Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Neden önce Hz. Ali değil de Hz. Ebubekir Halîfe oldu?

Hocam, bize biraz Hz. Muhammed sonrası dönemi anlatmanız mümkün mü? Meselâ neden ilk Hz. Ali değil de Hz. Ebubekir halife tayin edilmiş? Açıkçası Hz. Muhammed sonrasını çok merak ediyorum, ama size tam bir soru yöneltebilecek kadar birikimim yok. Çağla Çayır

CEVAP: Evladım, bu konu seni neden ilgilendiriyor? 1400 yıl önce vuku bulan siyasi bir olayı bu güne taşımak ne fayda sağlar? Tarihin seyrini mi değiştireceksiniz? Bunu kaşıyanlar, sadece bölünmeye hizmet etmiş olurlar. Şunu iyi bilin ki İslâm'da saltanat yoktur. Bir kere Hz. Ebubekir tayin edilmedi, seçildi. Hz. Peygamber'den sonra niçin Ali halife olacakmış? Peygamber saltanat mı kurdu ki amcasının genç oğlu ve damadı Ali halife olsun? Eğer Hz. Ali Peygamber'in damadı ise Ebubekir ve Ömer de onun en yakın arkadaşı ve kayınpederleridir. Ebubekir'in de, Ömer'in de kızı Peygamberimizle evli idiler. Osman ise ardı ardına Peygamberimizin iki kızı ile evlendiği için kendisine Zinnureyn (iki Nur sahibi) sıfatı verilmiştir. Hz. Ali onlara göre daha gençti. Allah önce Peygamber'in mağara arkadaşı Ebubekir'i halife yapmakla İslâm'da saltanat olmadığını gösterdi. Eğer Ali halife olsaydı hiç kuşkusuz teokratik bir saltanat kurulacaktı. Her şey Allah'ın takdirine bağlıdır. Allah öyle nasib etmiş. Dört halifenin dördü de Peygamber'in çok yakın arkadaşı idi. Bunların Peygamberimizin ardından yönetici olmalarını Allah takdir buyurmuştur. Yaşlarına ve tecrübelerine göre önce Ebubekir, ardından Ömer, ardından Osman, ardından da Ali Halife seçilmekle bu İlâhî takdir yerini bulmuş ve halk yönetiminin temelini ve ilkelerini koymuş olan Hz. Muhammed'in dini de saltanat sistemine çevrilmemiştir. Peygamberimizden sonraki dönemi öğrenmek istiyorsanız Ahmet Cevdet Paşa'nın 'Kasas-ı Enbiyâ'sını, Taberî'nin 'Milletler ve Hükümdarlar Tarihi'ni okuyun.

Süleyman Ateş 01.07.2007 Vatan

Facebook Google +1 Tweet

333 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 Sorma
  -
  16-12-2010 05:15:40 +136

  Evet saltanata dönmemiştir.. Emevi ve abbasiler gökten düştü.. Yezid muaviye yerden çıktı

 2. #2 HZ.MEHDİ
  -
  02-03-2011 19:48:52 +156

  SALTANATI BAHANE EDİP DURUYORSUNUZ ÇÜNKÜ BAŞKA BİR CEVABINIZ YOK HALİFELİK HZ. ALİ NİN HAKKIYDI VE O HAK ELİNDEN ZORLA ALINDI NEDEN HZ.ALİNİN HAKKIYDI ÇÜNKÜ HZ.ALİ 1)KABENİN İÇİNDE DOĞMUŞTUR 2)KÜÇÜKYAŞTAN BERİ HZ.PEYGAMBERİN YANINDA BÜYÜMÜŞTÜR 3)HZ.MUHAMMED PEYGAMBER OLDUGUNDA İLK İNANan 5 KİŞİDEN BİRİYDİ VE HZ.MUHAMMED ONUN HAKKINDA O BEnim vasim ve velimdir demiştir 4)kuranda hz.ali hakkında 300 den fazla ayet inmiştir.

 3. #3 yusuf yelturk
  -
  21-06-2011 22:49:43 +151

  peki bu saltanatlıkdegil peygamber efendimiz neden benden sonra yol gösterici alidir diye buyurdu halife olmayacaktı madem niye size iki agır büyük emanet bırakıyorum biri kuran biri ehlibeyitimdir dedi kuranda hz ali peygamber efendimizi güçlendirmek icin yaratıldıgı yazmıyormu yani islamiyeti yaymak icin bunlar bahane baksaniza adam tarihi niye karıştırıyon dıye kızıyor elbetde hepımizin gidecegi yer aynı ayrım yapmayalım ama nediyor peygamberimiz sizlerin icinde en nurlu olanınız benim evlatlarıma ehlibeytimi encok seveninizdir.

 4. #4 xxx
  -
  24-06-2011 20:39:00 -48

  kardesim sunniler de sii leri haksiz cikaralim derken GEREKSIZ olaylara dayanmaya calisisyorlar bu d yalnistir Sii elr de de on yargi baya vardir ...

  simdi onemli bir konu var onu arz edeyim kardesh hz ALi nin KABE de dogmasinin hilafete nass oldugunu soytluypor adamim KABE de dogmasiyla hilafete layiktir demen arandaki alaka nedir ? ne alakasi var orada dogmasiyla halife olmasinin

 5. #5 cevdet tosun
  -
  26-07-2011 16:47:37 +121

  halifelik ,Allahın taktiri ile Hz Ali ye verilmişti.çünkü hiç bir peygamber ,kendisinden sonra ne haliniz varsa görün,1000 parçaya bölünün diyemez,her peygamberin mutlaka vasisi vardır,nasılki hz musa kendi yerine hz harunu bırakıyorsa ve buna rağmen halk,haruna değilde buzağıyı tanrı ediniyorsa peygamberde kendisinden sonra kıyamete kadar birilerini tavsiye etmesi farzıdr.hz Ali hakkıdna binlerce ayet ve hadis varken onu görmemezlikten gelen zavallılar.sizlere soru,
  bir yerde cumhurbaşkanı öldüğünde saygıdan dolayı 3 gün yas mı tutulur yoksa cenazeyi gömmeden cumuhrbaşkanı mı seçilir,*? işte sunni zavallılar bu gerçeği göremeyecek kadar kördürler.ve peygamberin cenazesi meydandayken beni sakifede toplanıp halife seçecek kadar zalimdirler.ve diyecekler4ki bunlar peygamberin en yakınıdır. hayır.kendisinden sonra ehlibeytine yapılanları tek tek yazarsak ciltler dolusu kitaplar oluşur.o yüzden ne mutluki peygamberin 2 emanetine ayn ıanda sahip çıkanlara....

 6. #6 ismail
  -
  11-10-2011 19:59:50 +41

  yazılanlara dikkatli bakın anlarsınız peygamberimizin ASM en yakınlarına düşman olunurmu

 7. #7 Ya Ali
  -
  28-11-2011 12:12:10 +119

  bir gün bana Ahmet ibni Hambel’in Müsned kitabından gadir-i hum olayını anlattı. Ben bu olayı duyduktan sonra bende oluşan o merak ve araştırma duygusuyla üstatlarımdan birinin yanına gidip ona: acaba peygamber efendimiz son haccında Hz. Ali’yi kendisinden sonra, bütün Müslümanların önderi olarak açıklamış mıdır? O, hayır böyle bir olay tarihte vuku bulmamıştır! Dedi. Ben şaşkın bir biçimde tekrar sordum böyle bir olay olmamış mıdır? O, eğer böyle bir olay olmuşsa da peygamber, Ali benim dostumdur, demiştir. Başka bir şey değil!
  Ben tekrar sorma gereği duydum: acaba peygamber o kadar insanı kızgın güneşte, bu kişi benim dostumdur demek için mi topladı? Acaba insanın aklı bunu kabul eder mi? O, benim bu sorularıma karşılık bir cevap veremedi.


  Ben Şia olduktan sonra, beni eleştirerek neden Şia oldun diye sordu? Bende ona, senin kendin beni Şia ettin dedim. Çünkü benim sorularıma cevap vermediniz. Ben aklım karşısında sorumluyum.

 8. #8 Hakan Kocatürk
  -
  29-11-2011 14:59:06 +19

  Bu konunun daha net anlaşılması için Peygamberimizin dinlenmeye durduğu Gadir Humda hutbe irad etmesinin sebebini açıklayan kaynaklar olayı şöyle anlatmaktadır. Peygamberimiz Veda haccından bir müddet önce Hz. Ali’yi Yemen’e vazifeli olarak göndermişti. Hz.. Ali Veda haccında Peygamberimizle buluşacaktı. Hz. Ali, Mekke'de Rasûlullah'la buluşmak için Yemen'den dönü¬şünde biraz acele ederek önden gitti. Askerlerin başına arkadaşlarından birini vekil bıraktı. Bu vekili de Hz. Ali'nin Yemen'¬den getirmiş olduğu kumaşları askerlere dağıttı. Askerler bu elbisele¬ri giydiler. Mekke'ye yaklaştıklarında Ali onları karşılamaya çıktı. Bir de baktı ki, Yemen'den getirmiş olduğu elbiseler, askerlerin üze¬rinde... Vekil olarak bıraktığı komutana kızarak:
  — Yazıklar olsun sana! Bu nedir? Diye hesap sordu. Vekili şu ceva¬bı verdi:
  — İnsanların araşma geldikleri zaman askerlerin biraz düzgün kı¬yafetleri olmalarını istedim. Onun için onlara bu elbiseleri giydirdim.

 9. #9 Hakan Kocatürk
  -
  29-11-2011 15:02:28 +29

  Yazıklar olsun sana! Bunlar Rasûlullah'ın yanına gitmeden, elbiseleri üzerlerinden çıkar.Bunun üzerine askerlerin üzerindeki elbiseleri çıkarttırdı ve tek¬rar yerlerine koydurdu.Bunun üzerine askerler, Hz. Ali'nin kendilerine yaptığı bu mua¬meleden şikayetçi oldular.İbn İshak, Ebu Said el-Hudrî'nin şöyle dediğini rivayet etmiştir: «İnsanlar Ali'yi şikayet ettiler. Peygamberimiz onlara “Ey insanlar, Ali’yi şikayet etmeyiniz. VALLAHİ o ALLAH yolunda şikâyet edilmez” dedi. Hac dönüşü Gadir Hum mevkiine geldiklerinde de mola verdi Gadir-i Hum Mekke ile Medine arasında Cuhfe yakınlarında bulunan bir mevkinin ismidir. Orada bir müddet istirahat edip öğle namazını kıldıktan sonra, Sahabilere hitaben şöyle bir konuşma yaptı:
  “Ey insalar! Haberiniz olsun ki, ben de ancak bir insanım, Çok sürmez Yüce Rabbimin elçisi bana gelecek, ben de onun davetine icabet edeceğim. Ben size kıymeti ve mesuliyeti ağır iki emanet bırakıyorum.

 10. #10 Hakan Kocatürk
  -
  29-11-2011 15:04:08 +54

  Birincisi Yüce ALLAH’ın Kitabıdır ki, onun içinde hidayet ve nur vardır. Cenab-ı Hakkın kitabına sım sıkı sarılınız. İkincisi de Ehli Beytimdir. Ehli Beytime muamele hususunda size ALLAH’ı hatırlatırım.
  Efendimiz bu konuşmadan sonra, oradakilere “Sizin veliniz kimdir?” diye sordu.
  “Bizim velimiz ALLAH ve Resulüdür” cevabını verdiler
  Peygamberimizi, “Ey insanlar! Benim müminlere öz nefislerinden daha sevgili olduğumu biliyorsunuz, değil mi?” buyurdu.
  “Evet” dediler Peygamberimiz sualini tekrarladı, yine aynı cevabı aldı. Bunun üzerine Resulullah Hz. Ali’nin elinden tuttu ve şöyle buyurdu:
  “Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır. Allah’m ona dost olana dost, düşman olana da düşman ol. Ona yardım edene yardım et”

 11. #11 Hakan Kocatürk
  -
  29-11-2011 15:05:23 +14

  Bu sözler Hz. Ali’nin halifeliğe tayin etmek için değil Hz. Ali' ye karşı duyulan hoşnutsuzluğun giderilmesi için olaya Hz. Peygamber'in. Müdahale etmesidir. Çünkü Hz. Peygamber, müminler arasında birlik ve beraberliğin bozulmasını istememektedir, dostluk ve kardeşlik havasının devamını ve yerleşmesini arzu etmektedir.Burada verilen bir başka misal daha vardır. Hz Alinin halifeliği döneminde muaviye ile yaptığı savaşın bitiminde daha önce kendini şia diye adlandıran bir grup hz Ali den ayrıldı ve onu Allahım hükümleriyle hüküm etmiyorsun diye kafir ilan ettiler. Hz Peygamberimiz Allahın hikmetiyle daha sonraki sürecte Hz Ali'nin hak etmeyeceği bir suclama ile suclanacağını bildiğinden ümmeti önceden uyarmıştır. Olay budur.

 12. #12 Talha Yetmişbir
  -
  29-11-2011 16:13:11 +5

  Hz Peygamberimiz islama hizmeti geçen her müslülmanı farklı zamanlar övmüştür. Onlara dua etmiştir. hiç bir emeği karşılıksız bırakmamıştır. Hz Ali'ninde islama diğer sahabeler gibi büyük hizmeti geçmiştir. Peygamberimizin en yakınlarından olan Ali hemde damadıdır. Ayrıca diğer sahabelerden farklı cengaverliği vardır. Bu anlamda övülmüş güzide Allah dostlarından birisidir. Birisinin övülmesi onunun halife olmasını gerektirecek bir olgu değildir.Eğer Peygamberimiz onu halife tayin etseydi bunu ap acık bir şekilde söyler daha o günde veda haccında İnsanların Aliye biatını alırdı. Kimsede bir şey diyemezdi. Haşa Peygamberimiz birinden mi cekiniyordu ki bunu yapmadı. Hayır elbet.

 13. #13 mehmet solmaz
  -
  23-01-2012 07:42:12 +15

  Çok şükür insanlar yavaş yavaş düzeliyor. 10 15 yıl önce hz. alinin peygamberliğe daha layık olduğunu savunanlar vardı. 4 halifenin hangisi daha büyük hangisi daha sevgili biz bilemeyiz. yorum yürüten de halt eder. Bazı fitnecilerin çeyrek akıllarıyla onları büyüklük sırasına koymaya çalışmalarına aldırmayın. onlar cennetle müjdelenmiş ve resulullah dan sonra gelen en mükemmel insanlardır. onlardan hiçbiri halife olmak için çabalamamış, aksine bir tanesi senin benim gibi bin adama bedel ilmi ve takvası olan, üstelik te

 14. #14 mehmet solmaz
  -
  23-01-2012 07:43:09 +24

  resulullahın ' Ashabım gökteki yıldızlar gibidir. hangisine uyarsanız doğru yolu bulursunuz.' diye övdüğü sahabelerdir. ( ve hz. Ali ilk üç halifeyi seçenlerin arasındaydı. ve istese bir orduyu karşısına alabilecek kadar da cesurdu.) Şimdi bu sahabelerden daha akıllı olduğunu sanan fitnecilere birşey söylemek faydasız. onlar kıyamete kadar görevlerini yapacaktır. ama diğerlerine diyorum ki ; Resulullah şüphesizki en büyük peygamber dir. ama en son gelmiştir. buda demek oluyor ki sırayla büyüklüğün alakası yok. hangisinin büyük olduğunuda biz bilemeyiz. hepsi resulullahın yolundan giden eşsiz insanlardır.

 15. #15 mehmet solmaz
  -
  23-01-2012 08:17:57 -5

  DÜZELTİYORUM resulullahın ' Ashabım gökteki yıldızlar gibidir. hangisine uyarsanız doğru yolu bulursunuz.' diye övdüğü sahabeler tarafından seçilmişlerdir ( ve hz. Ali ilk üç halifeyi seçenlerin arasındaydı.

 16. #16 AHMET TURUNÇ
  -
  03-02-2012 20:31:11 +20

  1 CİSİ HAYIR ARKADAŞLAR SAHABEYE TUTUNURSANIZ VE BU SAHABE MUAVİYE İSE İŞTE O ZAMAN YEZİDİN KUCAĞINA OTURURSUNUZ
  2 CİSİ PEYGAMBER VEFAT ETTİĞİNDE ONU ORTA YERDE BIRAKIP MALI MÜLKÜ VE MAKAMI PEŞİNDE KOŞTURMAK PEŞİNE DÜŞÜLÜP HALİFE SEÇME VE SEÇİLME HIRSINA DÜŞTÜ SAHABELER
  YALNIZ HZ ALİ NAAŞ İŞLERİYLE UĞRAŞIP PEYGAMBERİ DEFETTİ
  HZ ALİ ONLAR GİPİ YAPSAYDI PEYGAMBER ORTADA KALACAKTI

 17. #17 Mehmet Arslan
  -
  05-02-2012 22:06:24 +51

  Allah(cc) yardımcımız olsun Peygamberim HZ.MUHAMMED (SAV)selam olsun nefis ve şeytan apaçık düşmandır.Arkadaşlar Kuran ı Kerim ortada farzlar ortada müsliman olmak için gerekli olan belli kelimeyi şahadet lütfen hiçbirimiz islamiyeti emeği geçmiş O büyük peygamberle görüşmüş onunla beraber Bu din için savaşmış zaatlara laf söylemeyelim Kuran ı kerimde kurtuluş yolu belli ileride pişman olacağımız sözler söylemek ne üzücü Cennette ismi yazılı peygamberimin cenazesi yerde kalmaz Hz.İsa yı göğe yükselten Allah(cc)herşeye kadirdir nelerden bahsettiğimizin farkına varalım kırmayalım kalpleri biz yüzünden tebbessüm eksik olmayan o büyük peygamberin ümmetiyiz Halifelik yok şuanda Ahir zamandayız dinimize sahip çıkalım lütfen

 18. #18 ali hasan huseyin
  -
  11-02-2012 09:12:11 -25

  hz muhammet'den sonra kim halifelik gorevini yapmistir?benim babammi halife osamana git aileni kayir onlari mevki sahibi yap dedi.halife osman adalet dagitamadigi icin olduruldu.HZ ali sav halifelik gelene kadar zaten muslumanlik bitmis kafirlik artmisti.

 19. #19 mehmet solmaz
  -
  16-02-2012 02:44:44 +4

  Hz. Muhammet (s.a.v) bir gün evinde yatak kıyafetiyle oturmuş, az önce kendisini ziyarete gelen Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer’le konuşuyordu. Bir süre sonra kapı çalınmış ve kendisine Hz. Osman’ın geldiği bildirilmişti,

  Hz. Osman’ın geldiğini öğrenen Hz. Muhammet (s.a.v), hemen başka bir odaya geçerek, üzerindeki geceliği çıkarmış elbiselerini giymişti. Hz. Muhammet (s.a.v)’in bu davranışını gören Hz. Ayşe, elbiselerini neden giydiğini sormuş ve şu karşılığı atmıştı:

  “Osman’dan melekler utanır, ben nasıl utanmam!..)”

  şimdi size bir soru;
  Meleklerin ve resulullahın böylesine saygı bir insana kimler saygı duymaz ????

 20. #20 hz ali
  -
  24-02-2012 09:38:24 +49

  arkadaşlar neden tartışıyorsunuz bunlar böyledir allahın ve hz muhammet tin söyledigini hiç hukmü yokmuş kuran kerimde yazıyor hz ali halife gadir hum olayı Ey Peygamber, sana Rabbinden indirilmiş olan emri bildir bunu ifa etmezsen, O'nun elçiliğini yapmamış olursun ve Allah seni insanlardan koruyacaktır Kur'an-i Kerim: 5, 67) ama bunu kabulenmiyorlar allahımdan teş birşey iştiyorum allah cc herkesi sevdigini yanına koysun ben hz ali ye sonsuz aşkım var ? YA ALLAHU YA MUHAMMET YA ALİ ALLAHIN SELAMI HZ MUHAMMETTE VE EHLİBEYTTİNE OLSUN

 21. #21 abdul aziz
  -
  24-02-2012 16:13:30 +26

  benim ilmi bilgim az sizin yazdıklarınızı okudum bencemademki hepimiz allaha inanıyoruz ozaman onun halife seçtiği o yüce insanların sıralarının niye bu şekilde olduğu bize düşmez onu yüce allah bilir onlar islam için ellerinden gelen herşeyi yapmışlar o dünemdeki eksiler ve artıları geçmemiz gerek madem kalbimiz islam içinse gerekeni yapmamız lazım bugün etrafıma bakıyorum islam için gayret eden gürmüyorum içinde olanlarda takat etmiyor biz böylemi islamı koruyacağız bız hz.muhammedin ümetinden deyilmiyiz islam paranparça olmuş bizler hala neyin peşindeyiz onların isteği birbirimize düşmektir ben kurban olurum islamı ayakta tutana

 22. #22 yasin çelik
  -
  27-02-2012 21:28:18 +17

  herşey allahın takdiridir.hz osmanı lanetleyenlere bir soru peygamberin damadı hz ali ve hz osmandır.aliyi sevipde osmana lanet nasıl okursunuzki aklınıza şaşarım peygamber iki kızını vermiş bu sahabeye doğruluğundan kişiliğinden imanından şüphe etse niye boşamayıpda bir kızı ölünce öteki kızını veriyor.peygamberdemi noksan gördünüz.madem peygamberde noksan var diyorsunuz hz aliyi nasıl vekil kılarsınız.peygamberlik bile şaiibeli olur..bi düşünün

 23. #23 enes ali
  -
  03-03-2012 23:07:43 +41

  ehlibeytide aliyide çok seviyoruz,neden onları sevmeyelim.peygamberin soyunu nasıl görmezden gelelim. asıl şia kardeşlerim ehlibeyti ve hz.ali'yi sanki onlardan başkasının sevmediğine kendilerini inandırmışlar .halifeliğin sırasının ne önemi var hepsi ALLAH dotu cennetle müjdelenenlerden ,asıl sorun bu fitneyi içimize sokup bu güne kadar bizleri birbirimize düşürenlerle mücadele etmemizdir.ben şia kardeşlerimle beraber hac yaptım beraber aynı safa durduk beraber kabeyi tavaf ettik ve hiç birbirimizden ayrılmadık.şimdi neden onları ayıralım.hepimiz elhamdulillah müslümanız kıblemiz bir peygamberimiz bir,kitabımız bir.islam için taş üstüne taş koyandan ALLAH RAZI OLSUN...

 24. #24 abidin aydoğan
  -
  11-03-2012 20:59:47 -21

  hz muhammde son zamanlarıns artık namaz kıldıramıcak hale gelmıs ve namazı ebubekirın kıldırmasını istemişti.ebubekir vefat edecegi zman namazı ömerin kılmasını ve hatta benden sonra ömeri halife olarak dusunuyorum demişti.ömer vefat edecegi zman dediler kı kım halıfe olacak senden sonra bazıları dedıkı oğlun olsun.ömerin cevabı gercekten güzel siz benim cehheneme gitmemi istiyorsun.abdurrahman bin .avf kendi görüsünü acıklayar osman halifeyken aliyle bazen görüs ayrılıkları oluyor sebebi osmanın devlet yönetimlerınde kendı akrabalarını koyması.alinin her ne olursa olsun osmana destek vermesı gerekıyordu bu arada ali osmana biyat etmıstır bunun altını çizmek lazım.osmanın evi kusatma altındayken osmana diyorlar basta ali oğlu hasan hüseyin diyorlar kı halkı örgütleyelim.yine burası cok onemli ali osmanın halifelık yıllarında daima muhalefet görevı yapmıs fakat karsı karsıya gelmemiştır

 25. #25 abidin aydoğan
  -
  11-03-2012 21:08:29 -13

  hasan hüseyin kapıda beklemıstir bu tututm sonuc vermeiştır ısyancılar kapıdan girememiştir ancak yandakı evlerden catılardan girebilmiştir.osman sehıt edıldıkten cesedi 3 gün kalıyor bursa aliinin derhal müdahale etmedi gerekiyordu.osmandan sonra ali secıldı halıfe olarak bazıları kabul etmedı bakın gorus ayrıklarına sebebi aliden osman katillerıın bulunması ve cezalandırlması ali bunun hakkında bir sey yapmadı halıfelık donemı bu sekılde.şimdi bunları kasımak doğru değil böylesi daha hayırlıydı belkı.4 halıfede cennetle müjdelenen sahaberlerdir bu cok önemli hataları olsa bile cennetle müjdelenen sahabelerdır.son olarak sunu demek istıyorum yok ali önce olmalıydı yok neden ebubekır olmus ali dıyenler madem bu kadar cok koymus onlara madem alinin hakkının alındıgını soylıyor once bi alinin yolundan gitsinler namaz oruç camiye gitsınler hiç bir zman sahabe kötülümel doğru değil her ne olursa olsun

 26. #26 ıbrahim
  -
  25-03-2012 05:28:16 +5

  biliyoruz ki peygamberimiz hz aliye demiştir ben ölünce beni yıka defin işimle uğraş diye çünkü ıslamda cenazeyi akrabanin yıkamaşı daha doğru bir davranış Allah en doğru olanı en güzel şekilde yaratmıştır halifelik sırası kesinlikle doğrudur hem buna halifeler hiçbir zaman itiraz etmedi de bizler niye anlaşamıyoruz ki yazık peygamberimizi uzuyoruz belkide Allah bizi doğru yoldan ayırmasın yol ehl-i sünnet yoludur hak mezhepler de bellidir ıslamın farzları sunnetleri de bellidir dikkat edin ki günaha girmeyelim

 27. #27 ersin
  -
  01-04-2012 14:32:12 +15

  hocam gerçekten uslubunuz hiç hoş değil.bide alta şunu okuyun diye yazmışsınız.gercekler açık secik ortada.peygamberimizin dileğiydi hz alinin halifeliği.ama ne oldu ne bitti olmadı.şimdi sen diyorsunki karmaşa bunları karıştırmayın sebep???peygamberimizin ölümünden sonra ne olduda olmadı bunun cevabını verebiliyorsanız verin vermiyorsanız da yorum falan yapmayın lütfen...herkez cevabını biliyor ama kimse söylemeye cesaret edemiyor.çünkü işine gelmiyor ...

 28. #28 sorular ve cevaplarınız
  -
  mehdi dünyada
  -
  05-04-2012 02:29:11 -8

  Bulunduğumuz bu çağ hak ve adalaetin vuku bulacağı Mehdi ve arkadaşlarının mucizelerinin yaşanacağı çağdır. Alevi ,Sünni, Hiristiyan farketmez görmek isterse göreceği çağdadır. Mehdi şuan dünyadadır. Yakın arkadaşlarıda toplanmaya ve dünyada düzeni kurmaya başlayacaklar. yazıları takip edin

 29. #29 VELİYULLAH
  -
  ALİ HAYDAR
  -
  12-04-2012 10:13:38 +10

  HZ.Ali halifelik yapmamıştır.üç halife kendilerini seçmiş devlet işleriyle ilgili dinide kullanmışlar.Allahın rahmeti ve ilmi herşeyi kuşatmıştır.Hz.Muhammed rahmet Hz.Ali ilimdir.Hz.Ali'nin o dönem söylediği sözler akıl üstüdür.üç halife ile dördüncü halife olarak alınması ne Hz.Ali'yi onların seviyesine indirir nede onları Hz.Ali'ye eriştirir.Hz.Ali'i Allah'ın haliyle Hallenmiş doğuştan bellidir.cocukken söylediği sözler var.sözleri hala da evliyalar vasıtası ile günümüze geliyor.cebrail akıl Hz.Ali o akılı açığa çıkaran açıklayandır.gerisi bizide aşar.

 30. #30 bunlar böyle işde
  -
  ZORAN 61
  -
  14-04-2012 17:08:55 +8

  tahta kılıç halid bın velid allahın kılıcıymış madem bu kadr yiğiddii madem bu kadr cesurdu kendısı h.z hamzaya we ya h.z aliye bı kez bıle gavurken teklif edebıldımı teke tek dövüşelım diye ancak hamza efendmz gayri müslimken bıle kımseyı arkadan hancerlememişdir yaa bırakın yaa ali demek yiğidlik demekdir ali demek ilmin baş kentidir ali demek aslanların aslanı demekdir efendımızın cennet kardeşi demekdir

 31. #31 Hz. Ali bu kadarmi acizdi?
  -
  semsi ozer
  -
  14-04-2012 22:14:57 +10

  Her kim ve her neresi olursa olsun Islam icin canini verecek birisi olan Hz. Ali ra. kendinden once gelen 3 halifeye biat etmistir. Simdi biz kim oluyoruzda Hz. Ali ra. icin onun hakkini yedi diyebiliyoruz. Bunu soylemek demek Hz. Ali'ye hakaret etmek demektir. Ustelik, 3 halifeye biat eden Hz. Ali Muaviyeye biat etmemistir de kilic cekmistir.
  Artik bu cekismenin bitme zamani gelmistir.Hz. Ali ra.'in aramadigi hatta aklina bile getirmedigi halifeligi burada tartismak bile dogru degil.

 32. #32 HEM SÜNNİ HEM ŞİA
  -
  recep açıkgöz
  -
  18-04-2012 17:15:07 +6

  Hem sünni hem şia kaynaklar araştırıldığında ve gadri-hum hutbesi araştırıldığında daha sağlam neticelere ulaşabiliriz.Fakat olduki hilafet hz.ebubekir'in hakkıydı imam ali den yine üstün değildir.çünkü imammiyet halifelikten daha büyüktür.

 33. #33 Ya Allah , Ya Muhammed, Ya Ali !
  -
  ezgi
  -
  23-04-2012 21:22:41 +34

  Ya Allah , Ya Muhammed, Ya Ali ! Ben de böyledir .

 34. #34 AKLINIZI BAŞINIZA ALIN
  -
  MÜMİN
  -
  26-04-2012 21:27:40 +2

  BURADA SAÇMA SAPAN YAZI YAZANLARI HALİFELERİ VE SAHABELERİ KÜÇÜMSEYENLERİ ALLAHU TEALA ISLAH EYLESİN.HZ EBUBEKİR Kİ PEYGAMBER EFENDİMİZİN KENDİNE DOST SEÇTİĞİ HZ. ÖMER Kİ İSLAMIN ADALET TEMSİLCİSİ HZ. OSMAN Kİ ALLAH RESULÜNÜN VE MELEKLERİN SAYGI DUYDUĞU İNSANLARA LAF SÖYLÜYORSUNUZ YA ALLAHU TEALA SİZİ ISLAH EYLESİN HZ.ALİ Kİ ŞİMDİ OLSAYDI BÖYLE AYRIM YAPANLARIN VE O BÜYÜK İNSANLARA HAKARET EDEN KAFİRLERE ÇOK KIZARDI.ADAMA BAKYA

 35. #35 Halife
  -
  Hakan
  -
  30-04-2012 06:33:55 +20

  Hz. Fatma öldüğünde vasiyeti gereğince Ebu Bekir ve Ömer cenazelerinde bulunmamaları için geceleyin defnedildi. (Bkz. Sahih-i Buhari c.3, s.39). Ehli sunnet hadisidir bu. bana gore kardeslerimiz tabi ama daha kucuk seviyede bir anlayisa sahip Hz. Fâtıma şöyle dedi: 'Allah ve melekleri şâhid olsunlar ki siz ikiniz beni gazaplandırdınız ve hoşnut etmediniz. Peygamber'in yanına vardığımda mutlaka sizi şikayet edeceğim.' Bunun üzerine Ebu Bekir ağlayarak 'Allah'ın ve senin gazabından Allah'a sığınırım' deyince, Hz. Fâtıma şu cevabı verdi: 'Allah'a andolsun ki kıldığım her namazın ardından sana beddua edeceğim. Buyrun

 36. #36 Halife
  -
  HakanHakan
  -
  30-04-2012 06:36:42 +14

  Ali'ye bir şey söyledi Ömer
  Bunu söyleyen de duyan da saygıya layıktır(!!):
  Eğer biat etmezsen, Mustafa'nın kızı içinde olduğu halde
  Yakarım evini, o evden kimse sağ kurtulamaz.

  "Fâtıma dışarı çıkarak evini işgal edenlere şöyle hitap etti: "Evimden dışarı çıkın; aksi durumda vallahi başımı açarak Allah'a şikayette bulunurum." Fâtıma'nın evine saldıranlar bu tehdidi duyunca dışarı çıkarak oradan uzaklaştılar."(21)
  Mes'udî kendi Tarih'inde şöyle yazar:
  "Sakife'de Ebubekr'e biat edilmesinin peşinden Salı günü biat edenler mescidde biatlerini yeniledikten sonra Ali (a.s) evden çıkarak Ebubekir'e şöyle hitap etti: "Müslümanların işlerini bozdun, bizimle hiç danışmadın ve hakkımızı görmezlikten geldin." Ebubekir ise, "Doğru söylüyorsun; ama ben fitne çıkmasından korktum" dedi."(22)

 37. #37 HALİFELER
  -
  NİHAL ŞAHİN
  -
  02-05-2012 16:53:23 +19

  4 BÜYÜK HALİFEDEN HANGİSİNİN İSMİ ALLAH TARAFINDAN GÖNDERİLDİ

 38. #38 konunun özü
  -
  selman
  -
  05-05-2012 20:20:36 +6

  BU MEVZU SÖYLE ACIKLANMALIDIR GUNUMUZUN ALEVILERININ ÖZÜNDE İYİLİGİ,COMERTLİGİ,YÜREGİNDEKİ HOSGÖRÜYÜ EZİLMİSLİGİ HZ ALİDEN ALMASI,DAHA İYİ DAHA KÜLTÜRLÜ,DAHA AKILLI OLMASINA RAGMEN BİR YERLERE GETİRİLMEMELERİNİDE HZ ALİ DEN ALDIGINI,KADERLERİNDE BİR HAKSIZLIGA UGRADIKLARINDAN DOLAYIDA HZ ALİ SEVGİSİNİN DAHA BASKIN OLUSUNDAN DOLAYI BİZ ALEVİYİZ!!!!BİZ BOSUNA YA MUHAMMED YA ALİ DEMİYORUZ ..KURANDA KENDISIYLE ILGILI BU KADAR AYET GECEN BİR HZ ALİ VARKEN..HZ FATİMA KENDİ BABASI HZ EBUBEKIRE KÜS ÖLMÜSKEN DAHA KONUSULACAK BİR SEYLERDE YOKTUR HERHALDE!!!!

 39. #39 sunni ve sii kardesdir
  -
  nuralem
  -
  16-05-2012 17:03:27 +9

  kardeslerim gelin dinimize sahib cikalim. bizim boyle yapmamiz baskalarinin ekmeyine yag surer. hepsi zaten kiyamette aciklanacak. kardes olalim ve sahibi zamanin (HZ. MEHDI)gelmesi icin dua edelim. lutfen biz hepimiz kardesiz!

 40. #40 mesut dere
  -
  ALEVİLİK
  -
  17-05-2012 18:51:34 +6

  siz sevgili alevi arkadaşlar HaLife Harun-nur Reşid döneminde dört hakiki mezhepten bahsediyorsunuz. Ancak o dönemde üç (3) hak mezhep varken siz (4) hakk mezhepten bahsediyorsunuz lakin o dönemde kronolojik tarihi de ele alacak olursak hanbelilik meezhebi o dönemde hiç yoktu daha doğrusu Ahmet b. hanbel daha o zaman çocuktu. ve belikide daha hiç dünyaya gelmemişti buna ne diyorsunuz...... hiç araştannınız oldu mu bunu ...... nur alem arkadaşımın dediği gibi başkasının ekmeğine yağ sürüyorsunuz. başklarına inanmayın kendiniz araştırınız tavsiyem size ..............

 41. #41 Hz.Ali
  -
  Kaan
  -
  19-05-2012 13:06:16 +13

  Canlarım hiç kendinizi üzmeyiniz ebu bekir ve ömer için Hz.MUHAMMED'İN en yakın arkadaşı deniliyor ancak neden 40 yaşından sonra müslüman oldular diye sorulmuyor:)Hz.Ali tektir islamı yayanların öncüsü ve birincisidir hakkında 300 ayet inmiş daha ne diye inat ediyorsunuz.Yapmayın ALLAH aşkına cehennemde yanasınız inkar etmeyiniz kabülleniniz.

 42. #42 bu insanları anlamıyor
  -
  turan
  -
  22-05-2012 14:53:44 0

  Arkadaşlar yapmayın sizin ötekileştirdiğiniz HZ.Ebubekir Hz.Osman ve Hz.Ömer islam yolunda en az Hz.Ali kadr savaşmışlardır.Birisi yazmış Hz.Osman zamanında adaletsizlik varmış kafirlik artmış adam sanki o dönemde yaşamış gibi konuşuyor.Ya bu kadar önemlimi halifelikte sıra.Yapmayın islamiyetin doğuşunda peygamberimizin yanında yokmuydu onlar.Onları kıyaslama yapmak onları yorumlamak için en az onlar kadar bilğili ve islamiyet uğruna hayatınızdan vaz geçmelisiniz.Hz.Ebubekir islamiyet için servetinden vaz geçmedimi hemde o dönemde.Şimdi kim vaz geçer.

 43. #43 Yazıklar olsun Ehlibeyt'in büyüklüğünü gizleyenlere...
  -
  Mehmet Ali
  -
  24-05-2012 11:18:33 +33

  Peygamber efendimizden sonra bu dost doğru yolu götürebilecek sadece Ehl-i Beyt ve 12 İmam silsilesidir ve bu yolu takip edenlerdir..Halifelik kesinlikle Hz.Ali'nin hakkıydı.Yıllarca biz sünnileri uyutmuşlar,yazıklar olsun alim diye geçinip,Ehl-i Beyt'in büyüklüğünü bizlere anlatmayanlara..Akıl var mantık var..Hz.Ebubekir'i kim seçti,ashab..Hz.Ali'yi kim seçti,Allah..Şimdi sen Allah'ın dediğini bırakıp ashabın peşinden mi gideceksin?İslam dininin liderliğini ancak ve ancak Allah seçer,kullar değil,bize de itaat etmek düşer.Bütün tarikatlar,meşrepler kime dayanıyor,İmam-ı Ali'ye.Ehl-i Beyt'e yapılan ihanetlerin hesabı çok büyük olacak.Ayrıca biz sünnilere Ehl-i Beyt'in büyüklüğünü anlatan Prof.Dr.Haydar Baş hoca'dan Allah razı olsun.

 44. #44 tereddutunuz varsa allahım dogru hayırlı olanı ögrenmeyi nasip et diye dua edin...
  -
  gulnur
  -
  28-05-2012 14:43:13 +9

  öncelikle bişey soylerken yanlış soyluyomuyum söyledgm dogrumu diye bi dusunun.. dogru bildiklernz bazen yalan oluyo gercekligini arastırmadan konusmayın bence yoksa allah korusun kufre girersinz.. ''allahtan en cok korkan alinlerdir'' sözünü hatırlayın çünkü onlar allah korkusundan yanlış bişet soylerim diye emin olmadgı bi konuda yorum yapmazlar.. size tavsiyem eger bi konuda suphe derettude giersenz yada girdiginizde allahım hangisi dogru(hayırlı) ögrenmeyi nasip et diye dua edin. o zaman göreceksnz ki rabbim size dogru (hayırlı) olanı gösterecektir ben hep oyle yapıyorum kimsenin gunahını almak istemem çünkü.. dua en buyuk silahtır unutmayın dua sayesinde insan en yuksek mertebeye yada esfeli safilin(aşagıların en aşagısı)haline geliyo.. insan hayra dua ettiği gibi şer'rede dua ediyo(hadisi şerif) o yuzden bişey isterken hayırlı olanı isteyin...

 45. #45 affeyle yarabbi sen bu aciz kullarını
  -
  mehmet köstereli
  -
  28-05-2012 23:27:03 -5

  yazılanları okudum tek şey söyleyeçeğim dinimizde ibret alınması gereken kardeşlik h.z osman ve h.z alinin kardeşliği bi okuyun ondan sonra bu yazdıklarınızı bir daha gözden geçirin derim

 46. #46 affeyle yarabbi sen bu aciz kullarını
  -
  mehmet köstereli
  -
  28-05-2012 23:31:04 -2

  her mezhepde bazı şeyler farklı anladılır bunları görmemek için cahil olmak gerekir bazı doğruyu öğrenmenin tek yolu kitapımız kuranı kerim değil mi açın okuyun ki doğruyu öğrenip günaha girmeyin

 47. #47 iyi okuyun
  -
  vahit
  -
  30-05-2012 01:04:43 +7

  bakın din kardeşlerim şu bi gercek hiçbir imam yada hoca doğruyu söyleyemez neden doğruyu bilen bılir sonuçları çok ağır olur yer yerinden oynar o yüzden kalbinizi ve aklınızı bulandırmayın eyerki şu anda bunlar tartışılıyorsa demekki sorun olduğu biliniyor ....sadece bir sor hz. ali kaç ayette kaç kez adı geçmiş .ebü bekir osman ve ömer hazretler kaç kez bunları kabul etmeyen lerle tartışmayın onları aydılatın yol gösterin onlarda doğruyu biliyorlar ama ama

 48. #48 velayet alinindir.
  -
  m.ali
  -
  02-06-2012 14:55:17 +11

  Velayet ayeti:
  “Sizin veliniz, ancak Allah, O’nun Resulü ve zikir ederken rüku halinde zekat veren müminlerdir. Kim Allah’ı, O’nun Resulü’nü ve sözü edilen müminleri veli edinirse, hiç şüphesiz, galip gelecek olanlar, Allah’ın taraftarlarıdır.”(Maide: 55-56)
  Rüku halinde iken zekat veren mümin kimdir ?

 49. #49 İMAMİYET VE HALİFELİK - ÖNEMLE OKUYUNUZ..
  -
  Hüseyin ÖCAL
  -
  16-06-2012 15:55:55 +11

  Dostlar , Allah (c.c) nasıl Resul-u Ekrem'in (s.a.v) dostu ise Resul-u Ekrem'in dostuda Ehlibeyt ve Ashabı'dır. Halifelik, Peygamber Efendimiz'den sonra Müslümanlar'ın yönetimini üstlenen kurumdur. Daha Peygamberimizin sağlığında ondan sonra Müslümanlar'ın dünyasal sorunlarını çözecek, dinsel birliğini koruyacak bir kuru­ma gerek olduğu ortaya çıkmıştı.Peygamber Efendimiz bu konuda açık bir kural koyma­mıştır. Ama İmamiyetin ( Ehlibeyt )yolunu açmış ve ' Yolumdur ' diye açıkca belirtmiştir. Halifelik, Ehlibeyt için hakmıdır tabikide haktır, bunu kimse inkar edemez. Peki imamiyet ( Ehlibeyt ), Peygamber Efendimiz'in ashabı olan Hz. Ebubekir Hz.Ömer Hz.Osman bu mertebeye ulaşabilirlermi ? Kesinlikle hayır. İmamiyet,Peygamber Efendimizin tek yoludur.Allah-u Teala'nın ve Kuran-ı Kerim'in İmamlığıdır. İmamiyet bir mezhepten sayılamaz ve mezhepler Kuran-ı Kerim'de yer almamakla beraber islamı yaşamıda temsil edemez.

 50. #50 HALİFELİK - İMAMİYET (ÖNEMLE OKUYUNUZ)
  -
  Hüseyin ÖCAL
  -
  16-06-2012 15:57:05 +16

  İmamiyet yolunun başı Hz.Ali (a.s ) efendimizdir ve bu görev Cebrail (a.s) tarafından vahiy olarak getirilmiştir.Hz. Hasan (a.s) Hz. Hüseyin- Şah-ı Şehida (a.s) tarafından devam ettirilmiş ve son İmam Muhammet Mehdi (a.s) ile imamiyet sonlandırılmıştır. İmamiyet yolu ( Peygamber Yolu ) Hz. Ali Efendimiz tarafından Allah-u Teala'dan aldığı İlim ile donatılmıştır ve İnsan-ı Kamil mertebesinin yolu açılmıştır .. Peygamber Efendimizin Ehlibeyt'i Hz. Cafer-i Sadık'ın hadislerinin islamda en çok hadis olarak bilinmesi ve Pir İmamlar'ın (Ehlibeyt) İslam Alimleri yetiştirmeleri ve bu alimlerin İnsan-ı Kamil mertebelerine erişmeleri ve bu yolu göstermeleri evliyalar erenler dervişler yetiştirmeleri buna güzel bir örnektir.. ALLAH'IN VE PEYGAMBER EFENDİMİZ'İN MÜBAREK İSİMLERİNİ ZİKREDENLERDEN, İMAMİYET YOLUNDA ENEL HAK DİYEN PİRLERDEN,ELHAMDÜLİLLAH DİYEN BÜTÜN MÜSLAMANLARDAN , ALLAH GANİ GANİ RAZI OLSUN ..

 51. #51 selam olsun
  -
  mustafa ipek
  -
  01-07-2012 21:37:42 +22

  yol allah yoludur yol kuran yoludur yok ehlibeyt yoludur... şüphesiz allah bizim bilmediklerimizi bilir... allahım 124. bin peygamberine hz. muhammed mustafa ya ve onun tertemiz ehlibeytine ve gerçek anlamda sahabesine selam olsun...

 52. #52 Kalbim ne derse ben ona inanıyorum...ve Kalbim ALLAH bir Muhammed-Ali diyor.
  -
  Dede Korkut
  -
  04-07-2012 21:01:28 +27

  Yukarıda ki hoca kimse şöyle yazmış;

  Yaşlarına ve tecrübelerine göre önce Ebubekir, ardından Ömer, ardından Osman, ardından da Ali Halife seçilmekle bu İlâhî takdir yerini bulmuş ve halk yönetiminin temelini ve ilkelerini koymuş olan Hz. Muhammed'in dini de saltanat sistemine çevrilmemiştir.

  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s) ' in yanında küçüklükten beri duran ve müslümanlığı ilk inanan insanlardan biri olan ve ilmin kapısını elinde bulunduran insandan daha tecrübeliyse bu ilk üç halifemiz pes doğrusu...bizi aydınlattığı için hocamıza teşekkür ederiz...?

  Ebu süfyan ve hind sahte müslümanların soyundan gelen muaviye isminin başına Hz. kelimesini yakıştıran insanlara Allahından bulsunlar diyorum...Kuran-ı Kerim ve Ehlibeyt yoluna lanet getirenlere lanet olsun.

 53. #53 unutmayınki onlarda BİR BEŞERDİR....
  -
  mehmed
  -
  09-07-2012 13:26:37 -2

  arkadaşlar bizler en büyük eksiğimiz hz ebubekir hz ömer hz osman hz ali nin beşer olduğunu ve hataların olabileceğini ve hataların zamanında vuku bulduğunu anlamak istemiyoruz peygamberimiz dahi hata yapmıştır ve yüce ALLAH onu ikaz etmiştir ,... hz resullah her zaman bende sizin gibi bir beşerim diyordu kurani kerimde bunu tasdik ediyordu .. tamam zamınıda hatalar olduğu açık bir şekilde gerçek ama bizim onlara laf söylememiz kayırmamız yanlıştır.. çünkü ALLAH ONLARDAN RAZI OLMUŞTUR..ALLAHIN RAZI OLDUĞU BİRİSİNİ NASIL KAYIRABİLİRİZ BİR BİRİNDEN ÜSTÜN GÖREBİLİRiZ.. yanlış yapıyoruz arkadaşlar bizler islamımı yaşayacaz yoksa islamı bizi yaşatacak onu bir kere nefsimizde muhakeme edelim .. çünkü ALLAH HERKEZİN HAKKINI VERECEKTİR bırakın bu hilafet sırasını hz ali hz osman hz ebubekir tartışmalarını bizleri geriye götürmekler birşey elde edemeyiz ama kurani kerim önümüzde hiç bir hatası hiçbir hükmü yok olmamaış ona sarılalım...

 54. #54 Kuran ve sünnet
  -
  Mehmet Yaşar
  -
  10-07-2012 13:48:31 +4

  Asıl miras bunlardır.Kimsenin hz ALİ ye hürmeten sünneti terk etmeye hakkı yoktur.Camiiler de ibadet sünnettir.Ama bazı karedeşlerimiz farklı amaçlarla farklı ibadethaneler açıyorlar.Asıl şirk budur.ALLAH korusun tek kuran tek peygamber var.Kimin önce halife olması deilde kimin ve niçin sehid edildiği önemlidir.HZ ALİ de şehid edildi HZ OSMAN da şehid edildi.Her ikiside Efendimizin damatlarıdır.Onlardan birini inkar eden kendisini inkar eder.Bir kısım islam ülkelerinde de malesef HZ FATMA ile ilgili hurafeler doğmuştur ne yazık ki.HZ FATMA PEYGAMBER kızı diye ALLAH AFFETSİN hz ALİ DEN ÜSTÜNMÜ.Müslümanın müslamandan üstünlüğü takvasıdır.DÖRT HALİFE içine EFENDİMİZ gökyüzündeki yıldızlar gibidir demişmi.Zaten bu fitne çılgınlığı halifelerin hayatlarını bilmemekten kaynaklanıyor.ALLAHA emanet olun

 55. #55 bırakın batıl işleri
  -
  fatih akbaba
  -
  17-07-2012 12:39:09 0

  Hz.Muhammed (s.a.v) Efendimizin son peyganber olmasınının ne zararı oldu ki , Hz. Ali Efendimizin 4. Halife olmasının ne Zararı olsun.4 Halife ile ilgili 100 lerce hadis vardır. biraz inceleyin. sakın 4 Halifemizden birine lanet etmeyin. sonra lanete uğrarsınız. sadece biraz inceleseniz kesinlükle Bu mubarek Zatlarla ilgili kötü kelime kesinlikle etmezsiniz.

 56. #56 şahı merdan
  -
  murat yücelen
  -
  18-07-2012 22:26:11 +12

  arkadaşlar islamda ayrışmanın temeli halifeliğe dayanıyor bu kesinlikle inkar edilemez diyelimki hz ebubekir ilk halife olarak seçimle gelmiştir ama hz ali bu seçim yapılırken yoktur ve biat etmemiştir
  diyeceksinizki hz ali hakkı olanı neden kılıç zoruyla almadı ali kutsal şehirlerde kan dökemezdi ve fitne çıkmasını istemedi sabretti ve kırgınlığını içinde yaşadı kaynaklar böyle diyor tarihte gadri hum hutbesi varken hz aişe ile hz alinin savası varken hiç bişey yokmuş gibi davranılamaz bir arkadaş hz osmanla hz< alinin arkadaşlıgından bahsediyor peki hz aişe talha zübeyr ve muaviye bir olup aliyi hz osmanın katillerini korumakla suçlamadımı ehli sünnet alimleri doğruyu konuşsunlar zülffikar boyunlarında birde söyle birşey var hz ali ilk iman eden ERKEK OLMASINA rağmen çocuk oldugu için aklı ermemiştir o yüzden ilk inanan erkek hz ebu bekir dir diyorlar yazıklar olsun bunu ehli sünnetin bazı kesimleri diyor ..

 57. #57 ehli sünnet ehli beyti sever
  -
  necmeddin
  -
  20-07-2012 05:33:33 +8

  evet herkes yazmış bi şeyler ya kardes sünniler hz aliyi r.a hz. Hasanı r.a hz. Hüseyini r.a sever ve büyük saygı gösterir ve onların yaptığı ibadetlerin aynısını yapar namaz ramazan orucu zekat gibi ve hala peygamber soyundan gelenlere saygı duyarlar yani ve buda sünnilerin çocuklarına koyduğu isimlerde açıkça görülür elbetteki hem sünnete uyulacak hemde ehli beyte sahip çıkılacak unutmayın ki islam dininin temelinde hoşgörü vardır kin yoktur

 58. #58 okuyun, bilin ve vicdanınızın sesini dinleyin
  -
  zeyneb
  -
  21-07-2012 12:13:43 +18

  Kur'an ayetleri Ebu Bekir döneminde toplanmadan önce olaylar üzerine gelmiştir. Hepimiz biliyoruz ki ilk ayet "Oku!" idi. Açıp Kur'an ı bakın ilk ayet ne? Hz. Muhammed'in ölümü ertesi Ehl-i Beyt halifeler ve halifelerin komutanları sayesinde eziyet çekmiştir. Saltanat eşit değil halifeliğe deniyor fakat her savaş öncesi Müşriklerle konuşup "Biz kan dökücü değiliz." diyen Hz.Ali ardından çok defa kıyamlara gidilmiştir. Hz. Ömer'in kadın taşlama merasimlerini okumadınız mı? Ya da Velid bin Utbe'nin sihir sevdasını... Okuyun arkadaşlar, Allah'ın adı ile okuyun. Hz.Muhammed Mervan için lanet okumadı mı? Muaviye'ye Yezid'e Mervan'a biat eden halk neydi? Hz.Ali'nin biatlarında tek amaç vardı: İslamiyet devam etsin. Zaten onun derdi makam saltanat olsaydı Hakem Olayında Muavi'ye askerleri Kur'an sayfalarını mızraklara taktığında geri çekilmezdi. Gözleri rahatsızken Hayber'in kapısını yerinden oynatan Ali'nin Allah'tan başka korktuğu ne olabilirdi?

 59. #59 hilafet
  -
  hgaydar aykın
  -
  24-07-2012 19:23:13 0

  Hilafet sıralaması doğrudur.alevi kardeşlerim lütfen ayrım yapmayın.Bakın benim adım Haydar ama Sünniyim.Alevilerde benim kardeşlerimdir.Her şey Allahın takdiri ile olmaktadır...Aradan 1400 yıl geçmiş , bırakın bu safsataları.Hz Ali'de sünni dir.selam Allah Rasulüne olsun

 60. #60 eger hz ali alevi ise bende aleviyim
  -
  mehmet
  -
  31-07-2012 03:46:38 -5

  arkadaşlar olayı karıştırmayalım peygamberizin hayatını okuyan bılır peygamberiz diyor ki butun muslumanların imanını bır kefeye ebu bekır ımanını bır kefeye koyun ebu bekırın kı daha agır gelir diyor olayları karıştırmayın

 61. #61 Anlaşılmamak
  -
  IDHEM
  -
  31-07-2012 21:27:59 +13

  Olup geçmiş olaylar arkasından atıp tutsan ne olur? zalim olan ismine lanet okunan yezid savaşı kazanmış, dini etki altında tutmuş ne yazar? Hiç birimiz o zaman orada değildik. Şimdi ise burdayız. Hz. Alinin yolu hak yoludur. Efendimiz Hz. Muhammed'i gömerken, diğer üçlü yönetimi seçmiştir. Ses çıkartmamıştır Hz. Ali çünkü Candır, bilir ki Hak'da böyle istemiştir.

  Doğru isen kaybetmekten korkmadan yürü, yenildiğini düşünsünler, kendin yenilmediğini bil yeter. Ve unutma Allah zaten senin yenilmediğini biliyor.

  Kerbela'da biz değil siz yobazlar kaybettiniz. İslam sevgidir bilmeyenler bilsin bunu artık.

 62. #62 Hakkaniyet
  -
  Altug
  -
  04-08-2012 19:37:19 +7

  Simdi ilk once hz. Ali k.v. halife olsaydi, digerleri halife olmayacakti. Cunku en uzunu hz. Ali k.v. yasadi. Fark etiysen halifelik duzlemesi onlar vefati ile ilgili idi

 63. #63 Hz.Ali
  -
  Bilmek Gerek
  -
  04-08-2012 19:53:22 +8

  Halifelik Hz. Ali'nin hakkıdır. Akıl yaşta değil baştadır. Yaşı genç dediğiniz Hz. Ali 10 yaşında müslaman olup, dünyaya gelişime babam karar vermediki müslüman oluşuma da karar versin. Diyeecek olgundur.Amr bin Abduved meydanda yokmu karşıma çıkacak biri sözünü 3 kere tekrarladığında Hz. Ali karşısına çıkmasaydı. İslam dinimiz acaba şu an hangi yarımda sınırlarında kalmıştı? Hayber kalesinde sancak kime verilmiştir. Hayber kimin sayesinde fetih olmuştur.Önce bunlara cevap verin. Oturup yapılan hataları sonra tartışırız.

 64. #64 Peygamber (asm) dostlarina iftira atmayin
  -
  Hilal
  -
  05-08-2012 18:46:30 -4

  Sevgili Peygamberimizin (asm) defn isleriyle tabiki ailesi ilgilenecekti, bunlar baskasindan beklenemez. Ensar halife olarak birini tayin etmisken Hz Ebu Bekir ve Hz Ömer'in müdahalesiyle seçim yapildi ve SIDDIK halife seçildi. Halifelik onun hakkiydi, Peygamber efendimiz (asm) hastayken o namazi kildirdi bunu kimse inkar edemez. Kur'an'da ondan övgüyle, dost tabiriyle söz ediliyor. Imamiyet halifelikten üstündür diyen var, bunu demek saçma hilafet o insanin tabiki dini üstünlügünü göstermez. Ama siddik makami imamiyeti birakin sehit makamindan bile üstündür, hz Ebu Bekir'in makami çok farklidir. Ama bizler sünni olarak ehli beyti ve sünneti birakmadik, takib ediyoruz çok sükür. Diger sahabeleri de sevmeye devam ediyoruz. Sia ehli beytten olmayan sahabeye seytan gözüyle bakiyor, ama ALLAh'i ve Resûlünü üzdüklerini bilselerdi hemen vazgeçerlerdi.

 65. #65 Kerbela
  -
  Hilal
  -
  05-08-2012 18:49:14 -5

  @ IDHEM: kerbela'da ehli beyti kim çagirip yari yolda birakti? katledilmelerine göz yumdu? Biz sünniler degil, siz sorumlusunuz kerbeladan. Yezid ise tüm sünnilerin nefret ettigi bir insandir. Bu iftirayi sünnilere attiginiz için milyonlarca sünni mahserde sizden sikayetçi olacaktir insallah.

 66. #66 mehmet arkadaş yazına cvp olsun
  -
  abdurrahman
  -
  07-08-2012 00:10:38 +9

  diyorsunki peygamberimizin hayatını okuyan bilir ve bilmem ne peygamberimiz mademki yol göstericimizdir o halde gadiri hum denilen yerde kendisindne sonra hz alinin halife olmasını istemiş ve herkesin biat etmesini sölemiş bunuda kagıda yazmak istemiş fakat kagıt bulunamadıgı için sözlü biçimde içlerinde hz ebubekir inde bulundugu insnalar orda hz ali nin halifeliğine biat etmişler ken sonradan hz peygamber vefat ettiğinde daha cenazesi kalkmamışken ebubekir ve ömer arasında halifelik kavgası yaşanmışsa nasıl olurda ebubekirin imanından kuşku duymayız ve nasıl olurda halifeliğini tanırız madem ki müslümanız ve madem ki peygamberin her sözü bizim için emir niteliği taşıyorsa tek halife vardır oda hz ali radıyallahu anh dır.

 67. #67 Neden Din Siyaseti???
  -
  Hz.Ebu Bekir, Hz.Ali
  -
  07-08-2012 02:18:23 +5

  Bundan 1400 yıl önce yaşanmış olayların üzerine yorum yapmak bence çok kolay. Yorum olayları ve insanları dışarıdan izleyenlerin ukalalığıdır. Din tekdir. Çünkü Allah tekdir, islam tekdir. Dinde mezhep, tarikat, cemaat gibi ayrımlara gitmek son derece yanlıştır. Bırakın herkesi Allah yargılasın, bırakın Allah sorgulasın, bırakın Allah cezalandırsın. Siz bırakın bu din siyasetini Herkese Hz. Ebubekir 'in sözlerini hatırlatayım. "Hesaba çekilmeden kendinizi hesaba çekin".

 68. #68 Süleyman Ateşe Cevap
  -
  Timur Kılbaş
  -
  11-08-2012 01:14:52 +7

  Süleyman Ateş size sayın kelimesini kullanmak zayii olur. Bir soruya cevap yazarken kinle yazılmamalı,sevgili Peygamberimiz Muhammed'den sonra neden Hz. Ali değilde Ali diye yazarsanız alacağınız saygı bu olur. Gelelim arkadaşın sorusuna neden kinle cahilce bastırmaya teşebbüs ederek metninize başladınız ? sizin Hakka itikatınız var ise böyle kinle cevap yazılmaz siz yumuşak olmaktan yoksunuz. Siz Daha Hz Ali ve ailesini kabullenememişsiniz,siz İlim sahibi olmuş olabilirsiniz lakin insan kalbine özüne yoksunuz. Böyle baktığınız yazınızdan anlaşıyor ilmi bilmenizin anlamı kalıyormu ? ben sizin kadar bilgili değilim ilmini okumadım aklım ve vicdanımla Hakka inanırım.

 69. #69 Süleyman Ateşe Cevap
  -
  Timur Kılbaş
  -
  11-08-2012 01:15:54 +3

  Soru size abesde gelse bir tarihi değiştirmiş köle,saltanat kız çocuklarına ve özgürlük gibi devrimleri gerçekleştirmiş herhangi bir birey yada değer verdiğimiz Hakka yürümüş bir zatı incelik ve saygı içinde anlatmalısınız.Allah sevgisi var ise ? Şimdi büyük merak ile ben soruyorum size neden ilk Allah yolunda yaşı gençte olsa Hz. Peygamberimizin soyu damadı da olsa siz saltanatda deseniz Neden Hz.Ali değilde Sevgili Hz ebubekir olmuştur.. Ayrıca abes gördüğüm metinizde Hz.Aliye karşılık sevgili Hz.Ebubekirin kızı ve Hz.Ömerin kızı Sevgili peygamberimizle evlidir karşılaştırması sizce saçma yersiz olmamışmıdır? Türkçe esnek uzatın istediğiniz yere ne yani Peygamberimize yakın olmak için mi kızlarını Sevgili Peygamberimizle evlendirmişlerdir bu Saltanat değilde nedir? hadi bakalım bunada cevap verin.

 70. #70 Süleyman Ateşe Cevap
  -
  Timur Kılbaş
  -
  11-08-2012 01:16:41 +1

  Süleyman Ateş ilimle tarihi deşip öğrenmekle eğitmenliğinizle kalıtsal mantıkla konuşulmaz,yaşanılmaz bazen kalple gönül ile öğretilerinizi öğretir metnetsiz de olsa sorulara cevap verirsiniz arzu gerçek görülende budur. Dilinizi ince tutun sert tutmayın.. Umarım sorularıma çıkışlarıma incelik sevgi gösterirsiniz. Hoş yaşım genç 40 yaşındayım. Hem Alevi hemde sünni bir aileden geliyorum.. cevap yazarken bunaları dikkate alın ki siz yazmış oldugum cevapla rengi işte belli diyerek geçiştirmeyin.. Beim için Allah yolunda şehit olmuş devrimlere adım yaşam vermiş Değerli Halifeler sıramalada kim olursa olsun benimiçin değerlidir. Sevgiler merakla cevabınızı bekliyorum..

 71. #71 Sealmünaleyküm
  -
  A.kadir
  -
  11-08-2012 05:33:51 -2

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) vefatine yakın hasta olduğu zaman Hz. Emubekir (r.a.) imamlık etttirmiştir.

 72. #72 dogrular
  -
  musluman
  -
  12-08-2012 03:39:00 0

  sız bunları yazanlar once buyk halıfe Hz Ebubekırın hayatına bakın peygamber efendımızın neden Hz Ebubekırı anlatmıstır sohbetlerınde pekı Hz Ebubekır butun servetını kolelere harcamıstır pekı cennetın 8 kapısı neden acılmıstır. bunları okuyun once Hz Alı demedımı kı Hz Ebubekır en cesur olanımızdı demedımı kı o ımanı en kuvvetlımızdır. arastırın bakalım Hz peygamber demedımı tum ınsanların ımanı toplanıp bır kefeye konsa dıger kefeye ıse Hz Ebubekırın ımanı konulsa o daha agır basacak dıye sız oldukten sonra Hz Alının karsısına nasıl cıkacaksınız acaba yazıkkk

 73. #73 Bu nasıl sevmek
  -
  ayyuzlu
  -
  13-08-2012 03:29:34 +1

  Madem hz ALİ ra seviyorsunuz neden onun yaptıklarını yapmıyorsunuz.(namaz kılmıyorsunuz,oruç tutmuyorsunuz,camiye gitmiyorsunuz)Bu nasıl sevgi anlamadım.

 74. #74 halifelik
  -
  yusuf
  -
  13-08-2012 22:03:39 0

  hz ali kıyamette inanıyorumki bu güya kendini seven ama hz alinin yaptığı hiç birşeyi yapmayanaın hepsinden şikayetçi olacaktır.hz ali sizin o cahil kulaktan dolma bildiklerinizden daha farklı biridir.halifeliktede hepsine biad etmiştir.ki önce hz ali olsa ne olacaktı övünecekmiydiniz övünmek dinde nedir peki.bu halifeler sizin dediğiniz gibi birileri olsa dünyada cennetlikle müjdelenilirmiydi.lütfen iyi araştıralım halifelerin hayatını iyi okuyalım.bunalrı çıkarmak isteyen dini bölmek isteyen kişilerdir.düşünün herkes allaha inanıyor ama yok şucu yok bucu diye ayrım yapılıyor.bu bir çelişki değilmidir.akıllı insan böle çelişkilere düşmez araştırır.çünkü allah verdiği akıldan dolayıda herkesi hesaba çekecektir

 75. #75 veli kul
  -
  Muhammed
  -
  14-08-2012 07:14:47 +4

  Arkadaşlar yıllardır biz sunni arkadaşlara kendi kaynaklarından hadisler söylememize rağmen VE kendi kaynaklarını acıp okuma zahmetinde bulunsalar azda olsa olsa birşeyleri idrak edeceklerine inanıyorum. Akıllarını SÜLAYMAN ATEŞ CEVAT AKŞİT VB...lerine kiraya vermesinler.Doğru birdir.Müslümanın fıkhını öğrenmesi farzdır.Bizler gecmişimizi doğru bilmessek geleceye ışık tutamayız.

 76. #76 ehlibeyt sevdalısı
  -
  müslüman
  -
  14-08-2012 11:06:25 +5

  Müslümanlık Kimsenin tekelinde değildir. Kimse Kimseyi kafirliklede suçlayamaz, tüm Müslümanlar ehlibeyti severler fakat hermeshebin kendi görüşleri vardır. Ben bir sünni müslümanım Hz.Ali R.A. i en az bir şii kadar belki ondan dahaçok seviyorum. ve kerbela olayını her duyduğum da ağlıyorum ve Hz. Hüseyinin yanında olmayı hep diliyorum. Ama Hz Ebu bekir R.A. Hz Ömer R.A. yıda Hz. Ali R.A. kadar seviyorum. Huzuru mahşerde ALLAH CC na hasap verirken eğer şiiler doğru itikatta iseler ben islamın şartlarını yerine getirmeye çalışan ve Hz Peyganber sav in dinine ve Ehlibeytine sevdalı olarak ALLAH CC na hesap konusunda Neden Hz Ömer sevdin neden Ebu bekiri sevdin diye beni cezalandıracağını düşünmüyorum Ama Şia Müslümanlarına soruyorum. Ya sünnilerin iddiası doğru çıkarsa ve ALLAH CC size Neden Benim Salih Kullarıma Lanet Okudunuz ve düşmanlık ettiniz ve yine onların katillerini yükselttiniz diye sorarsa sizin cevabınız ne olacak? ALLAH CC a emanet olunuz.

 77. #77 ya muhammed ya ali
  -
  lider_111
  -
  16-08-2012 17:15:23 +6

  4 xxx adlı şahsiyet adam dediğin peygamberimizin ben bir ağaca benzerim kökü fatıma gövdesi ali meyveleri hasan hüseyim dir diyen hz peygamberimizin şanlı soyundan allahın arslanı hz. ali dir.
  Laflarımıza dikkat edlim ltfn.

 78. #78 ehlibeyt sevdalısı kardeşime katılıyorum
  -
  ahmed
  -
  17-08-2012 09:52:46 +1

  TÜM KALBİMLE SÖYLEDİKLERİNE KATILIYORUM KARDEŞİM RASULLULAHI GÖZLERİ İLE GÖRMÜŞ VE ONUNLA HARBE KATILMIŞ ONUN YOLUNDA CANLA BAŞLA SAVAŞMIŞ OLAN ALLAH RASULÜNÜN HALİFELERİ HZ.EBUBEKİR, HZ.ÖMER, HZ.OSMAN VE HZ.ALİ´YE KÖTÜ YÖNÜYLE DİL UZATANLARI ALLAH CEZALANDIRILACAKTIR KENDİLERİNİ ALEVİ OLARAK NİTELENDİREN KARDEŞLERİME SESLENİYORUM BURDAN ALEVİLİĞİN NE MANAYA GELDİĞİNİ BİLMEYEN KARDEŞLERİM VAR OYSA ALEVİLİK ALİYİ SEVMEK VE YOLUNDAN GİTMEKSE HİÇ BİR ALEVİ BENDEN ÜSTÜN´DE OLAMAZ (ÇÜNKİ HZ.ALİ ALEVİLERİN DEĞİL MÜSLÜMANLARIN EMİRİDİR CANIMIZDIR KANIMIZDIR)

 79. #79 ehli-beyt
  -
  hüseyin
  -
  20-08-2012 06:00:58 +1

  Kardeşim her peyagamber kendinden sonra bir halife bırakmıştır.Neden Hz.Muhammed(s.a.a)kendinden sonra halife bırakmasın o halifeyi de Hz.Muhammed(s.a.a)seçmemiştir.Allah Cebrail(a.s)aracılığıyla Hz.Muhammed(s.a.a)'e bildirmiştir.Hz.Muhammed(s.a.a) Gadir-i Hum günü Hz.Ali(a.s)'nin elini tutup kaldırarak'' Ali benden sonra önderinizdir'' demiştir.Hz.Ali(a.s)yi ilk tebrik edenler arasında Ömer bin Hattab vardır.Hz.Ali(a.s)'ye yaklaşık 300 ayet inmiştir.

 80. #80 ehli-beyt
  -
  hüseyin
  -
  20-08-2012 06:08:08 +1

  Hakkaniyet başlıklı altug 1.halife Ebu Bekir ,2.halife Ömer bin Hattab ve 4.halife Hz.Ali(a.s) 63 sene yaşadılar.

 81. #81 hz.ali
  -
  ali eser
  -
  20-08-2012 13:36:06 +5

  peygamberimizin iki göz nuru hz hasan ve hüseyinin katillerine yıllardır hz. maviye hz.yezit die hitap eden kim arkadşımm. ben caferi bir kişi olarak şunu söylüyorumm.hz muhammet s.a.v buyururki .benim veliahtım alidir.bu nedemek?? benden sonra müslümanları yönlendirecek imamda önderde odur demek.ama ogünkü siyasetçiler hz.ömer hz.osman vede hz ebubekir.peygamberin cenazesine neden katılmadılar arkadşlar.hzali peygamber cenazesini defnederken onlar halifelik peşindeydiler.muradıa vardılar.

 82. #82 hz.ali
  -
  ali eser
  -
  20-08-2012 13:50:22 +6

  geçmişle yüzleşmekten neden korkarsın hoca efendi.1400 yıl degil milyonlarca yıl dahi geçse biz caferiler,vede aleviler herzaman maviye vede yezite nahlet okicagız bu böle biline.hz peygamberi çok sevdikleri içinmi iki göz nuru hasan ve hüseyine kıydılar.biz maviye yezit emevi ve abbasi soyuna hiçbi zaman biat etmedik.yavuzun katliamı ortada sivas maraş çorum olayları ortada.kuranda enbüyük günahlardan biri yaradanın verdigi cana kıymaktır;kan dökmek müslümana yakışmaz.nahlet olsun maviye vede yezit fikirlerini uyguluyana.yakılsakta yıkılsakta kesilsekde pirsultan gibi dara çekilsekte dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan.

 83. #83 ehlibeyt
  -
  halil
  -
  26-08-2012 15:11:26 +12

  ben sünniyim hanefi meshebiyim ama hazreti muhammedi çok seviyorum ve onun ehlibeytinide çok seviyorum ehlibeyti üzenlere yazıklar olsun ve ilk halife seçimini tam olarak anlatmayan islam alimlerine yazıklar olsun doğruları saklamayın

 84. #84 Asıl gerçek..
  -
  Bekir
  -
  27-08-2012 22:21:28 +1

  Esselamün aleyküm..
  Arkadaşlar bu kadar yorum içerisinde doğrusu da var yalanı da var uydurmalar da var.. Yalnız gerçek tektir. Alevi arkadaşım kendisine öğretildiği gibi yorum yapıyor, sünni, şii arkadaşımda kendisine öğretildiği gibi yorum yapıyor. Önemli olan asıl gerçeğin ne olduğunu bilmek onu araştırmaktır.
  1- Neymiş Hz. Ebubekir r.a. halifeliği Hz. Ali'den çalmış.. Arkadaşlar lütfen bu kadar cahil olmayalım... Böyle birşey olacak olsa Allah cc meleğine demez mi ki Ey Cebrail git Hz. Muhammed'e söyle Hz. Ebu Bekir halifeliği Hz. Aliden çalacak ona engel olsun.. Gereğini emrettiğimiz gibi yapsın diye emir buyurmaz mı... Bir de başka açıdan bakalım.. Hz. Ebu Bekir cennetle müjdelenen ilk müslümandır. Madem ki kul hakkı yiyecek cennetle müjdelenir mi bi insan? Kul hakkı yiyen bir insan helallik almadan cennete girebilir mi?

 85. #85 yüce yaratan
  -
  ilker
  -
  28-08-2012 14:18:02 -4

  hz alimizi tanıyanlar onun gücünü kudretini bilir ama sizlere çok açıklama yapmak istemiyorum..yalnız şunu bilin hz ali isterse ne sözde halife ebubekir nede diğerleri yaşayamazdı...

 86. #86 Asıl Gerçek 2
  -
  Bekir
  -
  30-08-2012 19:28:11 -4

  2- Bazı arkadaşlar (Aşırı Aleviler) diyor ki Peygamberlik aslında Hz. Aliye gelmiştir. Hz Muhammed ondan çalmıştır.. En basit mantıkla cevap vereyim.. Madem ki Hz. Ali peygamber olacaktı Allah cc. Cebrail as. demez mi ki git Hz. Aliye vahiy götür.. Niye Hz. Muhammede götürsün ki.. Bir diğeri Hz. Muhammed Mirac'a çıktığında madem ki Peygamber Hz. Ali olacaktı Allah cc demez mi ki Ben peygamberliği Ali'ye yolladım.. Senin ne işin var burda diye.... Daha birsürü cevap verilebilir....
  Arkadaşlar lütfen kulaktan dolma sapkınlığa uğramış şeylerle uğraşmayalım... Okuyalım, araştıralım, öğrenelim.. Allah c.c. hepimize akıl, irade vermiş.. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu çözebilecek durumdayız çok şükür..Yalnız, uydurma şeylere kanmayalım.. Lütfen..

 87. #87 etmeyin canlar
  -
  atakan
  -
  31-08-2012 22:01:03 +4

  hepiniz benim kardeşimsiniz ey kardeşlerim birbirinizi anlamamakta ısrar ediyorsunuz kederimden yazacak hiç birşey bulamıyorum ne diyeyim ALLAH cc içeride ve dışarıda birleşmemizi nasip etsin sizleri ALLAH cc emanet ediyorum

 88. #88 hz.MUHAMMED(sav) ve hz. emirül muminin ALİ(as)
  -
  okuyun
  -
  01-09-2012 22:53:01 +2

  hz. ALİ nin halifeliğin tek layık oldugu neden peygamberimizin aşagıda yazacağım hadisi şeriftir halife olması için neden aramayın birçok hadiste gösteriyorki bu sahihtir. gidin ehlibeyt-ehli sünnet ekolleri kitabını okuyun orada kaynaklarıyla tum hadisler geçmektedir. hz. ömerin resurullahın vasiyetini yazdırmasına izin vermemeside var oralarda peygamberimizin naaşını defnetmeye gelmeyipte hz. ebubekiri halife secmedilermi eger öyle deilse kaynaklarla konusun kaynaksız konusan hataya duser. hz aliyi tanıyınki sonra konusun sizin imamınız ebu hanife ise bizimki imam ali ve devamındada 11 tane çocukları ve torunlarıdır. yani hz. alinin iştahatını yapmak imam hanifenin iştahatını yapmaktan hayırlıdır.

 89. #89 hz.MUHAMMED(sav) ve hz. emirül muminin ALİ(as)
  -
  okuyun
  -
  01-09-2012 22:54:55 +8

  a) Buhari, Saad b.Ebu Vakkas’ın senediyle şöyle naklediyor:”Hz.Peygamber(s.a.a) Tebük’e hareket etmeden önce, Ali’yi(a.s) kendi yerine halife olarak bıraktı.Ali(a.s) şöyle dedi: “Acaba beni kadın ve çocuklara halifen olarak mı bırakıyorsun?” Hz.Peygamber buyurdu: “Acaba Harun’un Musa’nın nezdindeki makamına, benim nezdimde sahip olmaya razı değilmisin? Şu farkla ki benden sonra nebi yoktur.”
  Not:Sahih-i Buhari,c.35,s.176,hadis:4416,Tebük Gazvesi babı.

 90. #90 zülfikar zülfikar
  -
  adil
  -
  16-09-2012 22:38:29 0

  sevgili canlar şu acık net gerçeklikle bilinsinki h.z muhammet as gadir humda h.z aliyi yerine vekil vasi tayin etmiştir.ve ben h.z muhammetin ehli beytini canımdan çok sevip gönlümün en güzel köşesine onları kaydettim gerçekler 1400 yıldır saklandı ehlibeyt sevenler bir asır boyunca caoluk cocuk kadın demeden kılaçlardan geçirilip katli vacptir fetvaları bir biri ardınca verilmeye devam etti.bu canlar canlarını verme pahasına ehliyti ali aba aşkından vaz geçmediler.bu bundan sonrada devam edicek ne mutluki muhammetin ehli beytinin yolundayız aşkla canla başla es selamın aleyküm butün canlara yanınızdayım aşkı niyazlarımla saygılarımla

 91. #91 akıl
  -
  sinan
  -
  17-09-2012 04:52:55 +1

  arkadaşlar pırıl pırıl insanalrın şii sünni diye birbirlriyle dalaşmaları akıl alır gibi deyil..çıkarlar mı çatışıyo tepede ne oluyor???aynı ağacın, aynı dalın, aynı meyvasındaki çekirdekleriz...insanlar meyva içinde yer kapmmaya çalışıyor...yok şoyle yok boyle ben müslümanım,dinim islam,kitabım kuran...5 vakitt nammaz kılarım sen 3 vakit kıl o sanin allahla kendi aranda,benim vicdanım da öyle...inanın size yol gosterenlerin çoğu ahirettte yüzünüze bakamıyacaklar utançlarından... koyun olmayın...hakaret etmeyin bir tek kişinin bile kutsal saydığına müslümanlar içinde...aynı meyvadayken dalı kesiyorlar gormüyomusunuz,sonrada ağacı kesecekler??olurmu asla olmaz cünkü allahın koruduğu din asla yere düşmez...malesef islam dünyası kalleş bir oyunda,yüzyıllardır haçlılardan tutum mmisyonerllere kadar fitne fesat giriyor içimize...

 92. #92 türkiyede alevilik
  -
  hasan
  -
  18-09-2012 13:48:42 0

  alevi vatandaşlarımız diyorki hz ali bizim namazımızı kıldı. sormak istiyorum.
  dünyada milyonlarca şii yani hz alinin yolundan gidenler var bunlar camiye gidiyor oruç tutuyor vel hasıl farzları yerine getiriyorlar peki hz ali sadece türkiyedeki.
  alevilerinmi? namazını kıldı bu nasıl mantık bukadar şiiler delide sadece bizim alevilermi akıllı. adam ateist ama sorulunca aleviyim diyor ateist olabilirsin hiç kimse karışamaz kimse birşey diyemez ama sorunca aleviyim diyor işin burası yanlış zaten.

 93. #93 saltanat
  -
  bilinmeyen
  -
  18-09-2012 18:23:27 -4

  ne kadar kötü düşünüyorsunuz hz ali'nin hemen saltanata oturması gerekirdi

 94. #94 Ehli-Beyt
  -
  malik ester
  -
  23-09-2012 11:20:07 -1

  Peygamber sav Hendek savasinda HZ.ALInin rakibi amr bin abduvedi öldürdükten sonra söyle demistir.ALInin bu zaferi ümmetimin kiyamete kadar yapacagi bütün amellerden daha hayirlidir.Siz Sünni arkadaslar buna ragmen ilk üc halifeyi halifelikte haklari olmamasina ragmen HZ.ALIden üstün tutmaya calisiyorsunuz ki onlar GADIR-HUM da HZ.ALIyi ne mutlu sana ibni EBU TALIB biz ve bütün müminlerin mevlasi oldun diyerek tebrik etmislerdir.Ama maalesef Peygamber REFIKI ALAya göc ettikten sonra sözlerinden dönmüslerdir ve ahiretlerini birakip dünyaliklarini istediler.Ispati Peygamberin sav Kevser Süresinde yaptigi aciklamada mevcuttur.Hatta Peygamber sav benden sonra 12 imam gelecek onlara tabi olursaniz yolunuzdan sapmiyacaksiniz demistir.Ama maalesef öyle olmadi.

 95. #95 Ehli-Beyt Sevdalısı
  -
  Nothingness
  -
  24-09-2012 17:23:03 0

  Ebubekir , Ömer , Osman , Muaviye ve Yezit sevene mubarek olsun, Ehli-Beyt bize yeter ..

 96. #96 islam
  -
  ahmed.bedewi
  -
  07-10-2012 16:19:18 +1

  Allah c.c tektir ve hz.muhammed s.a.v onun elcisi ve resülüdür kurhan bir dir . bu gercek herşeye bedeldir. ( islam tek yoldur ve tek kurtuluş tur ve verilen emirleri ve fazları yerine getirmediyiniz sörece ne Allah cc seni sever ve cennetine kabul eder ve)
  tekebur ve gurur ve kin ve nefis iyi amelerin önüne gecer .. Allah cc her şey görü ve duyar ruhundan daha yakın dır insana o herkeseni adaletini saglar dahıtır ama iyi ama kötü bun dan ders cıkarmak lazım..

 97. #97 islam
  -
  ahmed.bedewi
  -
  07-10-2012 16:22:08 +1

  islam tek yoldur ve tek kurtuluş tur ve verilen emirleri ve fazları yerine getirmediyiniz zaman ne Allah cc seni sevmez ve cennetine kabul etmez

 98. #98 müslümanlar kardeştir
  -
  ali akın
  -
  07-10-2012 23:32:41 +1

  bu tartışmalar ancak siyonistlerle misyonerleri sevindirir hatta halimize güldürür 4 büyük insanın hiçbirisine dil uzatmak veya yorum yapmak biz yarım akıllıların haddine düşmez müslümanlar ancak kardeştir bu emre uymamak isyandır dikbaşlılıktır şeytan bunu bizlere hoş gösterir o insanın lanetli düşmanı cehennemde yansak yine bize olan kini bitmez o melunun şimdi onun oyuncağı olmayalım arkadaşlar

 99. #99 Gereksiz Yorum
  -
  Şahin
  -
  11-10-2012 18:07:38 +1

  O kadar gereksiz bir tartışma içindesiniz ki, Allah korusun imanınızla oynuyosunuz.O kadar alim ulema var bu işlerin piri, onlar bile kurcalamıyor, sizemi kalmış.

 100. #100 İMAM HUSEYİN SECERE İMAM ZEYNEL ABİDİN SEYİT OLCAY KÖSE
  -
  OLCAY KÖSE
  -
  27-10-2012 07:52:11 -1

  BÜTÜN AĞAÇLAR KALEM OLSALAR CİN TAYFASIDA HESAP TUTSALAR SENİN FAZİLETLERİNE ULAŞAMAZLAR YA ALİ,,HZ.MUHAMMED,,,,,,,, SİZLER DEĞİLMİSİNİZ SİVASTAKİ İNSANLARI CAMİDEN ÇIKIPTA DİRİ DİRİ YAKANLAR SİZLER DEĞİLMİSİNİZ MARAŞTA ÇORUMDA HAMİLE KADINLARIN KARNINNDAN BEBEKELRİNİ BIÇAKLA KESİP DUVARA ÇİVİLEYENLER HANGİ HALİFEDEN HENGİ İNANÇTAN BAHSEDİOSUNUZ YAPMAMIŞ OLABİLİR Bİ ÇOĞUNUZ AMAA YAPTILAR YAPAN KESİMDE BELLİİ SUNNİ KESİMİİ GÖKTEN KİMSE GELMEDİİ YAPIN DİYE EMİRDE VERMEDİİ ,,,SİZE İKİ CÜMLE MÜSLÜMAN OLAN ANLAR,,HAKSIZLIĞIN KARŞISINDA EĞİLMEYİNİZ,,EĞİLİRSENİZ HAKKINIZLA BERABER ŞEREFİNİZİDE KAYBEDERSİNİZ..HZ.ALİ EBU TURAPP İMAM ALİ SELAM YA ALİİİİ

 101. #101 İMAM HUSEYİN SECERE İMAM ZEYNEL ABİDİN SEYİT OLCAY KÖSE
  -
  OLCAY KÖSE
  -
  27-10-2012 07:59:55 +3

  BEN 28 YAŞINDAYIM AKLIMIN ERDİĞİ GÜNDEN BERİ SUNNİ KESİMİNİ BİR GÜN OLSUN SOKAKLARDA GÖRMEDİM DAĞ BAŞLARINDA RASTLAMADIM HİÇ EZİLMEDİELR HOR GÖRÜLMEDİLER GAYETTE HOŞ YAŞADILAR ,,BİZLER HZ.ALİYİ SEVERİZ DERLER ,,,YALAN SÖYLEMEYİN SEVMİOSUNUZHZ.ALİYİ,,SEVSEYDİNİZ ADINI TAŞIYAN BİR İBADETHANE ADI CAMİDE OLABİLİR AMA YAPMADINIZ80 MİLYONLUK ÜLKEDE VARSA GÖSTERİN BANA MAHCUP EDİN BENİ,,ŞİALAR YAPTRIMIŞTIR SİZLER VARYA CEHENNEMDE YANARSINZIYA,,SİZ DĞEİLMİSİNİZ YAVUZ SULTAN SELİM KÖPEĞİNİN ADINI TAŞIYAN CAMİ YAPTINIZ HER YERDE VARR,,NİYE HAYRDR HZ.ALİ YAVUZDAN DAHAMII KÜÇÜKK KİMSEYİ KANDRMAYINN İHANET SİZDE RESULLULLAHA İHANET EDEN ZİHNİYETTEN NE BEKLENİRKİİ ADAMDA YAKARSINIZ BEBEKLERİDE CİVİLEYİP DUVARADA ASARSINZI HAMİLE KADINLARA TECAVÜZDE EDERSİNİZ HER SUNNİ İÇİN SÖYLEMİORUM YARASI OLAN GOCUNSUN DİYORUM YOLUNA FDOĞRU GİDENE EYVALALH

 102. #102 Süleyman ATEŞ Hocam'a Neden Hz. Ali (a.s)'ın cevabı,
  -
  Hüseyin ÇELİK
  -
  31-10-2012 18:33:27 +2

  Sayın Hocam ben bugün başka bir Gadir-i Hum konusunu araştırmak için ınternete baktım. Size bir sual edilmiş. Bu suala karşı verilen cevabı anlamak mümkün değil. Bizim Anlayıp anlamamız önemli değil, Allahu Teala'ya emrettiği ve Hz Resul-i Ekrem'in (saa) tebliğ ettiği konulara karşı bu yazılar nasıl yazılıyor.
  Sayın Hocam Siz ki İlahiyat konusun da Türkiye'nin ender yetiştirdiği bir insansınız. Bir çok konuda sizin görüşlerinize başvuruluyor. Ben sizin derin görüşlerinize sadece Bir iki Ayeti kelimeyi yazacam, Kuran-ı Kerim'deki Maide 67 nci ayet ve Maide 3 ncü ayet nerede inmiştir ve neden inmiştir.
  Sayın Hocam Bunları yazmamdaki amacım siz bilmiyorsunuz anlamında değil. İşte 1400 senedir İslam dünyasında bir kara leke gibi ve bundan sonra meydana gelen İslam dünayasındaki her türlü ikiliklerin bu SAYIN HOCAM BAŞLANGICI OLMUŞTUR...

 103. #103 Süleyman ATEŞ Hocam'a Neden Hz. Ali (a.s)'ın cevabı,
  -
  Hüseyin ÇELİK
  -
  31-10-2012 18:37:23 -1

  Sayın Hocam ben bugün başka bir Gadir-i Hum konusunu araştırmak için ınternete baktım. Size bir sual edilmiş. Bu suala karşı verilen cevabı anlamak mümkün değil. Bizim Anlayıp anlamamız önemli değil, Allahu Teala'ya emrettiği ve Hz Resul-i Ekrem'in (saa) tebliğ ettiği konulara karşı bu yazılar nasıl yazılıyor.
  Sayın Hocam Siz ki İlahiyat konusun da Türkiye'nin ender yetiştirdiği bir insansınız. Bir çok konuda sizin görüşlerinize başvuruluyor. Ben sizin derin görüşlerinize sadece Bir iki Ayeti kelimeyi yazacam, Kuran-ı Kerim'deki Maide 67 nci ayet ve Maide 3 ncü ayet nerede inmiştir ve neden inmiştir.
  Sayın Hocam Bunları yazmamdaki amacım siz bilmiyorsunuz anlamında değil. İşte 1400 senedir İslam dünyasında bir kara leke gibi kalan ve sonraki dönemlerde meydana gelen her türlü İslam Kavgalarının SAYIN HOCAM BAŞLANGICI ve SERMAYESİ OLMUŞTUR...

 104. #104 nedense saltanat hep islam ülkelerinde.
  -
  nurettin yiğit
  -
  02-11-2012 17:29:46 -1

  peygamber efendimiz saltanak kurmak isteseydi kendi çocuklarından birini halife ilan ederdi. Kaldı ki tüm dini kaynaklarda belirtildigi gibi Hz. ebubekir, hz. ömer PEYGAMBER EFENDİMİZİN cenaze işlerine ve CENAZE NAMAZINA BİLE KATILMAMIŞLARDIR. Bu bilgi tüm alevi ve sunni kaynaklarda mevcuttur. Hz Ali'yi ilan etmesinin en önemli nedeni, ilk müslüman kişi olması olabilirmi sizce? peki yaa peygamberimizin yatağına yatıp ölümü göze alması olabilirmi? sizce bunlar yeter mi? Hz. ebubekir, Hz ömer ve Hz osman büyük bir haksızlık yaparak bugünlere kadar süren sorunlar ve olaylara neden olmuşlardır. Açın VEDA HUTBESİNİ OKUYUN. Allaha emanet olun.

 105. #105 halife
  -
  ali
  -
  04-11-2012 23:18:27 +5

  Hz MUHAMMED son hacında Hz ALİ yi yanına cagırır ve ey muslümanlar bu benim son haccımdır benden sonra veliniz alidir aliyi seven benisever beniseven ALLAH ı sever ALLAHIseven aliyisever ben size iki emanet bırakıyorum kim bunların ipine sarılırsa benim yanıma gelir sarılmayan helak olur demiştir Hz MUHAMMED hastalandığında butun sahabe nin huzurunda ya ALİ bana bir kağıt kalem getir yaz bundan sonra müslümanların halıfesi velisi sensin dediğinde ebubekir,ömer,osman bunun ateşi yüksek ne konuştuğunu bilmiyor diyip ordan kalkıp başka bir evde birbilerine biyat ettiler

 106. #106 ALİYYENVELİYULLAH
  -
  GENCAY
  -
  05-11-2012 01:27:59 +4

  arkadaslardan allah razı olsun Hz. Ali 'ye yapılanları acıklamıstır bana hacet dusmez Amma velakın hoca sıfatındakı mendebur a bi çift sözüm var soruyu soran arkadas duzgun cevap veremedıgın yatmezmıs gıbı bıde sanane tarıhın akısınımı degıstıreceksın gıbı hıtaplar kullanma luxunu nerden buluyosun ukala madem terbiyesızlık yapıcaktında neden burdasın soysuz... bi de bılmısbılmıs sorulara cevap verıyosun mendebur ınsan ... allah doğru yolu ALİnin yolunu bulmanı nasip etsınsın ınsallah belkı azabın hafıfler.....

 107. #107 ANA ĞALEVİ
  -
  hdGhasd
  -
  08-11-2012 18:33:01 0

  Hz.Muhammed(s.a.a)ölmeden öncedediki Allahım sen aliye dost olana dost ol düşmanına düşman. Ondan önce Allah [c.c]Hz.ALİ(a.s)'i halife seçmişti ve bir adam dediki ya MUHAMMED sen senden sonraki halifenin Ali olduğunu söylüyor ve buna inanmamızı mı bekliyorsun .Hz.Muhammed bu benim emrim değil ki bu ALLAH'ın emri dedi. adam medem bu allahın emri o zaman başıma gökten taş düşsün dedi.ALLAH [C.C]gökten küçük bir taş bıraktı ve o taş adamın başına çarpıp adamı 2ye ayırdı

 108. #108 İmam Ali (as)
  -
  Murat
  -
  13-11-2012 16:23:36 +2

  Bismillahirahmanirrahim.
  Selam Hidayete tabi olanlara....
  Süleyman ateş bari kendi kaynaklarını (ehli sünnetin kaynaklarını) araştırsaydında bulunduğu beyanları islami kaynaklara dayandırsaydın.
  Ehli sünnet ve Şia kaynaklarına bakan vicdanlı ve basiretli müslümanlar hakikatin ne olduğuna yakin eder.

  Allahümme salli Ala Muhammed ve ala Muhammmed

  Vessalamu aleyküm varahmatullahi bebarakatüh

 109. #109 hz.ali r.a.
  -
  seyyid
  -
  14-11-2012 16:35:38 -2

  boşa konuşmayın ben ehlibeyttenim yani seyyidim soyum hz ali den gelmektedir. hz. 4 halifedir herkes saygı duyacak onun sırasını resulullah s.a.v. kendisine bizzat söylemiş ve demiştirki ya ali benden sonra halife bırakacağım ama sen ilk olursan peygamber bir krallık kurdu arkasındanda aliyi tayin etti ondan sabredeceksin sıran geldiğinde sendee halife olacaksın demiştir.birde şunu belirtmek istiyorum sahabeleri kıyaslama yapmayın çünkü şu zamanda onların tırnağı olacak kimse yoktur.....

 110. #110 kul isyan şukur suz dur
  -
  allah affeder
  -
  25-11-2012 15:20:10 0

  Bunun sonu yok her gelen dinden sonra insanlar birbirini öldürmüştür fikirleri birbirlerine uymamıştım gelen peygamber leri bile kabul etmeyip oldurmus lerdir. Insan oğlunun yaradilisinda bi bilgisizlik mevcut bilgiyi donatan allah tir yani allah ne istiyor sa tüm kainat o yöne döner buna insan akıl erdirmeye bilgisi yetmez.şunu asla unutmayın bu dünyaya bedeni neyle doldurur yarın allahin huzurunda onu çıkartır önüne koyar sin o an sakin pişman olma getirdiğin senin eserin. Anla allah i düş peşine yoksa yattığı herşey senin peşinde. Sen insansın unutma melekler tüm canlılar secde etmiş önünde yaradilma özünü ara rabbind e.kendini bulacaksın sevda çölünde.!!!

 111. #111 Hz Ali yi anlamak
  -
  mehdisoldier
  -
  27-11-2012 00:25:31 -1

  Hz. Ali eğer ebubekir e karşı gelseydi ki gücü var o zaman islam büyümeyecekti. Herkes bunu kafasına iyice kazısın. Hz. Ali evliyaların başıdır. Allahın aslanı cennet ve cehennemi bölendir. Tarih boyunca enkarne olmuş ve insanlığa doğru yolu göstermek için çaba sarfetmiş Allahın sevdiği kullarından biridir. Hz. Ali ya peygamber yada peygamber yardımcısı olarak zuhur etmiştir. Bunu anlamanız oldukça güç Hz. Muhammed gibi allahın resulunun yanıbaşında kim olabilir? Allahın sevdiği kullar dışında kim yanaşabilir? Hiçbir peygamber havarisi olmadan evliyalar yanında olmadan dünyaya zuhur etmemiştir, etmeyecektir.peygamberliği boyunca Hz. Ali nin yardımları ile müslümanlık daha da kuvvetlenmiştir.

 112. #112 ümmü ebiha ya yapilanlar
  -
  kübra
  -
  30-11-2012 00:51:58 +4

  Esselamualeykum.bizim bir okuma sorunumuz var gerçekten.sadece duyduklarimiza inanırız hiç elimize doğru bir kaynak alıp okumayiz.şimdi benim bir sorum olacak.hz. Muhammed saav min ümmü Ebihasina yani hz.Fatima as. Kim nasıl hakaret ve ölüm ile tehdit edebilir? Ve kim hamile olan hz fatimayi kapinin arasına sıkıştırma curretine sahip olabilir ve bu sebepten dolayı düşük yapmıştır peygamberin kızı.size soruyorum ALLAH aşkına bilmiyorsanız sormayın okuyun ancak inşallah ozaman göreceksiniz gerçekleri. Allah doğru ve tek olan yoldan ayırmasını.

 113. #113 Cehalet
  -
  Caner
  -
  02-12-2012 00:58:08 +1

  ESSELAMUN ALEYKÜM

  Burda aslolan insanların cehaletindeN başka hiçbirşey değildir.Çünkü;DELİNİN BİRİ BİR KUYUYA TAŞ ATIYOR VE 40 AKILLI ONU ÇIKAMAYA UĞRAŞIYORLAR.Herşeyin başı ilimdir.İslam öyle forum sitelerinde tartışılacak bir konuda değildir,sadece kaynak alınabilir.Öğrenmek isteyen arkadaşlara ŞİDDETLE TAVSİYEM açıp kitap okumalarıdır.Burada bu konuyu tartışmakla beraber herkes kendi ırkına,meshebine ve dinine sövmekle,küfür etmekle / ettirmekle kalmıyor;bir o kadar da günaha giriyorlar. EYYYYYYY KİMİ SUNNİ,KİMİ ŞİA HEPİMİZ İSLAM YOLCULARIYIZ,HEPİMİZ ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIZ O ZAMAN BU TARTIŞMA NEDİR?
  1-)BEŞİKTEN MEZARA KADAR İLİM ÖĞRENMEK FARZDIR AÇIN OKUYUN
  2-)SİTEDE SADECE MÜSLÜMAN DEĞİL GAYRİMÜSLİMLERDE BULUNMAKTA HAL HAREKETLERİNİZE DİKKAT EDİN
  3-)BUNLARI KENDİ MENFAATİM İÇİN DEĞİL,ALLAH (C.C.)RIZASI İÇİN SÖYLERİM.
  ESSELAMUN ALEYKÜM

 114. #114 Cehalet
  -
  Caner
  -
  02-12-2012 01:06:29 -3

  Ayrıca TAKLİTÇİLİK YAPMAYIN BUYURULMUŞTUR.

 115. #115 SAYIN OKUYANLAR
  -
  ALİ BİLGAY
  -
  04-12-2012 19:40:03 0

  BİRÇOK KARDEŞİMİZ BU HİLAFET OLAYI İLE İLGİLİ YORUM YAPMIŞ. ÇOĞUNDA ALİ SEVGİNİN OLMASI, YEZİDİ VE MUAVİYEYİ LANETLE ANMALARI GÜZELDİR.LAKİN OLAN BİTEN NE VARSA ALLAH VE RESULUNUN TAKDİRİDİR EY CANLAR. O YÜZDEN HERŞEY YERLİ YERİNDEDİR. KİMSENİN ZULUM YAPTIĞI HAKSIZLIK YAPTIĞI YOK. HEM EĞER HZ. ALİ(K.V.)EĞER DİLESEYDİ ZATEN HİLAFETİDE KİMSEYE BIRAKMAZDI EBU SÜFYAN CEDDİNİDE YERYÜZÜNDEN KAZIRDI. LAKİN O KENDİSİNİ ŞEHİT EDEN KÖLEYE BİLE BİR TAS SÜT GÖNDERMİŞ EĞER BUNU İÇSEYDİ VALLAHİ AYAKLARIMI CEHENNEM KAPILARINA DAYAR ONU CEHENNEME SOKMAZDIM DEMİŞTİR.O HER ZAMAN SEVGİNİN KARDEŞLİĞİN İYİLİĞİN DERVİŞLİĞİN NURUYDU. KİŞİLERDE DEĞİL KİŞİNİN ZULMUYLE SAVAŞTI VE HER ZAMANDA GALİP GELDİ.. O YÜZDEN BENCE NE OLMUŞSA YERLİ YERİNDEDİR. HİÇ BOŞUNA AH EDİP VAH ETMEYE GEREK YOK.. BİZ BAKALIMDA İYİLİKLERİN İNSANI OLALIM HZ. ALİNİN YOLU KURAN YOLU NAMAZ YOLU İSLAM YOLU..EHLİ SÜNNET OLMAYANLARDA ALİ SEVGİSİ BİRAZ NEFSANİ OLUR RAHMANİ DEGİL...

 116. #116 ali bilgay kardeş
  -
  yusuf yeltürk
  -
  06-12-2012 13:46:09 -1

  [b]hayatdaki herşey allahın taktiri bütün canlılar olecek degilmi ozaman biz tutalım herkesi oldürelim zulum edelim inanın biri çıkıp binlerce insan öldürse taşpatlasın 3 5 yıl konuşulur gecer ama sizin bahseddiğiniz sıradan bir insan degil o yüzden asırlardır bu dava konuşuluyor vede konuşulcaktır
  [/b]

 117. #117 Hz Ali
  -
  ender
  -
  07-12-2012 23:01:05 +2

  hz muhammedden sonra hz ali halifedir.bu çoğu kitaplarda yazar sünni kaynaklarda bile .hz muhammed gadir humda bunu resmen söylemiştir. lakin siz sünniler bunu kabullenmek istemiyorsunuz.

 118. #118 müslümanlarkardeştir
  -
  müslümanlarkardeştir
  -
  14-12-2012 02:07:17 +5

  Böyle müslümanlar birbirlerini ayrıştırdıkça birbirlerine sıkı sıkı yapışmayıp safları açtıkça araya şeytanlar fitneciler fesatçılar girer ve şu anda olduğu gibi yeryüzünde ağlayan ve hep ağlamay devam eden S.A.V ümeti olur siz yiyin birbiriniz elin gavuru avucunu kaşıyor bunu gör
  n artık yok şii'miş yok sunni çok önemi varmı tüm müslümanların hergün kanı akıyor sırf bu yüzden yazık Ümmete yazık müslüman görünümlü müslümanlıktan nasip almamaış tüm ümmete..

 119. #119 halife sırası
  -
  darthvader
  -
  18-12-2012 10:18:04 +5

  buraya yazan arkadaşlara sorum şu. Hz.Ali(RA, KV)'nin hakkının yendiğini iddia ediyorsunuz. sorum şöyle; 1- hakkı yenen biri hakkını yiyenlerin isimlerini erkek çocuklarına verir mi? ve devamı olarak 2- öz kızını hakkını yiyenlerden birine nikahlar mı? Ki Hz.Ali(RA, KV) efendimiz kimseye hakkını yedirmezdi. hakkı yendi demek Hz.Ali(RA, KV)'e hakarettir. Hz.Ebu Bekir Sıddık(RA), Hz.Ömer(RA) ve Hz.Osman(RA)'da hak yiyecek kadar alçak insanlar değillerdi. bu 4 büyük şahsiyeti Bİzzat Habibullah SAV yetiştirdi, eğitti, öğretti. birazcık siyer-i nebi bilgisi olan biri ve birazcık Hz.Ali(RA, KV) ailesini araştıran biri gerçekleri görecektir.

 120. #120 Alevilik diye bir sey varsa onu yasayan benim...
  -
  Ehlibeyt kizi
  -
  27-12-2012 19:46:05 +13

  Alevi olarak dogdum ama mantigima ters giden seyler vardi durmadim arastirdim bir baktim yanlislar icerisindeyim sonra secdeye vardim aklim gonlum feraha erdi. Namaz dinin diregidir, butun muslumanlara farzdir, bizde muslumaniz, kafayi 1400 yil oncesine yoracagimiza ahirete hazirlik yapalim Hz.Aliyi ve Peygamber efendimizin sevdigi tum dostlarini ve ehlibeyti sevmeye ve iyiliklerini konusmaya yonelelim daha guzel olur aramizda yahudi yok hristiyan yok musluman muslumani neden kotuler anlamam.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]