Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

A'dan Z'ye etin bölümleri

Makale Sayfaları
A'dan Z'ye etin bölümleri
Sayfa 2
A'dan Z'ye etin bölümleriBazı kasaplarda, marketlerin et reyonlarında bir ineğin bölgelere ayrılmış şemaları vardır.
Şimdi bir dananın et bölümlerini gösteren şemanın karşısına geçelim. Madem ki, parmak şinitzelde dana bonfileri kullanacağız, bakalım "yükte hafif, pahada ağır" bu et türü nerede yer alıyor?

"Bon filet" karın içinde, bel kemiğinin iki yanından aşağıya doğru uzanan bölüm. Blok olarak çıkarılıyor, dilimleniyor ve dövülüyor.

Eğer biz bu bonfile parçasını parmak biçiminde dilimlersek işte parmak şinitzeli ya da jülyen doğranmış bonfile etini elde etmiş oluruz.
Ahh öğrenmek, ne güzel değil mi?

Antrikot neresi, bonfile neresi, nuar nerede? Bu terimler genelde Fransızca kökenli olduğu için, yanlış yazıldığı da çoktur. Ama yerleri doğrudur.

Biftek
Hayvanın diz ekleminin üst kısmıdır. Alt kısmına incik denir. Buttan, böbreğin altından çıkar, etin en kıymetli yeridir, sinir ve yağ hemen hemen hiç yoktur.

Antrekot
Hayvanın kol kısmından elde edilir. Birinci kalite biftektir. Mangal türü tüketime uygundur. Bahçe ya da balkonlarda barbekü yapmayı seven tüketiciler tercih eder.

Nuar
Budun farklı bir parçasıdır, bacaktan karına doğru olan kısmı, sinir ve yağ yoktur. Halk arasında rosto olarak da isimlendirilen birinci kalite ettir. Nuar, yağsız tercih edenlerin severek tükettikleri ve tek başına pişirildiğğinde de son derece lezzetli olan bir et cinsidir. Haşlanır ve ROSTO yapılır.

Kontrnuar
Nuarın komşusudur. Salçalık biftek olarak tüketilebilecek en ideal bölümdür. Teflon tava ya da ızgarada pişirildiğinde sert olacağı için sulu pişirilmemilidir. Sosla pişirilen biftek yemekleri için tercih edilmelidir.

Tranç
Tas kebap yapmak için çok uygundur. Kalça kemiğinin üst kısmından elde edilir.

Döş
Göğüs etidir. Çok yumuşaktır. Spesifik bir tüketim şekli yoktur. Genelde kıyma grubu ve yağlı kuşbaşı için kullanılır.

Pençata
Karın boşluğuna denir. Kıyma yapılır.

Kontrfile
Butta kalan kuyruk sokumu tarafı, birinci kalite ızgaralık biftek elde edilen bölümdür. Çöp şiş yapımı için tercih edilir. Kuşbaşı doğranarak da kullanılabilir. Bir alt adale grubunu da dahil ederek, kemikli şekliyle hazırlandığında “T-bone” adı verilen özel sunum biçimi ortaya çıkar. İstanbul'da özellikle bazı et lokantaları bu ürünü tercih etmektedirler.
<< Önceki - Sonraki Sayfa >>

3 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 Doğru anlaşılır tanım olmalı
  -
  Hasan Sayın
  -
  30-05-2014 10:51:42 +2

  Biftek ile Antrekotun sanırım yerlerini tam anlaşılır şekli ile tanımlansa güzel olur but kol ayırın sonra gövdede kalan kısımdan tarif edin.

 2. #2 şema üzerinde de gösterilmeli
  -
  serhan
  -
  12-06-2015 03:33:08 +2

  Bazı tanımlamalar birbirine çok yakın daha ayrıntılı olmalı ve şema üzerinde gösterilerek desteklenmelidir. Yetersiz kalmış

 3. #3 Bu tariflerin yarısı yanlış
  -
  Baha
  -
  27-09-2015 14:29:04 0

  Yoruma ne hacet. Yalnış üzerine yanlış yazılmış. Antrekot hayvanın kol kısmından çıkar denmiş, örneğin. Daha ne açıklama verilebilir kii yanlışa. Karadenizliye sormuşlar hamsinin kaç çeşit yemeği olur diye. Yüz çeşit demiş. Olmaz demişler, iddiaya girmişler, Temel saymaya başlamış. Biur, kadayufi olir. Karşıdaki tamam demiş al yüz lirayı kazandın, sayma gerisini. Öyle bir durum var burada da işte. Hangisini sayayım ki. Bilmeden yazıp, bilgi kirliliği oluştarmanın önemli bir örneğini oluşturmuş bu sayfa. Yazık.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0

Site İletişim Bilgisi

Telefon: 0536 686 91 70

URL:http://www.turkcebilgi.org/

Email: [email protected]