişi görmek istemiyorsa, kasada ödeme için kartını uzatan kimse, kasiyere 'lütfen POS harici cihazdan geçirmeyin', diye tembihlesin" diyor.

Bazı alışveriş merkezleri ve marketlerde, yazarkasadan otomatik fiş kesme, müşterilerin kampanyalardan haberdar edilmesi ve tüketim eğiliminin ölçülmesi gibi sebeplerden ötürü kredi kartları yazarkasanın yanında bulunan bir başka cihazdan daha geçiriliyor. Şirketin kendi bilgi sisteminde sakladığı bu tür bilgiler, artniyetli kişiler tarafından sanal ortamda şifreleri kırılarak çalınabiliyor. Gima'da buna benzer bir olay yaşanmış, bu yüzden 9 bin civarındaki kredi kartı iptal edilmişti. Mağaza, kart sahiplerinin kaybını karşılayacağını açıklamıştı. Türkiye'de halen alışveriş ve bankacılık işlemlerinde kullanılan plastik kart sayısı 82 milyonu aşıyor.

İKİNCİ CİHAZA TAKTIRMAYIN
Son zamanlarda kartlarla ilgili en fazla risk taşıyan konuların başında, kartın alışveriş sırasında POS cihazından başka yazarkasa gibi ikinci bir makineden geçirilmesi geliyor. Daha önce yaşanan sahtekarlık olayına rağmen uygulamanın devam etmesi, tüketicileri endişelendiriyor.

Tüketiciler Birliği Başkanı Deniz, "Kartın ikinci bir cihaza takılması büyük risktir. Bu şekilde, kart bilgileri kopyalanabilir, depolanabilir ve sonrasında başka amaçla kullanılabilir. O yüzden kartın başka hiçbir cihazdan geçirilmesine izin verilmemeli." ifadelerini kullanıyor. Bütün bankaların plastik kartlarıyla ilgili işlemleri yürüten Bankalararası Kart Merkezi de bu konuda yapılan usulsüzlüklere karşı uyanık olunmasını istiyor. Şifre ve güvenlik numarasının önemini vurgulayan merkez, bu bilgilere kart sahibinden başka hiçbir kişi veya kurumun sahip olmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Nelere dikkat etmeli?
* Kredi kartınız kaybolduğu veya çalındığında vakit geçirmeden kartı aldığınız bankayı arayıp iptal ettirin.

* Çalıştığınız bankanın müşteri ilişkileri biriminin telefonlarını ajandanızda veya cep telefonunuzda bulundurun.

* Büyük iş merkezlerinde kredi kartı kullanırken inprint veya POS makinelerinde kredi kartınızı, kullandıktan sonra alın.

* Tanıdık ve bildik yerlerde alışveriş yapın.

* Alışverişlerinizden sonra müşteri nüshalarını saklayın ve aylık ekstrayla karşılaştırın.

* Şifrenizi hiçbir şekilde banka yetkilisi olsa bile kimseye söylemeyin.

* Eğer öğrenildiğini düşünüyorsanız, hemen değiştirin.

* Kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yapmamaya çalışın.

* Kartın POS makinesi haricinde bir başka cihazdan geçirilmemesine dikkat edin.

* Turistik yörelerde, benzinci, halıcı, araba kiralama şirketleri, oteller ve kuyumcularda kredi kartınızı kullanırken dikkat edin.

* Yeni kredi kartınız size belirtildiği zamana kadar gelmez ise ilgili bankayı arayıp kartınızın durumunu sorun.

Kart ATM'de sıkışırsa görevliyi bekleyin
Banka kartları üzerinden yapılan dolandırıcılıkta bankamatikler bozularak yapılan da giderek yaygınlaşmaya başladı. Daha önce kart girişini bozduğu para ödeme makinesine (ATM) bir kimsenin girdiğini gören dolandırıcı, hemen arkasına geçerek sıraya girmiş gibi davranıyor. İşlem yapan kimse kartı sıkışınca yardım önerip 'şifresini' öğreniyor. Kart çıkmayınca da ikisi bir ayrılıyor. Ancak daha sonra makineye gelip kartı kendi yöntemiyle çıkararak, hesabı boşaltıyor. Film senaryosu gibi gelen bu olay, herkesin başına gelebilir, tanınmış bir isim bile olsa.

Sendikacı kimliğiyle tanınan işadamı Atıf Ketenci de böyle bir olayın son kurbanlarından birisi. Ziraat Bankası Yeşilyurt şubesindeki ATM'den para çekmek için kartını makineye yerleştiren Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası Başkanı Ketenci, ekranda, "Kartınızda manyetik bir sorun var." yazısını görünce işlemden vazgeçti. Kartı geri almak istedi; ama kart yuvaya sıkışmıştı. Bir süre uğraştı; ama kartı geri alamadı. Bu sırada hemen arkasında 50 yaşlarında şık giyimli bir bey bekliyordu. Ketenci'nin emekli olduğunu düşündüğü şahıs, "Kartı almanız için tekrar şifreyi yazıp iptale basın." dedi.

Sol eliyle numaraları kapatmaya çalışan Ketenci, şifreyi yazdı ama nafile. Ketenci, kartı iptal ettirmek için 15 dakika uzaklıktaki işyerine gitti, ancak bu süre içinde hesabındaki para çekilmişti. Bankaya durumu aktaran işadamına gelen cevap ise, "Üzgünüz, şifre sorumluluğu size ait, yapabilecek bir şeyimiz yok." oldu.

Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz ise bankaların da müşteriyi korumak için gerekli önlemleri almak zorunda olduklarına vurgu yaparak, "Bankaların ATM ile iletişimi olmalı. Bu örnekte mağdur, güvenlik eksikliği var gerekçesi ile tüketici mahkemesine başvurabilir." dedi.

Toplam 82 milyon adet kredi ve banka kartı var
Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre Haziran 2006 tarihi itibarıyla Türkiye'de, 31 milyonu kredi kartı, 51 milyonu banka kartı olmak üzere toplam 82 milyon kart kullanımda bulunuyor. Kredi kartları pazarında halen 15 bin 531 ATM (Otomatik Ödeme Makinesi) ile 1 milyon 239 bin 518 POS çalışıyor. Aynı dönem itibarıyla, kredi kartı ile yapılan alışveriş miktarı 50 milyar 171 milyon yeni lirayı buldu. Kartlı satışlarda yüzde 16,5 ile market ve alışveriş merkezleri ilk sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 15,7 ile akaryakıt istasyonları, üçüncü sırada yüzde 9,6 ile giyim-aksesuar sektörü geliyor.

Facebook Google +1 Tweet

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]