Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Antep fıstığı - Antep fıstığının tarihi

Makale Sayfaları
Antep fıstığı
Antep fıstığının tarihi
Çıtlama
Kavrulmuş tuzlu Antep fıstığı
Antep Fıstığının Faydaları
Antepfıstığı ağacı
Antep fıstığında hasat
Antep fıstığının Muhafaza edilmesi
Antep fıstığının tarihi

Antep fıstığının ilk olarak Etiler döneminde Güney Anadolu'da kültüre alınıp yetiştirildiği ve Kral sofaralarına girecek kadar kaliteli kültür çeşitlerinin üretildği bilinmektedir.

Antep fıstığı, miladi 1.YY'da Roma'ya oradan İspanya'ya daha sonra'da Fransa'ya yayılmıştır.
Fıstığın amarika'ya geçişi ise, 1853-54 yıllarına raslamaktadır.

Tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Güneydoğu Anadolu yüzyılların birikimini gerek tarihi yapılarında, gerekse geleneksel yemek kültüründe günümüzde de sürdürmektedir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Toroslarla Suriye sınırında yer alan, Türkiye!nin %8'ine yakınını ihtiva eden ve pek çok kültürü içinde barındıran en küçük bölgemizdir.

Sade bir yeryüzüne sahip yapısı, kara iklimi ve Akdeniz ikliminden etkilenen hava şartları birbirinden lezzetli, pek çok yemeğin ortaya çıkmasını elverişli hale getirmiştir. Kurak ve uzun geçen yazlar pestil ve pekmez gibi kurutulmuş gıda tüketimini arttırırken; yaylarının fazlalığı ise yemek çeşitlerinde etin ön plana çıkmasına neden olmaktadır.

'Bol acılı' ve 'yağlı' olarak nitelendirilen Güneydoğu Anadolu mutfağına değişik lezzetler sunan baharatlar, salçalar ve karışımlar oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitliği ile dikkat çeken Güneydoğu Anadolu mutfağında, yemeklerde kullanılan malzemelerin çeşitliliğinin yanı sıra, yemeği yapan ellerin ustalığı da dikkat çekmektedir. Bölge genelinde bir gelenek haline gelen yemek yapımı, hemen hemen tüm yöre halkının uzmanlaştığı bir alandır.

Bölge mutfağının bilinirliğini artıran önemli bir faktör bölgesel ürünlerin Türkiye çapındaki bilinirliğidir. Türkiye genelinde yaygın olarak tüketilen bu ürünlerden en bilinenleri; antep fıstığı, Maraş dondurması ve kırmızı acı biberdir.

'Yeşil Elmas'.. Antep Fıstığı

Etiler döneminde alınan ilk kültürle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmeye başlanan antep fıstığı Roma, İspanya ve Fransa'ya kadar yayılmıştır. Gününüzde dünyada yıllık üretimi 250.000 tona ulaşan antep fıstığı, özellikle Türkiye, İran ve ABD'de yetiştirilmektedir. Ülkemiz genelinde 56 ilde üretilmekte olan antep fıstığının en yoğun olarak yetiştirildiği il Gaziantep'tir. Çoğunlukla kabuklu durumda kavrularak tüketilen antep fıstığı, çerez olarak tüketilmesinin yanı sıra, tatlı yapımı ve pastacılıkta da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Facebook Google +1 Tweet

1 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 antep fıstığı
  -
  kemal
  -
  07-12-2013 14:56:08 -1

  Merhaba
  antep fıstığını evde nasıl kavururum?

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0