Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Beyaz ve kahverengi yumurtalar arasındaki fark nedir?

Bakkaldan veya marketten yumurta alırken kabuğunun rengi sizin için önemli mi, bu konuda bir tercihiniz var mı? Sizce kabuk renkleri farklı olan yumurtaların içleri de besin değeri olarak farklı olabilir mi? Tavukların niçin bazılarının yumurtaları beyaz da bazılarının açık kahverengi?

Besin değeri, lezzet ve pişme karakteristikleri bakımından her iki renk yumurtanın da içi aynı değerdedir. Her iki yumurtada da aynı miktarda protein, mineral ve vitaminler (C vitamini hariç) vardır. Tabii tavuğun yediği yemin kalitesi de belirli farklar yaratabilir.

Yumurtanın içi değil de kabuğunun rengi ile haklı olarak ilgilenenler sadece onları paketleyenler ve satanlardır, çünkü bir pakette hep aynı rengin olması müşteri tarafından tercih edilmektedir.

Tabiatta yaşayan hayvanların yumurtalarını renkli veya koyu renkte hatta gölgeli ve çizgili şekilde yumurtlamalarının ana nedeni, bu yumurtaları yemek isteyen düşmanlarına karşı kamuflaj yaparak neslin devamını sağlamaktır.

Yumurtaların kabuklarının renklerini, tavuğun kökenine, atalarının yaşadığı yerlere bağlayanlar da var. Bu görüşe göre Asya kökenli tavukların yumurtaları kahverengi, Akdeniz kıyıları kökenlilerin ise beyaz oluyormuş. (akdenizliyim beyaz yumurta yerim )

Daha çok kabul gören bir diğer görüşe göre ise beyaz kabuklu yumurtalar beyaz ibikli ve kulak memesi beyaz olan tavuklar tarafından yumurtlanıyormuş. İbik ve kulak memesi kırmızı olanlar ise kahverengi kabukları olanları yumurtluyormuş.

Kabuğu hangi renk olursa olsun işte size yumurta ile ilgili bazı faydalı bilgiler: Yumurtayı haşlayıp haşlamadığınızı unuttunuz. Masanın üstünde fırıldak gibi döndürün. Eğer hemen duruyorsa taze yani pişmemiş, biraz daha uzun süre dönmeye devam ediyorsa içi katı yani haşlanmış demektir. Yumurtanın tazeliğini merak ediyorsanız suya koyun, taze ise suda batacak, bayat ise yüzecektir.

Yumurtada hemen hemen hayati tüm vitaminler vardır. Bulunmayan tek vitamin C vitaminidir. Yumurtanın besin değeri yüksek olan kısmı sarısıdır. Akı ve sarısı karıştırılarak, omlet gibi pişirilen yumurtalarda, aktaki bazı maddeler sarıdaki vitaminlerin bir kısmının etkilerini yok ederler.

Kalori açısından et ve süt ile mukayese edildiğinde 55 gramlık bir yumurta, 40 gram yağlı sığır etine veya 100 gram yağlı süte eşdeğerdedir

Facebook Google +1 Tweet

3 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 Kulak memesi??
  -
  Ozyy
  -
  01-09-2013 12:32:34 -3

  Pardon ama kulak memesi tavuğun neresinde olmakta? :D

 2. #2 klak memesi nerede olabilir :) kanadında değil tabi :))
  -
  suzy
  -
  31-05-2014 00:13:46 0

  tavukların kulak memesi vardır lakin kulak işi değil bu ırkla alakalıdır kırmızı bir tavuk beyaz yumurtlamaz, ama siyah tavuk kirli beyaz yumurtlar bezaz tavuk süt beyaz yumurtlar amaaa yemler çok önemlidir sadece arpa buğday mısır yiyen tavuğun yumurtsı standarttır fakat aynı tavuk yeşillik ot yediğinde yumurtanın rengi açılır kırmızıysa renkte ton farkı olur ki tercih edilen budur, ot yonca korunga sudan otu ve bölğelere has bitkilerle beslenen tavukların yumurtasının sarısıda açık sarı olur sakın ha sakın aman ha aman yumurtanın sarısı kodegil açık sarı demeyin çünkü doğal yumurtanın sarısı asla ve asla koyu sarı yada turuncu asla olmaz açık sarı yada sarı olur saygılarımla

 3. #3 Lohman Tavukları
  -
  Sertaç
  -
  17-05-2016 20:33:59 0

  Lohman brown tavuklarımız var. 90 adet son 4 gündür 3 tanesi beyaz kabuklu yumurta yumurtlamaya başladılar bundan önce bilğidimiz gibi kahverenigi olan yumurta renkleri neden değişmiştir bunun hakkında bilginiz varmı bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim?

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]