Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Tespih namazı nasıl kılınır?

Kıymetli hocam, tespih namazı diye bir namaz var mıdır? Bu namazı kılanın günahlarının affedileceğini söylüyorlar. Bu konudaki düşünceniz nelerdir? Mehmet Yayıltı

CEVAP: Tesbîh namazı: Dört rek'atli bir namazdır. Her rek'atinde yetmiş beş defa: 'Subhânellahi ve'l-hamdu lillâhi velâ ilahe illâllahu vallâhu ekber' denilir. Tesbîh namazı şöyle kılınır:

Allah rızâsı için nafile namaz kılmaya niyet edilerek namaza başlanır. 'Subhâneke'den sonra 15 kere 'Subhânellahi ve'l-hamdu lillâhi velâ ilahe illâllahu vallâhu ekber' denilip 'E'ûzu besmele' çekilir. Fatiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere 'Subhânellahi ve'l-hamdu lillâhi...' denilip rükû'a gidilir. Üç defa 'Subhâne rabbiye'l-azîm'den sonra 10 kere 'Subhânellahi...' okunur. 'Semi'allâhu limen hamideh, rabbenâ ve leke'l-hamd' diyerek rükû'dan doğrulunca 10 kere 'Subhânellahi...' denilir. Secdeye varılıp üç defa 'Subhâne rabbiye'l-a'lâ' dedikten sonra 10 kere 'Subhânellahi...' denilir. 'Allâhu ekber' denilerek secdeden doğrulup oturunca 10 kere 'Subhânellahi...' okunur. 'Allâhu ekber' deyip ikinci secdeye gidilir, üç defa 'Subhâne rabbiye'l-a'lâ'dan sonra 10 kere 'Subhânellahi...' okunur. Böylece bir rek'atte 75 tesbîh tekbîri okunmuş olur.

Sonra ikinci rek'ate kalkılır. Fâtiha'ya başlamadan önce 15 kere, Fatiha ve sûreyi bitirdikten sonra 10 kere 'Subhânellahi...' okunur. Birinci rek'atteki gibi bir rek'at daha kılınır. İki rek'at sonunda oturulur, selâm vermeden veya selâmdan sonra ayağa kalkılıp yine böylece üçüncü ve dördüncü rek'atler kılınır. Bu suretle dört rek'atte 300 tesbîh okunmuş olur. Bu namazın, hiç olmazsa ömürde bir defa kılınması tavsiye edilmektedir. İkrime yoluyla gelen zayıf bir hadîse göre bu namaz kılındığı takdirde günâhlar bağışlanır.

Ancak bu namazı kılınca günahların affedileceği hakkındaki rivayet zayıf olduğu gibi günahların affı da öyle bir namaz kılmaya bağlı değildir. İçtenlikle Allah'a yönelip tevbe ettikten sonra ibadet edilirse Allah'ın günahları bağışlaması umulur. Çünkü Hadis-i Şerifte: 'İçtenlikle günahtan tevbe eden, günah işlememiş gibi olur!' buyurulmuştur.

Süleyman Ateş 29.06.2007 Vatan

Facebook Google +1 Tweet

1 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 Şüphe
  -
  Seyit
  -
  03-07-2014 12:58:02 +1

  Slm aleykum hocam zayıf olan hadisler şüphe getiriyor.Şüpheli şeylerden uzak durmamız gerekmez mi

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]